2.337 de modificări
Monitorul Oficial 155/1992: Diferență între versiuni
Sari la navigare
Sari la căutare
Monitorul Oficial 155/1992 (vedeți sursa)
Versiunea de la data 13 februarie 2012 17:07
, 13 februarie 2012→Anexa nr. 2
Lgall (discuție | contribuții) (Pagină nouă: __FORCETOC__ *1992 0155 = Monitorul Oficial al României = Anul IV, Nr. issue::155 – Partea I – Miercuri, 8 iulie year::1992 == Hotărâ...) |
Lgall (discuție | contribuții) |
||
Linia 543: | Linia 543: | ||
==== Anexa nr. 2 ==== | ==== Anexa nr. 2 ==== | ||
'''Unități sanitare și de asistență socială''' | |||
'''I. Salarii de bază pentru funcțiile de specialitate''' | |||
''A. Funcții de execuție'' | |||
{| | |||
|rowspan="2"|Nr. crt. || rowspan="2"|Funcția || rowspan="2"|Nivelul studiilor || colspan="4"| Salariul de bază <br/> Gradația | |||
|- | |||
|1 || 2 || 3 || 4 | |||
|- | |||
|colspan="7"|a) '''Funcții de execuție pe grade profesionale''' | |||
|- | |||
|1. || Medic primar gradul I || S || 34.000 || 35.200 || 36.300 || 37.400 | |||
|- | |||
|2. || Medic primar gradul II || S || 30.300 || 31.200 || 32.100 || 33.000 | |||
|- | |||
|3. || Medic primar gradul III || S || 26.200 || 27.000 || 27.800 || 28.500 | |||
|- | |||
|4. || Medic specialist || S || 23.500 || 24.200 || 24.800 || 25.500 | |||
|- | |||
|5. || Medic secundar || S || 21.700 || 22.300 || 22.800 || - | |||
|- | |||
|6. || Medic || S || 21.700 || 22.300 || 22.800 || - | |||
|- | |||
|7. || Medic intern || S || 21.100 || - || - || - | |||
|- | |||
|8. || Farmacist gradul I<ref>Se poate utiliza numai în unități sanitare umane.</ref> || S || 30.300 || 31.200 || 32.100 || 33.000 | |||
|- | |||
|9. || Farmacist gradul II || S || 27.000 || 27.800 || 28.500 || 29.400 | |||
|- | |||
|10. || Farmacist gradul III || S || 24.200 || 24.800 || 25.500 || 26.200 | |||
|- | |||
|11. || Farmacist specialist || S || 22.300 || 22.800 || 23.500 || - | |||
|- | |||
|12. || Farmacist secundar || S || 20.600 || 21.100 || 21.700 || - | |||
|- | |||
|13. || Farmacist || S || 20.600 || 21.100 || 21.700 || - | |||
|- | |||
|14. || Farmacist intern || S || 20.050 || - || - || - | |||
|- | |||
|15. || Biolog, biochimist, chimist, psiholog, logoped, sociolog, fizician, profesor C.F.M., asistent social; gradul I || S || 27.000 || 27.800 || 28.500 || 29.400 | |||
|- | |||
|16. || Biolog, biochimist, chimist, psiholog, logoped, sociolog, fizician, profesor C.F.M., asistent social; gradul II || S || 24.200 || 24.800 || 25.500 || 26.200 | |||
|- | |||
|17. || Biolog, biochimist, chimist, psiholog, logoped, sociolog, fizician, profesor C.F.M., asistent social; gradul III || S || 21.700 || 22.300 || 22.800 || 23.500 | |||
|- | |||
|18. || Biolog, biochimist, chimist, psiholog, logoped, sociolog, fizician, profesor C.F.M., asistent social; || S || 20.050 || 20.600 || 21.100 || - | |||
|- | |||
|15. || Biolog, biochimist, chimist, psiholog, logoped, sociolog, fizician, profesor C.F.M., asistent social; debutant || S || 19.600 || - || - || - | |||
|- | |||
|colspan="7"|b) '''Funcții de execuție pe trepte profesionale''' | |||
|- | |||
|20. || Dentist, profesor C.F.M.; I<ref name="D1">Nivelul de salarizare prevăzut la pozițiile 20-24 se utilizează și pentru salarizarea funcției de educator-puericultor ocupată de persoane care au absolvit cu diplomă de învățământ superior de scurtă durată cu durata studiilor de 2-3 ani învățământ de zi sau 3-4 ani învățământ seral și fără frecvență.</ref> || Învățământ superior de 3 ani || 24.200 || 24.800 || 25.500 || 26.200 | |||
|- | |||
|21. || Dentist, profesor C.F.M.; II<ref name="D1"/> || Învățământ superior de 3 ani || 21.700 || 22.300 || 22.800 || 23.500 | |||
|- | |||
|22. || Dentist, profesor C.F.M.; III<ref name="D1"/> || Învățământ superior de 3 ani || 20.050 || 20.600 || 21.100 || - | |||
|- | |||
|23. || Dentist, profesor C.F.M.;<ref name="D1"/> || Învățământ superior de 3 ani || 18.700 || 19.150 || 19.600 || - | |||
|- | |||
|24. || Dentist, profesor C.F.M.; debutant<ref name="D1"/> || Învățământ superior de 3 ani || 18.200 || - || - || - | |||
|- | |||
|25. || Asistent medical I<ref name="D2">Se aplică și funcțiilor de tehnicieni sanitari din profilele: utilaje medicale, optician, protezare ortopedică, protezare auditivă, precum și funcțiilor de asistenți sociali.</ref>Tehnician dentar I || M || 22.300 || 22.800 || 23.500 || - | |||
|- | |||
|26. || Asistent medical II<ref name="D2"/>Tehnician dentar II || M || 20.600 || 21.100 || 21.700 || - | |||
|- | |||
|27. || Asistent medical III<ref name="D2"/>Tehnician dentar III || M || 19.150 || 19.600 || 20.050 || - | |||
|- | |||
|28. || Asistent medical<ref name="D2"/>Tehnician dentar || M || 17.800 || 18.200 || 18.700 || - | |||
|- | |||
|29. || Asistent medical debutant<ref name="D2"/>Tehnician dentar debutant || M || 17.350 || - || - || - | |||
|- | |||
|30. || Soră medicală cu liceu sanitar I<ref name="D3">Se aplică și funcțiilor: oficiant medical, laborant, cu liceu sanitar; dentist, instructor de cultură fizică medicală, instructor de educație, instructor de ergoterapie, statistician medical, asistent social.</ref> || M || 21.700 || 22.300 || 22.800 || - | |||
|- | |||
|31. || Soră medicală cu liceu sanitar II<ref name="D3"/> || M || 20.050 || 20.600 || 21.100 || - | |||
|- | |||
|32. || Soră medicală cu liceu sanitar III<ref name="D3"/> || M || 18.700 || 19.150 || 19.600 || - | |||
|- | |||
|33. || Soră medicală cu liceu sanitar <ref name="D3"/> || M || 17.350 || 17.800 || 18.200 || - | |||
|- | |||
|34. || Soră medicală cu liceu sanitar debutantă<ref name="D3"/> || M || 17.000 || - || - || - | |||
|- | |||
|35. || Soră medicală I<ref name="D4">Se aplică și funcțiilor: oficiant medical, moașă, laborant, maseur, cu școală sanitară; registrator medical, gipsar, autopsier, asistent social.</ref> || Școala sanitară || 19.600 || 20.050 || 21.100 || - | |||
|- | |||
|36. || Soră medicală II<ref name="D4"/> || Școala sanitară || 18.200 || 18.700 || 19.150 || - | |||
|- | |||
|37. || Soră medicală III<ref name="D4"/> || Școala sanitară || 17.000 || 17.350 || 17.800 || - | |||
|- | |||
|38. || Soră medicală debutantă<ref name="D4"/> || Școala sanitară || 16.650 || - || - || - | |||
|- | |||
|39. || Infirmieră I || G || 16.300 || 16.650 || 17.000 || 17.350 | |||
|- | |||
|40. || Infirmieră II || G || 14.950 || 15.300 || 15.650 || 16.000 | |||
|- | |||
|41. || Infirmieră debutantă || G || 14.650 || - || - || - | |||
|- | |||
|42. || Brancardier, băieș, nămolar, spălătoreasă, îngrijitoare; I || G || 16.000 || 16.300 || 16.650 || 17.000 | |||
|- | |||
|43. || Brancardier, băieș, nămolar, spălătoreasă, îngrijitoare; II || G || 14.650 || 14.950 || 15.300 || 15.650 | |||
|- | |||
|44. || Brancardier, băieș, nămolar, spălătoreasă, îngrijitoare; debutant || G || 14.300 || - || - || - | |||
|} | |||
''B. Funcții de conducere'' | |||
{| | |||
|Nr. crt. || Funcția || || Indemnizația de conducere maximă | |||
|- | |||
|45. || Medic (farmacist) director || rowspan="4"|Salariul de bază corespunzător funcției îndeplinite || 11.400 | |||
|- | |||
|46. || Medic (farmacist) director adjunct || 9.500 | |||
|- | |||
|47. || Medic șef (policlinică, stație salvare, centru recoltare sânge și altele similare) || 9.200 | |||
|- | |||
|48. || Medic (farmacist, biolog, biochimist, chimist, psiholog) șef secție, laborator, și altele similare || 5.800 | |||
|} | |||
II. a) '''Sporuri pentru îndeplinirea unor sarcini, activități și responsabilități suplimentare funcției de bază, care fac parte din salariul de bază''' | |||
{| | |||
| || Spor maxim | |||
|- | |||
| 1. Farmacist-diriginte || 2.800 | |||
|- | |||
|2. Asistent medical (tehnician sanitar, soră medicală, oficiant medical, moașă, laborant și altele similare) șef || 2.600 | |||
|} | |||
b) '''Indemnizații pentru activități prestate în afara obligațiilor funcției de bază și care nu fac parte din salariul de bază''' | |||
{| | |||
| || - lei/ședință - | |||
|- | |||
|1. Membrii comisiilor de avizare medico-legală, ai comisiilor de expertiză și recuperare a capacității de muncă și ai comisiei medicale || 600-1.200 <br/> (dar nu mai mult de 20%, în cursul unei luni, din salariul de bază al funcției îndeplinite) | |||
|} | |||
c) '''Spor pentru responsabilitatea actului medical''' | |||
{| | |||
| || - lei/lună - | |||
|- | |||
|1. Medici încadrați în unitățile sanitare bugetare, subordonate ministerelor cu rețea sanitară proprie, pe perioada cât își exercită responsabilitatea de medic || 1.550<ref>Începând cu 1 septembrie 1992, sporul pentru responsabilitatea actului medical se majorează la 3.000 lei lunar și va face parte din salariul de bază.</ref> | |||
|} | |||
Notă: | |||
# Funcțiile și salariile de bază din anexă se aplică și la alte unități din sectorul sanitar stabilite de Ministerul Sănătății. | |||
# Condițiile de acordare a sporului pentru responsabilitatea actului medical se stabilesc de Ministerul Sănătății. | |||
# Pentru condiții deosebit de periculoase, stabilite de Ministerul Sănătății – leprozerii, anatomopatologică, epidemii deosebit de grave și alte asemenea -, cuantumul sporului poate fi de până la 100% din salariul de bază și se acordă în condițiile prevăzute la art. 8 lit. a) din hotărâre. | |||
# Pentru dispensarele medicale cu condiții deosebite de muncă – izolare, dispersare, altitudine, căi de acces dificile – sporul poate fi de până la 60% din salariul de bază și se acordă în condițiile prevăzute la art. 8 lit. d) din hotărâre. | |||
# Personalul care își desfășoară activitatea cu surse de radiații sau generatori de radiații beneficiază de un spor pentru condiții periculoase de până la 30% din salariul de bază, diferențiat pe categorii de risc radiologic, astfel: 10% la categoria I, 15% la categoria a II-a, 20% la categoria a III-a, 30% la categoria a IV-a. | |||
==== Anexa nr. 3 ==== | |||
== Referințe == | == Referințe == | ||
<references/> | <references/> |