2.337 de modificări
Monitorul Oficial 155/1992: Diferență între versiuni
Sari la navigare
Sari la căutare
Monitorul Oficial 155/1992 (vedeți sursa)
Versiunea de la data 13 februarie 2012 23:55
, 13 februarie 2012→Anexa nr. 5
Lgall (discuție | contribuții) |
Lgall (discuție | contribuții) |
||
Linia 879: | Linia 879: | ||
==== Anexa nr. 5 ==== | ==== Anexa nr. 5 ==== | ||
'''Unități de cultură''' | |||
'''I. Salarii de bază pentru funcțiile de specialitate din unitățile teatrale, muzicale și de cinematografie''' | |||
{| | |||
| rowspan="2" | Nr. crt.|| rowspan="2" | Funcția|| rowspan="2" | Nivelul studiilor|| colspan="4" | Salariul de bază <br/> Gradația | |||
|- | |||
| 1 || 2 || 3 || 4 | |||
|- | |||
|colspan="7"|a) '''Funcții de execuție pe grade profesionale''' | |||
|- | |||
| rowspan="6"| 1.|| Regizor artistic, dirijor, solist (vocal, balet, concertist, instrumentist), actor, pictor scenograf, consultant artistic, coregraf I|| rowspan="6"| S || 33.000||34.000 || 35.200 || 36.300 | |||
|- | |||
|II || 29.400 || 30.300 || 31.200 || 32.100 | |||
|- | |||
|III || 26.200 || 27.000 || 27.800 || 28.500 | |||
|- | |||
|IV || 23.500 || 24.200 || 24.800 || 25.500 | |||
|- | |||
|V || 21.100 || 21.700 || 22.300 || 22.800 | |||
|- | |||
|debutant || 20.600 || - || - || - | |||
|- | |||
|rowspan="5"|2. || Maestru (balet-dans, cor, corepetitor), concert maestru I || rowspan="5"|S || 32.100 || 33.000 || 34.000 || 35.200 | |||
|- | |||
|II || 28.500 || 29.400 || 30.300 || 31.200 | |||
|- | |||
|III || 25.500 || 26.200 || 27.000 || 27.800 | |||
|- | |||
|IV || 22.800 || 23.500 || 24.200 || 24.800 | |||
|- | |||
|V || 20.500 || 21.100 || 21.700 || 22.300 | |||
|- | |||
|rowspan="6"|3. || Dirijor cor, instrumentist șef partidă, instrumentist, șef orchestră, maestru de studii (balet, canto), secretar literar (muzical), operator imagine (sunet), sufleor operă I || rowspan="6"|S || 31.200 || 32.100 || 33.000 || 34.000 | |||
|- | |||
|II || 27.800 || 28.500 || 29.400 || 30.300 | |||
|- | |||
|III || 24.800 || 25.500 || 26.200 || 27.000 | |||
|- | |||
|IV || 22.300 || 22.800 || 23.500 || 24.200 | |||
|- | |||
|V || 20.050 || 20.600 || 21.100 || 21.700 | |||
|- | |||
|debutant || 19.600 || - || - || - | |||
|- | |||
|rowspan="6"|4. || Artist liric<ref>Se vor încadra persoanele cu studii superioare care au ocupat funcția de corist.</ref> balerin, dansator acompaniator, corepetitor, actor mânuitor păpuși, sculptor păpuși, sufleor teatru, artist plastic, machior, peruchier, monteur imagine, corifeu I || rowspan="6"|S || 27.000 || 27.800 || 28.500 || 29.400 | |||
|- | |||
|II || 24.200 || 24.800 || 25.500 || 26.200 | |||
|- | |||
|III || 21.700 || 22.300 || 22.800 || 23.500 | |||
|- | |||
|IV || 19.600 || 20.050 || 20.600 || 21.100 | |||
|- | |||
|V || 17.800 || 18.200 || 18.700 || 19.150 | |||
|- | |||
|debutant || 17.350 || - || - || - | |||
|- | |||
|rowspan="4"|5. || Maestru (balet-dans, corepetitor), concert maestru, maestru de studii balet I || rowspan="4"|M || 22.000 || 23.500 || 24.200 || 24.800 | |||
|- | |||
|II || 20.600 || 21.100 || 21.700 || 22.300 | |||
|- | |||
|III || 18.700 || 19.150 || 19.600 || 20.050 | |||
|- | |||
|IV || 17.000 || 17.350 || 17.800 || 18.200 | |||
|- | |||
|rowspan="5"|6. || Dirijor, solist (vocal, balet, concertist, instrumentist), actor, instrumentist șef partidă, instrumentist, șef orchestră, sufleor operă I || rowspan="5"|M || 21.100 || 21.700 || 22.300 || 22.800 | |||
|- | |||
|II || 19.150 || 19.600 || 20.050 || 20.600 | |||
|- | |||
|III || 17.350 || 17.800 || 18.200 || 18.700 | |||
|- | |||
|IV || 16.000 || 16.300 || 16.650 || 17.000 | |||
|- | |||
|debutant || 15.650 || - || - || - | |||
|- | |||
|rowspan="7"|7. || Maestru artist circ, artist circ I || rowspan="7"| || 29.400 || 30.300 || 31.200 || 32.100 | |||
|- | |||
|II || 26.200 || 27.000 || 27.800 || 28.500 | |||
|- | |||
|III || 23.500 || 24.200 || 24.800 || 25.500 | |||
|- | |||
|IV || 21.100 || 21.700 || 22.300 || 22.800 | |||
|- | |||
|V || 19.150 || 19.600 || 20.050 || 20.600 | |||
|- | |||
|VI || 17.350 || 17.800 || 18.200 || 18.700 | |||
|- | |||
|debutant || 17.000 || - || - || - | |||
|- | |||
|rowspan="5"|8. || Corist, balerin, dansator, corepetitor, actor mânuitor păpuși, sculptor păpuși, sufleor teatru, artist plastic, machior, peruchier, monteur imagine, corifeu I || rowspan="5"|M || 21.100 || 21.700 || 22.300 || 22.800 | |||
|- | |||
|II || 19.150 || 19.600 || 20.050 || 20.600 | |||
|- | |||
|III || 17.350 || 17.800 || 18.200 || 18.700 | |||
|- | |||
|IV || 16.000 || 16.300 || 16.650 || 17.000 | |||
|- | |||
|debutant || 15.650 || - || - || - | |||
|- | |||
|rowspan="4"|9. || Regizor scenă, culise, secretar platou I || rowspan="4"|M || 20.600 || 21.100 || 21.700 || 22.300 | |||
|- | |||
|II || 18.700 || 19.150 || 19.500 || 20.050 | |||
|- | |||
|III || 17.000 || 17.350 || 17.800 || 18.200 | |||
|- | |||
|debutant || 16.650 || - || - || - | |||
|- | |||
|rowspan="3"|10. || Supraveghetor sală, controlor bilete, garderobier, plasator I || rowspan="3"|M; G || 14.950 || 15.300 || 15.650 || 16.000 | |||
|- | |||
|II || 13.600 || 13.950 || 14.300 || 14.650 | |||
|- | |||
|debutant || 13.400 || - || - || - | |||
|} | |||
'''II. Salarii de bază pentru funcțiile de execuție din presă, edituri, informare documentară, muzee, biblioteci, case de cultură, cămine culturale și alte instituții de cultură''' | |||
{| | |||
|colspan="7"|a) '''Funcții de execuție pe grade profesionale''' | |||
|- | |||
|rowspan="5"|11. || Publicist comentator, corespondent în străinătate, redactor de rubrică, redactor, lector I || rowspan="5"|S || 29.400 || 30.300 || 31.200 || 32.100 | |||
|- | |||
|II || 26.200 || 27.000 || 27.800 || 28.500 | |||
|- | |||
|III || 23.500 || 24.200 || 24 800 || 25.500 | |||
|- | |||
|IV || 21.100 || 21.700 || 22.300 || 22.800 | |||
|- | |||
|debutant || 20.600 || - || - || - | |||
|- | |||
|rowspan="5"|12. || Reporter (fotoreporter, corespondent local), șef agenție publicitate I || rowspan="5"|S || 27.000 || 27.800 || 28.500 || 29.400 | |||
|- | |||
|II || 24.200 || 24.800 || 25.500 || 26.200 | |||
|- | |||
|III || 21.700 || 22.300 || 22.800 || 23.500 | |||
|- | |||
|IV || 19.600 || 20.050 || 20.600 || 21.100 | |||
|- | |||
|debutant || 19.150 || - || - || - | |||
|- | |||
|rowspan="5"|13. || Muzeograf, restaurator, conservator, bibliograf, bibliotecar I || rowspan="5"|S || 27.000 || 27.800 || 22.500 || 29.400 | |||
|- | |||
|II || 24.200 || 24.300 || 25.500 || 26.200 | |||
|- | |||
|III || 21.700 || 22.300 || 22.800 || 23.500 | |||
|- | |||
|IV || 19.600 || 20.050 || 20.600 || 21.100 | |||
|- | |||
|debutant || 19.150 || - || - || - | |||
|- | |||
|rowspan="5"|14. || Referent, secretar (tehnic) de redacție, documentarist, traducător, caricaturist, desenator artistic, corector, tehnoredactor I || rowspan="5"|S || 26.200 || 27.000 || 27.800 || 28.500 | |||
|- | |||
|II || 23.500 || 24.200 || 24.800 || 25.500 | |||
|- | |||
|III || 21.100 || 21.700 || 22.300 || 22.800 | |||
|- | |||
|IV || 19.150 || 19.600 || 20.050 || 20.600 | |||
|- | |||
|debutant || 18.700 || - || - || - | |||
|- | |||
|rowspan="5"|15. || Muzeograf, restaurator, conservator, bibliograf, bibliotecar, referent, redactor I || rowspan="5"|Învățământ superior de 3 ani || 24.200 || 24.800 || 25.500 || 26 200 | |||
|- | |||
|II || 21.700 || 22.300 || 22.800 || 23.500 | |||
|- | |||
|III || 19.600 || 20.050 || 20.600 || 21.100 | |||
|- | |||
|IV || 17.800 || 18.200 || 18.700 || 19.150 | |||
|- | |||
|debutant || 17.350 || - || - || - | |||
|- | |||
|colspan="7"|a) '''Funcții de execuție pe trepte profesionale''' | |||
|- | |||
|rowspan="5"|16. || Restaurator, conservator, trezorier, gestionar custode sală I || rowspan="5"|M || 21.700 || 22.300 || 22.800 || 23.500 | |||
|- | |||
|II || 19.600 || 20.050 || 20.600 || 21.100 | |||
|- | |||
|III || 17.800 || 18.200 || 18.700 || 19.150 | |||
|- | |||
|IV || 16.300 || 16.650 || 17.000 || 17.350 | |||
|- | |||
|debutant || 16.000 || - || - || - | |||
|- | |||
|rowspan="6"|17. || Bibliotecar, redactor, referent, secretar (tehnic) de redacție, documentarist, traducător, caricaturist, desenator artistic, corector, tehnoredactor I || rowspan="6"|M || 21.700 || 22.300 || 22.800 || 23.500 | |||
|- | |||
|II || 19.600 || 20.050 || 20.600 || 21.100 | |||
|- | |||
|III || 17.800 || 18.200 || 18.700 || 19.150 | |||
|- | |||
|IV || 16.300 || 16.650 || 17.000 || 17.350 | |||
|- | |||
|V || 14.950 || 15.300 || 15.650 || 16.000 | |||
|- | |||
|debutant || 14.650 || - || - || - | |||
|- | |||
|rowspan="3"|18. || Operator I || rowspan="3"|M || 16.650 || 17.000 || 17.350 || 17.800 | |||
|- | |||
|II || 15.300 || 15.650 || 16.000 || 16.300 | |||
|- | |||
|debutant || 14.950 || - || - || - | |||
|- | |||
|rowspan="5"|19. || Laborant foto, retușor foto, fotograf I || rowspan="5"|M ||19.600 ||20.050 ||20.600 ||21.100 | |||
|- | |||
|II || 17.800 || 18.200 || 18.700 || 19.150 | |||
|- | |||
|III || 16.300 || 16.650 || 17.000 || 17.350 | |||
|- | |||
|IV || 14.950 || 15.300 || 15.650 || 16.000 | |||
|- | |||
|debutant || 14.650 || - || - || - | |||
|- | |||
|rowspan="4"|20. || Supraveghetor muzeu, mânuitor carte I || rowspan="4"|M; G || 16.300 || 16.650 || 17.000 || 17.350 | |||
|- | |||
|II || 14.950 || 15.300 || 15.650 || 16.000 | |||
|- | |||
|III || 13.600 || 13.550 || 14.300 || 14.650 | |||
|- | |||
|debutant || 13.400 || - || - || - | |||
|} | |||
Notă: | |||
Persoanele din unitățile de cultură, care au rezultate valoroase în activitate, pot ocupa în mod cu totul excepțional, cu aprobarea nominală a ministrului, funcții de specialitate fără a avea studiile necesare postului. | |||
'''III. Funcții de conducere din unitățile de la pct. I și II''' | |||
{| | |||
|Nr. crt. || Funcția || || Indemnizația de conducere maximă | |||
|- | |||
|1. || Director general|| rowspan="7"|Salariul de bază corespunzător funcției de execuție || 11.400 | |||
|- | |||
|2. || Director general adjunct || 10.100 | |||
|- | |||
|3. || Director, redactor șef || 9.500 | |||
|- | |||
|4. || Director adjunct, redactor șef adjunct || 8.200 | |||
|- | |||
|5. || Șef redacție, secretar general de redacție || 5.000 | |||
|- | |||
|6. || Șef serviciu, șef secție || 4.200 | |||
|- | |||
|7. || Șef birou, șef oficiu || 2.800 | |||
|} | |||
'''IV. Salarii de bază pentru funcțiile de execuție și de conducere specifice Agenției Naționale de Presă „Rompres”''' | |||
''A. Funcții de execuție'' | |||
{| | |||
| rowspan="2" | Nr. crt.|| rowspan="2" | Funcția|| rowspan="2" | Nivelul studiilor|| colspan="4" | Salariul de bază <br/> Gradația | |||
|- | |||
| 1 || 2 || 3 || 4 | |||
|- | |||
|colspan="7"|a) '''Funcții de execuție pe grade profesionale''' | |||
|- | |||
|rowspan="6"| 1. || Comentator politic, publicist, corespondent special (în țară și în străinătate), editorialist, redactor | |||
|- | |||
|de rubrică, redactor, reporter special, fotoreporter special I<ref name="REP1">Se poate utiliza numai cu aprobarea consiliului de administrație și în limita a 15% din numărul celor care ocupă aceste funcții.</ref> || S || 33.000 || 34.000 || 35.200 || 36.300 | |||
|- | |||
|II || S || 29.400 || 30.300 || 31.200 || 32.100 | |||
|- | |||
|III || S || 20.200 || 27.000 || 27.800 || 28.500 | |||
|- | |||
|IV || S || 23.500 || 24.200 || 24.800 || 25.500 | |||
|- | |||
|V || S || 21.100 || 21.700 || 22.300 || 22.800 | |||
|- | |||
|debutant || S || 20.600 || - || - || - | |||
|- | |||
|rowspan="5"|2. || Redactor documentarist, redactor translator, secretar de redacție (emisie), translator emisie, grafician, corector transmisie I<ref name="REP1"/> || S || 29.400 || 30.300 || 31.200 || 32.100 | |||
|- | |||
|II || S || 26.200 || 27.000 || 27.800 || 28.500 | |||
|- | |||
|III || S || 23.500 || 24.200 || 24.800 || 25.500 | |||
|- | |||
|IV || S || 21.100 || 21.700 || 22.300 || 22.800 | |||
|- | |||
|debutant || S || 20.600 || - || - || - | |||
|- | |||
|colspan="7"|b) '''Funcții de execuție pe trepte profesionale''' | |||
|- | |||
|rowspan="5"|3. || Redactor documentarist, redactor translator, reporter, fotoreporter, secretar (de redacție și de emisie), redactor-translator emisie, grafician, corector transmisie, fototecar I<ref name="REP1"/> || M || 24.200 || 24.800 || 25.500 || 26.200 | |||
|- | |||
|II || M || 21.700 || 22.300 || 22.800 || 23.500 | |||
|- | |||
|III || M || 19.000 || 20.050 || 20.600 || 21.100 | |||
|- | |||
|IV || M || 17.600 || 18.200 || 18.700 || 19.150 | |||
|- | |||
|debutant || M || 17.350 || - || - || - | |||
|- | |||
|rowspan="4"|4. || Operator emisie-recepție I<ref name="REP1"/> || M || 17.800 || 18.200 || 18.700 || 19.150 | |||
|- | |||
|II || M || 16.300 || 16.650 || 17.000 || 17.350 | |||
|- | |||
|III || M || 14.950 || 15.300 || 15.550 || 16.000 | |||
|- | |||
|debutant || M || 14.650 || - || - || - | |||
|} | |||
''B. Funcții de conducere'' | |||
{| | |||
|Nr. crt. || Funcția || || Indemnizația de conducere maximă | |||
|- | |||
|5. || Secretar general de agenție|| rowspan="6"|Salariul de bază corespunzător funcției de execuție || 11.400 | |||
|- | |||
|6. || Director, redactor șef || 10.100 | |||
|- | |||
|7. || Director adjunct, redactor șef adjunct || 8.900 | |||
|- | |||
|8. || Secretar general de redacție || 8.300 | |||
|- | |||
|9. || Șef secție, șef serviciu || 7.000 | |||
|- | |||
|10. || Șef birou || 5.200 | |||
|} | |||
==== Anexa nr. 6 ==== | |||
== Referințe == | == Referințe == | ||
<references/> | <references/> |