2.173 de modificări
Monitorul Oficial 51bis/1994: Diferență între versiuni
Sari la navigare
Sari la căutare
Monitorul Oficial 51bis/1994 (vedeți sursa)
Versiunea de la data 7 aprilie 2012 11:30
, 7 aprilie 2012convertesc issue:: la patru cifre.
Lgall (discuție | contribuții) (Pagină nouă: __FORCETOC__ *1994 0051bis = Monitorul Oficial al României = Anul VI, Nr. issue::51bis - Partea I - Marți, 1 martie year::1994 == Diverse =...) |
(convertesc issue:: la patru cifre.) |
||
(Nu s-a afișat o versiune intermediară efectuată de un alt utilizator) | |||
Linia 3: | Linia 3: | ||
= Monitorul Oficial al României = | = Monitorul Oficial al României = | ||
Anul VI, Nr. [[issue:: | Anul VI, Nr. [[issue::0051 bis]] - Partea I - Marți, 1 martie [[year::1994]] | ||
Linia 21: | Linia 21: | ||
|DCI||Denumire produs||Forma||Concentrație||Firmă||Ţară | |DCI||Denumire produs||Forma||Concentrație||Firmă||Ţară | ||
|- | |- | ||
| 0 || 1 || 2 || 3 || 4 || 5 | |||
|- | |||
| ** || Acidum Iodaxamicum || || || || | |||
|- | |||
| || Endobil || fiole || 20 ml 30 ml 100 ml || Bracco || Italia | |||
|- | |||
| ** || Acidum Iopandicum || || || || | |||
|- | |||
| RO || Acid Iopandic || caps. || 500 mg || Sicomed || România | |||
|- | |||
| ** || Acipimoxum || || || || | |||
|- | |||
| || Olbetam || caps. || 150 mg 250 mg 400 mg || Farmitalia || Italia | |||
|- | |||
| ** || Ambroxolum || || || || | |||
|- | |||
| || Ambroxol || compr. || 30 mg || Dexxon LTD || Israel | |||
|- | |||
| ** || Aztreonamum || || || || | |||
|- | |||
| || Azactam || flac. inj. || 500 mg 1 g || KRKA || Slovenia | |||
|- | |||
| ** || Benzylpenicillinum procainum || || || || | |||
|- | |||
| RO || Efitard || flac. inj || 800.000 u.i. || Antibiotice || România | |||
|- | |||
| || Fortepen || flac. inj || 0,4 g || Biochemie || Austria | |||
|- | |||
| || Fortified procaine penic. || flac. inj || 400.000 u.i. || KRKA || Slovenia | |||
|- | |||
| || Procaine penicillin G || flac. inj || 3.000.000 u.i. || Biochemie || Austria | |||
|- | |||
| ** || Bromhexinum || || || || | |||
|- | |||
| || Bisolvon || compr. || 8 mg || Boehringer Ing. || Germania | |||
|- | |||
| RO || Brofimen || compr. || 8 mg || Antibiotice || România | |||
|- | |||
| RO || Brofimen || sol. int. || 0,002 || Antibiotice || România | |||
|- | |||
| || Bromhexin || sol. int. || 0,008 || Pharma Meuselbach || Germania | |||
|- | |||
| || Bromhexin || drajeuri || 12 mg || Fahlberg List Gmbh || Germania | |||
|- | |||
| RO || Bromhexin || caps. || 4 mg || Lab. Domenii || România | |||
|- | |||
| || Bromhexin 4 Berlin Chemie || sol. buv. || 0,8 g% || Berlin Chemie A.G. || Germania | |||
|- | |||
| || Bromhexin mixtur 10 || sol. int. || 10 mg/5 ml || Berlin Chemie A.G. || Germania | |||
|- | |||
| RO || Bronhosolvin || compr. || 8 mg || I.C.C.F. || România | |||
|- | |||
| ** || Butylscopolaminii bromidum || || || || | |||
|- | |||
| RO || Scobut || compr. || 10 mg || Lab. Magistra - Geneve || România | |||
|- | |||
| RO || Scobutil || compr. || 10 mg || Sicomed || România | |||
|- | |||
| RO || Scobutil || fiole || 10 mg-1 ml || Sicomed || România | |||
|- | |||
| RO || Scobutil || supoz. || 10 mg 75 mg || Antibiotice || România | |||
|- | |||
| RO || Scobutil || compr. || 10 mg || Antibiotice || România | |||
|- | |||
| ** || Cilazaprilum || || || || | |||
|- | |||
| || Inhibace || compr. || 2,5 mg 5 mg || Hoffmann La Roche || Elveţia | |||
|- | |||
| ** || Clorzoxazonum || || || || | |||
|- | |||
| RO || Clorzoxazon || compr. || 250 mg || Armedica || România | |||
|- | |||
| ** || Dimetindenum || || || || | |||
|- | |||
| || Fenistil || sol. int. || 0,001 || ZYMA || Elveţia | |||
|- | |||
| || Fenistil || gel || 0,001 || ZYMA || Elveţia | |||
|- | |||
| || Fenistil retard || compr. || 2,5 mg || ZYMA || Elveţia | |||
|- | |||
| ** || Iohexolum || || || || | |||
|- | |||
| || Omnipaque || sol. inj. || 140 180 240 300 mg/ml || Nycomed || Norvegia | |||
|- | |||
| ** || Iopamidolum || || || || | |||
|- | |||
| || Iopamiro || sol. inj. || 200 mg 300 mg 370 mg || Bracco || Italia | |||
|- | |||
| ** || Iopromidum || || || || | |||
|- | |||
| || Ultravist 240, 300, 370 || sol. inj. || 0,490 g, 0,623 g, 0,760 g || Schering AG || Germania | |||
|- | |||
| ** || Istrolanum || || || || | |||
|- | |||
| || Isovist 240, 300 || sol. inj. || 240 mg/ml, 300 mg/ml || Schering AG || Germania | |||
|- | |||
| ** || Isosorbidi mononitras || || || || | |||
|- | |||
| || Mono Mack || compr. || 20 mg 40 mg || Mack || Germania | |||
|- | |||
| || Mono Mack Depot || compr. retard || 100 mg || Mack || Germania | |||
|- | |||
| || Mono Maycor || compr. || 20 mg 40 mg || Codeke || Germania | |||
|- | |||
| || Olicard retard || caps. || 40 mg 60 mg || Kali Chemie || Germania | |||
|- | |||
| ** || Isotretinoinum || || || || | |||
|- | |||
| || Roaccutane || caps. || 2,5 mg 5 mg 10 mg 20 mg || Hoffmann La Roche || Elveţia | |||
|- | |||
| ** || Israpidinum || || || || | |||
|- | |||
| || Lomir || compr. || 2,5 mg || Sandoz || Elveţia | |||
|- | |||
| ** || Itraconazolum || || || || | |||
|- | |||
| || Sporanox || caps. || 100 mg || Janssen || Belgia | |||
|- | |||
| ** || Josamycinum || || || || | |||
|- | |||
| || Josalid || gran. susp. || 250 mg/5 ml || Biochemie || Austria | |||
|- | |||
| || Josalid || compr. film. || 500 mg/750 mg || Biochemie || Austria | |||
|- | |||
| || Wilprafen || suspensie || 3,204 g/100 ml || Mack || Germania | |||
|- | |||
| || Wilprafen || compr. || 500 mg || Mack || Germania | |||
|- | |||
| ** || Kalii chloridum || || || || | |||
|- | |||
| || K Cl Retard || drajeuri || 600 mg || ZYMA || Elveţia | |||
|- | |||
| ** || Kalii iodidum || || || || | |||
|- | |||
| RO || Iodură de potasiu || compr. || 1 mg || Sicomed || România | |||
|- | |||
| RO || Iodură de potasiu || compr. || 32,5 mg 130 mg || Labormed || România | |||
|- | |||
| || Jodid-100 || compr. || 100 mg || Merck || Germania | |||
|- | |||
| || Jodid-200 || compr. || 200 mg || Merck || Germania | |||
|- | |||
| ** || Kallidinogenasum || || || || | |||
|- | |||
| RO || Vadicreina || flac. inj. || 40 uk || Biofarm || România | |||
|- | |||
| ** || Kanamicinum || || || || | |||
|- | |||
| || Kanamicin || flac. inj. || 1 g || Medexport || U.R.S.S. | |||
|- | |||
| || Kanamycin || flac. inj. || 1 g || Misr Co. || Egypt | |||
|- | |||
| || Kanamycin || flac. inj. || 1 g || Lab. Wolfs || Belgia | |||
|- | |||
| BM || Kanamycin || flac. inj. || 1 g || Rotexmedica || Germania | |||
|- | |||
| RO || U. oft. cu kanamicină 1% || ung. oft. || 0,01 || Antibiotice || România | |||
|- | |||
| ** || Ketoconazolum || || || || | |||
|- | |||
| || Nizoral || compr. || 200 mg || Gedeon Richter || Ungaria | |||
|- | |||
| || Nizoral || compr. || 200 mg || Pharmachim || Bulgaria | |||
|- | |||
| || Nizoral || compr. || 200 mg || Janssen || Belgia | |||
|- | |||
| || Nizoral || compr. || 200 mg || Eczacibasi Ilac || Turcia | |||
|- | |||
| || Nizoral || ovule || 400 mg || Janssen || Belgia | |||
|- | |||
| || Nizoral || şampon || 20 mg/g || Janssen || Belgia | |||
|- | |||
| || Nizoral || cremă || 2g/g% || Janssen || Belgia | |||
|- | |||
| RO || Nizoral || compr. || 200 mg || Terapia-Janssen || Belgia | |||
|- | |||
| ** || Ketoprofenum || || || || | |||
|- | |||
| || Ketoprofen 50-100 Von CT || compr. film. || 50 mg 100 mg || Arzneimittel || Germania | |||
|- | |||
| || Ketoprofen supp. || supoz. || 100 mg || Arzneimittel || Germania | |||
|- | |||
| ** || Ketotifenum || || || || | |||
|- | |||
| || Astafen || sirop || 1 mg/5ml || Ilsan Ilac || Turcia | |||
|- | |||
| || Astafen || compr. || 1 mg || Ilsan Ilac || Turcia | |||
|- | |||
| || Frenasma || compr. || 1 mg || Faran || Grecia | |||
|- | |||
| || Frenasma || sirop || 1 mg/5ml || Faran || Grecia | |||
|- | |||
| || Ketof || sirop || 1 mg/5ml || Hexal Pharma || Germania | |||
|- | |||
| || Ketof || caps. || 1 mg || Hexal Pharma || Germania | |||
|- | |||
| || Ketotifen || compr. || 1,38 mg || Pharmachim || Bulgaria | |||
|- | |||
| ** || Nonoxinol || || || || | |||
|- | |||
| || Delfen || ung. vag. || 50 mg/g || Cilag || Elveţia | |||
|} | |||
p. Ministrul sănătății, prof. dr. '''Alexandru Oproiu''', secretar de stat |