1.150 de modificări
EmailSelfDefense: Diferență între versiuni
Sari la navigare
Sari la căutare
fără descrierea modificării
(Pagină nouă: = Email Self-Defense: Romanian translation of image strings = {| !colspan="2"| donate.png |- | DONATE | DONEAZĂ |- !colspan="2"| fsf-logo.png |- | Free Software Foundation | Fund...) |
Fără descriere a modificării |
||
Linia 1: | Linia 1: | ||
= Email Self-Defense: Romanian translation of image strings = | = Email Self-Defense: Romanian translation of image strings = | ||
{| | {|class="wikitable" | ||
!colspan="2"| donate.png | !colspan="2"| donate.png | ||
|- | |- | ||
Linia 24: | Linia 24: | ||
| But we're far from helpless to do something about it. | | But we're far from helpless to do something about it. | ||
| Dar nu suntem neputincioși în această privință. | | Dar nu suntem neputincioși în această privință. | ||
|- | |||
!colspan="2"| olive box | |||
|- | |||
| The password protecting your email is only a thin layer of security that can't protect against the battering ram of sophisticated surveillance systems. | |||
| Parola care vă protejează e-mailul este doar un nivel slab de securitate care nu protejează împotriva arsenalului de sisteme sofisticate de supraveghere. | |||
|- | |||
| Each message passes through many computer systems on the way to its destination. Surveillance agencies take advantage of this to read millions and millions and emails. | |||
| Fiecare mesaj trece prin multe calculatoare pe drumul spre destinație. Agențiile de supraveghere se folosesc de aceasta pentru a citi milioane și milioane de e-mailuri. | |||
|- | |||
| Even if you have nothing to hide, when you send normal email, the people you talk to are being exposed as well. | |||
| Chiar dacă nu aveți nimic de ascuns, când trimiteți e-mailuri normale, oamenii cu care vorbiți sunt și ei expuși. | |||
|- | |||
!colspan="2"| gold box | |||
|- | |||
| Take back your privacy! Meet GnuPG | |||
| Recăpătați-vă intimitatea! Faceți cunoștință cu GnuPG | |||
|- | |||
| All you need is a simple program called GnuPG. It encrypts your email into a code that only the right people can read. | |||
| Vă trebuie doar un program simplu numit GnuPG. El vă criptează e-mailul într-un cifru pe care doar oamenii potriviți îl pot citi. | |||
|- | |||
| GnuPG runs on pretty much any computer or smartphone. It's freely licensed and costs no money. Each user has a unique '''public key''' and '''private key''', which are random strings of numbers. | |||
| GnuPG rulează aproape pe orice calculator sau smart phone. Are o licență liberă și nu costă nimic. Fiecare utilizator are o '''cheie publică''' și o '''cheie privată''' unice, care sunt șiruri aleatoare de numere. | |||
|- | |||
!colspan="2"| blue box | |||
|- | |||
| YOUR PUBLIC KEY | |||
| CHEIA DUMNEAVOASTRĂ PUBLICĂ | |||
|- | |||
| PUBLIC | |||
| PUBLICĂ | |||
|- | |||
| PUB | |||
| PUB | |||
|- | |||
| Your public key isn't like a physical key, because it's shared. It's in an online directory, where people can look it up and download it. | |||
| Cheia dumneavoastră publică nu este ca o cheie fizică, deoarece este distribuită. Se află într-un registru online, unde oamenii o pot căuta și descărca. | |||
|- | |||
| People use your public key, along with GnuPG, to encrypt emails they send to you. | |||
| Oamenii folosesc cheia dumneavoastră publică, împreună cu GnuPG, pentru a cripta mesajele pe care vi le trimit. | |||
|- | |||
!colspan="2"| pink box | |||
|- | |||
| PRIVATE | |||
| PRIVATĂ | |||
|- | |||
| PRIV | |||
| PRIV | |||
|- | |||
| YOUR PRIVATE KEY | |||
| CHEIA DUMNEAVOASTRĂ PRIVATĂ | |||
|- | |||
| Your private key is more like a physical key, because you keep it to yourself (on your computer). | |||
| Cheia dumneavoastră privată seamănă cu o cheie fizică, deoarece o țineți ascunsă (pe calculatorul dumneavoastră). | |||
|- | |||
| You use GnuPG and your private key to decode encrypted emails other people send to you. | |||
| Folosiți GnuPG și cheia dumneavoastră privată pentru a descifra mesajele criptate pe care vi le trimit alți oameni. | |||
|} | |} | ||
ERROR | ERROR | ||
If an email encrypted with GnuPG falls into the wrong hands, it'll just look like nonsense. Without the real recipient's | If an email encrypted with GnuPG falls into the wrong hands, it'll just look like nonsense. Without the real recipient's |