2.178 de modificări
Monitorul Oficial 137/1990: Diferență între versiuni
Sari la navigare
Sari la căutare
Monitorul Oficial 137/1990 (vedeți sursa)
Versiunea de la data 26 aprilie 2011 11:18
, 26 aprilie 2011fără descrierea modificării
Gall (discuție | contribuții) Fără descriere a modificării |
Gall (discuție | contribuții) Fără descriere a modificării |
||
Linia 300: | Linia 300: | ||
'''Statul de funcţii pentru personalul din aparatul guvernului''' | '''Statul de funcţii pentru personalul din aparatul guvernului''' | ||
{| | |||
|rowspan="2" width="10"|Nr. crt. | |||
|rowspan="2"|<center>Denumirea funcţiei</center> | |||
|rowspan="2" width="100"|Condiţii de studii | |||
2. Șef sector cabinet studii superioare | |colspan="2" align="center"|Salariul tarifar -lei/lunar- | ||
|- | |||
|width="40"|minim | |||
|width="40"|maxim | |||
|- | |||
3. Adjunct șef sector studii superioare 6.000 8.000 | |align="right"|1. | ||
4. Expert studii | | Șef sector | ||
5. Inspector de specialitate | | studii superioare | ||
|align="right"| 8.000 | |||
|align="right"| 10.000 | |||
|- | |||
|align="right"|2. | |||
| Șef sector cabinet | |||
| studii superioare | |||
| | |||
| | |||
6. Șef cabinet I studii superioare 4.500 6.000 | |- | ||
7. Șef cabinet | | | ||
8. Secretar de cabinet | | - al primului-ministru | ||
9. Consultant (documentarist, | | | ||
redactor comentator presă, | |align="right"| 6.800 | ||
|align="right"| 8.500 | |||
|- | |||
| | |||
| - la miniștrii de stat | |||
| | |||
|align="right"| 5.500 | |||
|align="right"| 7.500 | |||
11. Contabil șef studii superioare 4.900 6.300 | |- | ||
12. Contabil, merceolog, statistician, casier | | | ||
13. Revizor contabil studii superioare 4.000 5.500 | | - la secretarul general al guvernului şi secretarii de stat | ||
14. Revizor contabil studii medii 3.000 4.000 | | | ||
15. Translator traducător studii superioare 4.600 6.000 | |align="right"| 5.000 | ||
16: | |align="right"| 7.000 | ||
Secretar-dactilograf 2. | |- | ||
17. | |align="right"|3. | ||
| Adjunct șef sector | |||
| studii superioare | |||
|align="right"| 6.000 | |||
18. Bibliotecar studii superioare 3.800 4.500 | |align="right"| 8.000 | ||
19: | |- | ||
20. Administrator | |align="right"|4. | ||
21. Curier studii medii 2.500 3.300 | | Expert | ||
22. Portar 2.500 3.000 | | studii superioare | ||
23. | |align="right"| 6.500 | ||
24. | |align="right"| 8.000 | ||
|- | |||
|align="right"|5. | |||
| Inspector de specialitate | |||
25. Șofer 3.300 | | | ||
26. | | | ||
Ajutor bufetier 2.500 3.000 | | | ||
27. | |- | ||
28. Operator video cinema, cameraman studii superioare 3.500 4.500 | | | ||
studii | | - gradul I | ||
29. Fotograf, grafician | | studii superioare | ||
|align="right"| 6.500 | |||
|align="right"| 8.000 | |||
|- | |||
| | |||
| - gradul II | |||
| studii superioare | |||
|align="right"| 6.000 | |||
|align="right"| 7.000 | |||
|- | |||
| | |||
| - gradul III | |||
| studii superioare | |||
|align="right"| 5.000 | |||
|align="right"| 6.000 | |||
|- | |||
|align="right"|6. | |||
| Șef cabinet I | |||
| studii superioare | |||
|align="right"| 4.500 | |||
|align="right"| 6.000 | |||
|- | |||
|align="right"|7. | |||
| Șef cabinet II | |||
| studii medii | |||
|align="right"| 3.500 | |||
|align="right"| 5.000 | |||
|- | |||
|align="right"|8. | |||
| Secretar de cabinet | |||
| studii medii | |||
|align="right"| 2.900 | |||
|align="right"| 3.700 | |||
|- | |||
|align="right"|9. | |||
| Consultant (documentarist, analist-programator, redactor comentator presă, audio-video) de specialitate | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| | |||
| - gradul I | |||
| studii superioare | |||
|align="right"| 4.900 | |||
|align="right"| 6.300 | |||
|- | |||
| | |||
| - gradul II | |||
| studii superioare | |||
|align="right"| 4.700 | |||
|align="right"| 6.000 | |||
|- | |||
| | |||
| - gradul III | |||
| studii superioare | |||
|align="right"| 3.800 | |||
|align="right"| 5.500 | |||
|- | |||
|align="right"|10. | |||
| Economist (inginer) | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| | |||
| - gradul I | |||
| studii superioare | |||
|align="right"| 4.900 | |||
|align="right"| 6.300 | |||
|- | |||
| | |||
| - gradul II | |||
| studii superioare | |||
|align="right"| 4.700 | |||
|align="right"| 6.000 | |||
|- | |||
| | |||
| - gradul III | |||
| studii superioare | |||
|align="right"| 3.800 | |||
|align="right"| 5.500 | |||
|- | |||
|align="right"|11. | |||
| Contabil șef | |||
| studii superioare | |||
|align="right"| 4.900 | |||
|align="right"| 6.300 | |||
|- | |||
|align="right"|12. | |||
| Contabil, merceolog, statistician, casier | |||
| studii medii | |||
|align="right"| 3.500 | |||
|align="right"| 4.500 | |||
|- | |||
|align="right"|13. | |||
| Revizor contabil | |||
| studii superioare | |||
|align="right"| 4.000 | |||
|align="right"| 5.500 | |||
|- | |||
|align="right"|14. | |||
| Revizor contabil | |||
| studii medii | |||
|align="right"| 3.000 | |||
|align="right"| 4.000 | |||
|- | |||
|align="right"|15. | |||
| Translator traducător | |||
| studii superioare | |||
|align="right"| 4.600 | |||
|align="right"| 6.000 | |||
|- | |||
|align="right"|16: | |||
| Stenodactilograf | |||
| studii medii | |||
|align="right"| 3.000 | |||
|align="right"| 4.000 | |||
|- | |||
| | |||
|Secretar-dactilograf | |||
| | |||
|align="right"| 2.800 | |||
|align="right"| 3.500 | |||
|- | |||
|align="right"|17. | |||
| Funcţionar | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| | |||
| - gradul I | |||
| studii medii | |||
|align="right"| 3.000 | |||
|align="right"| 4.000 | |||
|- | |||
| | |||
| - gradul II | |||
| studii medii | |||
|align="right"| 2.900 | |||
|align="right"| 3.500 | |||
|- | |||
| | |||
| - gradul III | |||
| studii medii | |||
|align="right"| 2.800 | |||
|align="right"| 3.300 | |||
|- | |||
|align="right"|18. | |||
| Bibliotecar | |||
| studii superioare | |||
|align="right"| 3.800 | |||
|align="right"| 4.500 | |||
|- | |||
|align="right"|19: | |||
| Arhivar | |||
| studii medii | |||
|align="right"| 2.900 | |||
|align="right"| 3.500 | |||
|- | |||
|align="right"|20. | |||
| Administrator | |||
| studii medii | |||
|align="right"| 3.500 | |||
|align="right"| 4.500 | |||
|- | |||
|align="right"|21. | |||
| Curier | |||
| studii medii | |||
|align="right"| 2.500 | |||
|align="right"| 3.300 | |||
|- | |||
|align="right"|22. | |||
| Portar | |||
| | |||
|align="right"| 2.500 | |||
|align="right"| 3.000 | |||
|- | |||
|align="right"|23. | |||
| Îngrijitor | |||
| | |||
|align="right"| 2.500 | |||
|align="right"| 3.000 | |||
|- | |||
|align="right"|24. | |||
| Muncitor | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| | |||
| - înaltă calificare I | |||
| studii medii | |||
|align="right"| 3.500 | |||
|align="right"| 4.000 | |||
|- | |||
| | |||
| - înaltă calificare II | |||
| studii medii | |||
|align="right"| 3.300 | |||
|align="right"| 3.800 | |||
|- | |||
| | |||
| - specialist | |||
| studii medii | |||
|align="right"| 3.800 | |||
|align="right"| 4.500 | |||
|- | |||
|align="right"|25. | |||
| Șofer | |||
| | |||
|align="right"| 3.300 | |||
|align="right"| 4.500 | |||
|- | |||
|align="right"|26. | |||
| Bufetier | |||
| | |||
|align="right"| 3.500 | |||
|align="right"| 4.500 | |||
|- | |||
| | |||
|Ajutor bufetier | |||
| | |||
|align="right"| 2.500 | |||
|align="right"| 3.000 | |||
|- | |||
|align="right"|27. | |||
| Manipulant bunuri | |||
| | |||
|align="right"| 2.500 | |||
|align="right"| 3.500 | |||
|- | |||
|align="right"|28. | |||
| Operator video cinema, cameraman | |||
| studii superioare | |||
|align="right"| 3.500 | |||
|align="right"| 4.500 | |||
|- | |||
| | |||
| | |||
|studii medii | |||
|align="right"| 3.000 | |||
|align="right"| 4.000 | |||
|- | |||
|align="right"|29. | |||
| Fotograf, grafician | |||
| studii medii | |||
|align="right"| 3.000 | |||
|align="right"| 4.000 | |||
|} | |||
N O T Ă: | N O T Ă: | ||
1. Persoanele încadrate în | 1. Persoanele încadrate în funcţiile prevăzute în prezenta anexă beneficiază și de sporul de vechime | ||
ncântreruptă prevăzut dc lege. | ncântreruptă prevăzut dc lege. | ||
Persoanele care coordonează activitatea unor cornpartimcnte, cu excepția demnitarilor, primesc 0 | Persoanele care coordonează activitatea unor cornpartimcnte, cu excepția demnitarilor, primesc 0 |