2.173 de modificări
Monitorul Oficial 341/1992: Diferență între versiuni
Sari la navigare
Sari la căutare
Monitorul Oficial 341/1992 (vedeți sursa)
Versiunea de la data 7 aprilie 2012 11:25
, 7 aprilie 2012convertesc issue:: la patru cifre.
(convertesc issue:: la patru cifre.) |
|||
(Nu s-au afișat 12 versiuni intermediare efectuate de un alt utilizator) | |||
Linia 4: | Linia 4: | ||
= Monitorul Oficial al României = | = Monitorul Oficial al României = | ||
Anul IV, Nr. [[issue:: | Anul IV, Nr. [[issue::0341]] - Partea I - Miercuri, 30 decembrie [[year::1992]] | ||
== Legi și Decrete == | |||
== Legi și Decrete== | |||
'''Parlamentul României''' | '''Parlamentul României''' | ||
Linia 187: | Linia 186: | ||
a) Art. 8 (licențe), în ce privește aplicarea lui la fabricare; | a) Art. 8 (licențe), în ce privește aplicarea lui la fabricare; | ||
b) Art. 11 | b) Art. 11 (înregistrarea), în ce privește aplicarea lui ia preparatele exceptate; | ||
c) Art. 13 (interzicerea și restrângerea importului și exportului); | c) Art. 13 (interzicerea și restrângerea importului și exportului); | ||
Linia 519: | Linia 518: | ||
Cheltuielile comisiei și ale organului pentru îndeplinirea funcțiilor lor respective în baza prezentei convenții vor fi în sarcina Organizației Națiunilor Unite, în condițiile pe care le va stabili adunarea generală. Părțile care nu sunt membre ale O.N.U. vor contribui la aceste cheltuieli, adunarea generală urmând să analizeze periodic, după consultări cu guvernele acestor părți, suma contribuțiilor pe care ea o va considera drept echitabilă. | Cheltuielile comisiei și ale organului pentru îndeplinirea funcțiilor lor respective în baza prezentei convenții vor fi în sarcina Organizației Națiunilor Unite, în condițiile pe care le va stabili adunarea generală. Părțile care nu sunt membre ale O.N.U. vor contribui la aceste cheltuieli, adunarea generală urmând să analizeze periodic, după consultări cu guvernele acestor părți, suma contribuțiilor pe care ea o va considera drept echitabilă. | ||
Articolul | Articolul 25 | ||
'''Procedura de admitere, semnare, ratificare și aderare''' | '''Procedura de admitere, semnare, ratificare și aderare''' | ||
Linia 848: | Linia 847: | ||
'''Lista cu substanțele ce figurează în tabelul III''' | |||
{| | {| | ||
Linia 884: | Linia 883: | ||
| Pentazocina | | Pentazocina | ||
| | | | ||
| (2R*,6R*,11R*)-1,2,3 | | (2R*,6R*,11R*)-1,2,3,4,5,6-hexahidro-6,11-dimetil-3-(3-metil-2-butenil)-2,8-metano-3-benzazocin-8-ol | ||
|- | |- | ||
| 7. | | 7. | ||
| Pentobarbital | | Pentobarbital | ||
| | | | ||
| acid 5-etil-5-(1 -metil-butil)barbituric | | acid 5-etil-5-(1-metil-butil)barbituric | ||
|} | |} | ||
Linia 957: | Linia 956: | ||
| | | | ||
| 7-clor-1-metil-5-fenil-1-1,5-b enzodiazepin-2,4(3H,5H)-dionă | | 7-clor-1-metil-5-fenil-1-1,5-b enzodiazepin-2,4(3H,5H)-dionă | ||
|- | |- | ||
| 11. | | 11. | ||
| Clonazepam | | Clonazepam | ||
| | | | ||
| 5- (o-clorfenil)-1,3-dihidro-7-nitro-2H-1,4 -benzodiazepin-2-onă | | 5-(o-clorfenil)-1,3-dihidro-7-nitro-2H-1,4-benzodiazepin-2-onă | ||
|- | |- | ||
| 12. | | 12. | ||
| Clorazepat | | Clorazepat | ||
| | | | ||
| acid 7-clor-2,3-dihidro-2-oxo-5-fenil- | | acid 7-clor-2,3-dihidro-2-oxo-5-fenil-1H-1,4-benzodiazepin-3-carboxilic | ||
|- | |- | ||
| 13. | | 13. | ||
| Clotiazepam | | Clotiazepam | ||
| | | | ||
| 5-(o-clorfenil) | | 5-(o-clorfenil)-7-etil-1,3-dihidro-1-metil -2H-tien[2,3-e]-1,4-diazepin-2-onă | ||
|- | |- | ||
| 14. | | 14. | ||
| Cloxazolam | | Cloxazolam | ||
| | | | ||
| 10-clor- | | 10-clor- 11b-(o-clorfenil-2,3,7,11 b-tetrahidro-5H-oxa-[3,2-d][1,4] benzodiazepin-6-onă | ||
|- | |- | ||
| 15. | | 15. | ||
| Delorazepam | | Delorazepam | ||
| | | | ||
| 7-clor | | 7-clor-5-(o-clorfenil)-1,3-dihidro-2H-1,4 -benzodiazepin-2-onă | ||
|- | |- | ||
| 16. | | 16. | ||
| Diazepam | | Diazepam | ||
| | | | ||
| 7-clor-1,3-dihidro-1-metil-5-fenil-2H-1,4 -benzodiazepin-2-onă | | 7-clor-1,3-dihidro-1-metil-5-fenil-2H-1,4-benzodiazepin-2-onă | ||
|- | |- | ||
| 17. | | 17. | ||
| Estazolam | | Estazolam | ||
| | | | ||
| | | 8-clor-6-fenil-4H-s-triazol[4,3-a][1,4]benzodiazepina | ||
|- | |- | ||
| 18. | | 18. | ||
| Etelorvinol | | Etelorvinol | ||
| | | | ||
| 1-clor-3-etil-1 -penten-4- | | 1-clor-3-etil-1-penten-4-in-3-ol | ||
|- | |- | ||
| 19. | | 19. | ||
Linia 1.011: | Linia 1.001: | ||
| | | | ||
| carbamat de 1-etinilciclohexanol | | carbamat de 1-etinilciclohexanol | ||
|- | |- | ||
| 20. | | 20. | ||
| Etil Loflazepat | | Etil Loflazepat | ||
| | | | ||
| etil 7-clor-5-(o-fluorfenil)-2,3-dihidro-2- oxo-1H-1,4-benzodiazepin-3-carboxilat | | etil 7-clor-5-(o-fluorfenil)-2,3-dihidro-2-oxo-1H-1,4-benzodiazepin-3-carboxilat | ||
|- | |- | ||
| 21. | | 21. | ||
| | | Etilamfetamină | ||
| N- | | N-etilamfetamină | ||
| N-etil- | | N-etil-α-metilfenetilamină | ||
|- | |- | ||
| 22. | | 22. | ||
| | | Fencamfamina | ||
| | | | ||
| N-etil-3-fenil-2- | | N-etil-3-fenil-2-norbornanamină | ||
|- | |- | ||
| 23. | | 23. | ||
| Fenproporex | | Fenproporex | ||
| | | | ||
| ( | | (±)-3-[(α-metilfenetil) amino]-propionitri1 | ||
|- | |- | ||
| 24. | | 24. | ||
| Fludiazepam | | Fludiazepam | ||
| | | | ||
| 7-clor-5-(o-fluorfenil)-1,3-dihidro | | 7-clor-5-(o-fluorfenil)-1,3-dihidro-1-metil-2H-1,4-benzodiazepin-2-onă | ||
|- | |- | ||
| 25. | | 25. | ||
| Flunitrazepam | | Flunitrazepam | ||
| | | | ||
| 5-(o-fluorfenil)-1,3-dihidro- 1 -metil-7- nitro-2H-1,4-benzodiazepin-2-onă | | 5-(o-fluorfenil)-1,3-dihidro-1-metil-7-nitro-2H-1,4-benzodiazepin-2-onă | ||
|- | |- | ||
| 26. | | 26. | ||
| Flurazepam | | Flurazepam | ||
| | | | ||
| 7-clor-1-[2-( | | 7-clor-1-[2-(dietilamino)etil]-5-(o-fluorfenil)-1,3-dihidro-2H-1,4-benzodiazepin-2-onă | ||
|- | |- | ||
| 27. | | 27. | ||
| Halazepam | | Halazepam | ||
| | | | ||
| 7-clor-1,3-dihidro-5-fenil-1 | | 7-clor-1,3-dihidro-5-fenil-1-(2,2,2-trifluoretil)-2H-1,4-benzodiazepin-2-onă | ||
|- | |- | ||
| 28. | | 28. | ||
| Haloxazolam | | Haloxazolam | ||
| | | | ||
| 10-brom- | | 10-brom-11b-(o-fluorfenil)-2,3,7,1lb-tetrahidrooxazol-[3,2-d][1,4]benzodiazepin-6(5H)-onă | ||
|- | |||
| | |||
| 29. | | 29. | ||
| Ketazolam | | Ketazolam | ||
| 11-clor-8,12b-dihidro-2,8-dimetil- 12b- fenil-4H-1,3-oxazin[3,2-d] [l,4]benzodiazepin- 4,7 | | | ||
| 11-clor-8,12b-dihidro-2,8-dimetil-12b-fenil-4H-1,3-oxazin[3,2-d][l,4]benzodiazepin-4,7(6H)-dionă | |||
|- | |- | ||
| 30. | | 30. | ||
| Lefetamina SPA | | Lefetamina | ||
| (-)-N, N-dimetil-1,2- | | SPA | ||
| (-)-N,N-dimetil-1,2-difeniletilamină | |||
|- | |- | ||
| 31. | | 31. | ||
| Loprazolam | | Loprazolam | ||
| 6- | | | ||
| 6-(o-clorfenil)-2,4-dihidro-2-(4-metil-1-piperazinil)metilen-8-nitro-1H-imidazo[1,2-a][1,4]benzodiazepin-1-onă | |||
|- | |- | ||
| 32. | | 32. | ||
| | | Lorazepam | ||
| 7-clor-5-(o-clorfenil- 1,3- | | | ||
| 7-clor-5-(o-clorfenil-1,3-dihidro-3-hidroxi-2H-1,4-benzodiazepin-2-onă | |||
|- | |- | ||
| 33. | | 33. | ||
| | | Lermetazepam | ||
| 7-clor | | | ||
| 7-clor-5-(o-clorfenil) 1,3-dihidro-3-hidroxi-1-metil-2H-1,4-benzodiazepin-2-onă | |||
|- | |- | ||
| 34. | | 34. | ||
| Mazindol | | Mazindol | ||
| 5-(p-clorfenil)-2,5-dihidro-3H-imidazo [2,1- | | | ||
| 5-(p-clorfenil)-2,5-dihidro-3H-imidazo[2,1-a]izoindol-5-ol | |||
|- | |- | ||
| 35. | | 35. | ||
| Medazepam | | Medazepam | ||
| 7-clor-2,3-dihidro-1-metil-5-fenil-1H- 1,4-benzodiazepin | | | ||
| 7-clor-2,3-dihidro-1-metil-5-fenil-1H-1,4-benzodiazepin | |||
|- | |- | ||
| 36 | | 36. | ||
| Mefenorex | | Mefenorex | ||
| N-(3-clorpropil)- | | | ||
| N-(3-clorpropil)-α-metil-fenetilamină | |||
|- | |- | ||
| 37. | | 37. | ||
| Meprobamat | | Meprobamat | ||
| | |||
| dicarbamat de 2-metil-2-propil-1,3-propandiol | | dicarbamat de 2-metil-2-propil-1,3-propandiol | ||
|- | |- | ||
| 38. | | 38. | ||
| | | Metilfenobarbital | ||
| acid 5-etil-1 -metil-5-fenil-barbituric | | | ||
| acid 5-etil-1-metil-5-fenil-barbituric | |||
|- | |- | ||
| 39. | | 39. | ||
| Metiprilon | | Metiprilon | ||
| | |||
| 3,3-dietil-5-metil-2,4-piperidin-dionă | | 3,3-dietil-5-metil-2,4-piperidin-dionă | ||
|- | |- | ||
| 40. | | 40. | ||
| Nimetazepam | | Nimetazepam | ||
| 1.3- dihidro- 1 - | | | ||
| 1.3- dihidro-1-metil-7-nitro-5-fenil-2H-1,4-benzodiazepin-2-onă | |||
1 | |||
|- | |- | ||
| 41. | | 41. | ||
| Nitrazepam | | Nitrazepam | ||
| 1,3-dihidro-7-nitro-5-fenil-2H- 1,4-benzodiazepin-2- | | | ||
| 1,3-dihidro-7-nitro-5-fenil-2H-1,4-benzodiazepin-2-onă | |||
|- | |- | ||
| 42. | | 42. | ||
| Nordazepam | | Nordazepam | ||
| | |||
| 7-clor-1,3-dihidro-5-fenil-2H-1,4-benzodiazepin-2-onă | | 7-clor-1,3-dihidro-5-fenil-2H-1,4-benzodiazepin-2-onă | ||
|- | |- | ||
| 43. | | 43. | ||
| Oxazepam | | Oxazepam | ||
| 7-clor-1,3-dihidro- | | | ||
| 7-clor-1,3-dihidro-3hidroxi-5-fenil-2H-1,4-benzodiazepin-2-onă | |||
|- | |- | ||
| 44 | | 44. | ||
| Oxazolam | | Oxazolam | ||
| 10-clor-2,3,7,11b-tetrahidro-2-metil-11b- feniloxazol [3,2-d | | | ||
| 10-clor-2,3,7,11b-tetrahidro-2-metil-11b-feniloxazol[3,2-d][1,4] benzodiazepin-6(5H)-onă | |||
|- | |- | ||
| 45. | | 45. | ||
| | | Fendimetrazina | ||
| | |||
| (+)-(2S,3S)-3,4-dimetil-2-fenilmorfolină | | (+)-(2S,3S)-3,4-dimetil-2-fenilmorfolină | ||
|- | |- | ||
| 46. | | 46. | ||
| Fenobarbital | | Fenobarbital | ||
| | |||
| acid 5-etil-5-fenilbarbituric | | acid 5-etil-5-fenilbarbituric | ||
|- | |- | ||
| 47 | | 47. | ||
| Fentermina | | Fentermina | ||
| | | | ||
| α,α-dimetilfenetilamină | |||
|- | |- | ||
| | | 48. | ||
| Pinazepam | | Pinazepam | ||
| 7- | | | ||
| 7-clor-1,3-dihidro-5-fenil-1-(2-propinil)-2H-1,4-benzodiazepin-2-onă | |||
|- | |- | ||
| 49. | | 49. | ||
| Pipradrol | | Pipradrol | ||
| | | | ||
| α,α-difenil-2-piperidinmetanol | |||
|- | |- | ||
| 50. | | 50. | ||
| Prazepam | | Prazepam | ||
| 7-clor- 1-( | | | ||
| 7-clor-1-(ciclopropimetil)1,3-dihidro-5-fenil-2H-1,4-benzodiazepin-2-onă | |||
|- | |- | ||
| 51. | | 51. | ||
| Propilhexedrina | | Propilhexedrina | ||
| N, | | | ||
| N,α-dimetilciclohexanetilamină | |||
|- | |- | ||
| 52. | | 52. | ||
| Pirovalerona | | Pirovalerona | ||
| 4 - | | | ||
| 4-metil-2-(1-pirolidinii)vaierofenonă | |||
|- | |||
| 53. | |||
| Secbutabarbital | |||
| | |||
| acid 5-sec-butil-5-etilbarbituric | |||
|- | |||
| 54. | |||
| Temazepam | |||
| | |||
| 7-clor-1,3-dihidro-3-hidroxi-1-metil-5-fenil-2H-1,4-benzodiazepin-2-onă | |||
|- | |||
| 55. | |||
| Tetrazepam | |||
| | |||
| 7-clor-5-(1-ciclohexen-1-il)-1,3-dihidro-1-metil-5-fenil-2H-1,4-benzodiazepin-2-onă | |||
|- | |||
| 56. | |||
| Triazolam | |||
| | |||
| 8-clor-6-(o-clorfenil)-1-metil-4H-s-triazol[4,3-a][1,4]benzodiazepină | |||
|- | |||
| 57. | |||
| Vinilbital | |||
| | |||
| acid 5-(1-metilbutil)-5-vinilbarbituric | |||
|} | |||
Sărurile substanțelor existente în acest tabel nu exclud alte săruri posibile. | |||
'''Convenția contra traficului ilicit de stupefiante și substanțe psihotrope <ref>Traducere.</ref>''' | |||
Părțile prezentei convenții, | Părțile prezentei convenții, | ||
Linia 2.077: | Linia 2.055: | ||
<references/> | <references/> | ||