1.150 de modificări
Monitorul Oficial 25-26/1990: Diferență între versiuni
Sari la navigare
Sari la căutare
Monitorul Oficial 25-26/1990 (vedeți sursa)
Versiunea de la data 29 martie 2012 15:56
, 29 martie 2012→Anexa Nr. 8
Linia 413: | Linia 413: | ||
==== Anexa Nr. 8 ==== | ==== Anexa Nr. 8 ==== | ||
Prețurile | '''Prețurile de contractare și de achiziție la legume''' | ||
{| | |||
!rowspan="3" | Nr. crt. | |||
!rowspan="3" | Produsul<br/>Perioada | |||
!colspan="6" | Prețuri pe calități (lei/kg) | |||
|- | |||
!colspan="3" | Zona I | |||
!colspan="3" | Zona II | |||
|- | |||
! Extra || I || II || Extra || I || II | |||
|- | |||
|rowspan="10" | 1. | |||
|colspan="7" | Tomate consum | |||
|- | |||
| 1 ianuarie - 30 aprilie || 20,00 || 18,00 || 12,00 || 20,00 || 18,00 || 12,00 | |||
|- | |||
| 1 - 20 mai || 18,00 || 16,00 || 10,00 || 18,00 || 16,00 || 10,00 | |||
|- | |||
| 21 mai - 15 iunie || 14,00 || 13,00 || 9,00 || 14,00 || 13,00 || 9,00 | |||
|- | |||
| 16 iunie - 10 iulie || 11,00 || 10,00 || 8,00 || 11,00 || 10,00 || 8,00 | |||
|- | |||
| 11 - 31 iulie || 7,40 || 6,30 || 4,60 || 8,00 || 6,80 || 5,00 | |||
|- | |||
| 1 august - 30 septembrie || 5,40 || 4,50 || 3,40 || 6,10 || 4,80 || 3,50 | |||
|- | |||
| 1 - 31 octombrie || 9,00 || 8,00 || 5,50 || 9,00 || 8,00 || 5,50 | |||
|- | |||
| 1 - 30 noiembrie || 9,50 || 8,50 || 6,50 || 9,50 || 8,50 || 6,50 | |||
|- | |||
| 1 - 31 decembrie || 11,50 || 10,50 || 7,50 || 11,50 || 10,50 || 7,50 | |||
|- | |||
| 2. | |||
| Tomate nesortate pentru industrializare, calitate unică pentru ambele zone | |||
|colspan="6" | 3,00 | |||
|- | |||
| 3. || Tomate verzi (gogonele) - toată perioada || - || 2,00 || 1,50 || - || 2,00 || 1,50 | |||
|- | |||
| 4. || Ceapă uscată (toată perioada) || - || 3,50 || 2,50 || - || 3,50 || 2,50 | |||
|- | |||
| 5. || Usturoi uscat (toată perioada) || - || 20,00 || 16,00 || - || 20,00 || 16,00 | |||
|} | |||
{| | |||
!rowspan="3" | Nr. crt. | |||
!rowspan="3" | Produsul<br/>Perioada | |||
!colspan="4" | Prețuri pe calități (lei/kg) | |||
|- | |||
!colspan="2" | Zona I | |||
!colspan="2" | Zona II | |||
|- | |||
! I || II || I || II | |||
|- | |||
|rowspan="6" | 6. | |||
|colspan="5" | Varză timpurie | |||
|- | |||
| 1 - 31 martie || 10,00 || 6,50 || 10,00 || 6,50 | |||
|- | |||
| 1 - 30 aprilie || 8,00 || 5,50 || 9,00 || 6,00 | |||
|- | |||
| 1 - 31 mai || 4,50 || 3,50 || 5,50 || 4,20 | |||
|- | |||
| 1 - 30 iunie || 3,50 || 2,50 || 4,00 || 3,00 | |||
|- | |||
| 1 - 31 iulie || 3,00 || 2,50 || 3,50 || 2,50 | |||
|- | |||
|rowspan="2" | 7. | |||
|colspan="5" | Varză de vară | |||
|- | |||
| 1 august - 20 septembrie || 2,50 || 2,00 || 2,50 || 2,00 | |||
|- | |||
| 8. || Varză de toamnă (după 20 septembrie) || 1,50 || 1,00 || 1,50 || 1,00 | |||
|- | |||
| 9. || Varză roșie (toată perioada) || 3,50 || 3,00 || 3,50 || 3,00 | |||
|- | |||
| 10. || Varză creață (toată perioada) || 3,50 || 3,00 || 3,50 || 3,00 | |||
|- | |||
| 11. || Varză Bruxelles (toată perioada) || 12,00 || 8,00 || 12,00 || 8,00 | |||
|- | |||
|rowspan="3" | 12. | |||
|colspan="5" | Morcov rădăcină | |||
|- | |||
| până la 20 august || 2,50 || 2,00 || 2,50 || 2,00 | |||
|- | |||
| după 20 august || 2,00 || 1,50 || 2,00 || 1,50 | |||
|- | |||
| 13. || Carote (toată perioada) || 3,00 || - || 3,00 || - | |||
|- | |||
| 14. || Pătrunjel rădăcină (toată perioada) || 3,00 || 2,00 || 3,00 || 2,00 | |||
|- | |||
| 15. || Păstârnac rădăcină (toată perioada) || 2,00 || 1,50 || 2,00 || 1,50 | |||
|- | |||
| 16. || Țelină rădăcină cu frunză || 3,00 || - || 3,00 || - | |||
|- | |||
| 17. || Țelină rădăcină (toată perioada) || 4,50 || 4,00 || 4,50 || 4,00 | |||
|- | |||
| 18. || Ridichi negre (toată perioada) || 2,00 || - || 2,00 || - | |||
|- | |||
| 19. || Sfeclă roșie (toată perioada) || 2,00 || - || 2,00 || - | |||
|- | |||
| 20. || Hrean (toată perioada) || 10,00 || 8,00 || 10,00 || 8,00 | |||
|- | |||
|rowspan="3" | 21. | |||
|colspan="5" | Mazăre verde păstăi | |||
|- | |||
| până la 10 iunie || 5,50 || - || 5,50 || - | |||
|- | |||
| după 10 iunie || 4,50 || - || 4,50 || - | |||
|- | |||
| 22. || Mazăre verde boabe (pentru industrie) recoltată în vrej și transportată la baza de către producător || 4,50 || - || 4,50 || - | |||
|- | |||
|rowspan="6" | 23. | |||
|colspan="5" | Fasole păstăi | |||
|- | |||
| 1 ianuarie - 30 aprilie || 20,00 || 18,00 || 20,00 || 18,00 | |||
|- | |||
| 1 - 31 mai || 13,00 || 11,00 || 15,00 || 13,00 | |||
|- | |||
| 1 - 30 iunie || 8,50 || 6,50 || 10,00 || 7,50 | |||
|- | |||
| după 30 iunie || 6,50 || 5,50 || 7,50 || 6,50 | |||
|- | |||
| pentru industrie (calitate unică) | |||
|colspan="4" | 6,00 | |||
|- | |||
|rowspan="4" | 24. | |||
|colspan="5" | Pepeni verzi | |||
|- | |||
| până la 31 iulie || 4,00 || 3,00 || 5,00 || 4,00 | |||
|- | |||
| 1 - 20 august || 3,00 || 2,50 || 3,50 || 3,00 | |||
|- | |||
| după 20 august || 2,00 || 1,50 || 2,50 || 2,00 | |||
|- | |||
|rowspan="6" | 25. | |||
|colspan="5" | Pepeni galbeni | |||
|- | |||
| până la 15 mai || 30,00 || 20,00 || 30,00 || 20,00 | |||
|- | |||
| 16 mai - 15 iunie || 20,00 || 16,00 || 20,00 || 16,00 | |||
|- | |||
| 16 - 30 iunie || 15,00 || 12,00 || 15,00 || 12,00 | |||
|- | |||
| 1 - 31 iulie || 8,00 || 6,00 || 12,00 || 8,00 | |||
|- | |||
| după 1 august || 5,00 || 3,00 || 8,00 || 6,00 | |||
|- | |||
|rowspan="4" | 26. | |||
|colspan="5" | Conopidă | |||
|- | |||
| până la 20 iunie || 6,00 || 5,00 || 6,00 || 5,00 | |||
|- | |||
| 21 iunie - 31 august || 5,00 || 4,00 || 5,00 || 4,00 | |||
|- | |||
| după 1 septembrie || 4,50 || 3,50 || 4,50 || 3,50 | |||
|- | |||
|rowspan="4" | 27. | |||
|colspan="5" | Gulioare (legături de minimum 500 g) | |||
|- | |||
| 1 ianuarie - 31 mai | |||
|colspan="2" | 3,00 | |||
|colspan="2" | 3,00 | |||
|- | |||
| 1 iunie - 30 octombrie | |||
|colspan="2" | 1,50 | |||
|colspan="2" | 1,50 | |||
|- | |||
| 1 noiembrie - 31 decembrie | |||
|colspan="2" | 3,00 | |||
|colspan="2" | 3,00 | |||
|- | |||
| 28. || Gulii (toată perioada) || 2,00 || 2,00 || 2,00 || 2,00 | |||
|- | |||
|rowspan="8" | 29. | |||
|colspan="5" | Castraveți seră | |||
|- | |||
| 1 ianuarie - 15 aprilie || 10,00 || 8,00 || 10,00 || 8,00 | |||
|- | |||
| 16 aprilie - 15 mai || 9,00 || 7,00 || 9,00 || 7,00 | |||
|- | |||
| 16 mai - 15 iunie || 8,00 || 6,00 || 8,00 || 6,00 | |||
|- | |||
| 16 iunie - 30 iunie || 7,00 || 5,00 || 7,00 || 5,00 | |||
|- | |||
| 1 - 30 iulie || 6,00 || 4,50 || 6,00 || 4,50 | |||
|- | |||
| 1 septembrie - 15 octombrie || 6,00 || 5,00 || 6,00 || 5,00 | |||
|- | |||
| 16 octombrie - 31 decembrie || 8,00 || 6,00 || 8,00 || 6,00 | |||
|- | |||
|rowspan="5" | 30. | |||
|colspan="5" | Castraveți solarii și câmp | |||
|- | |||
| până la 15 iunie || 8,00 || 6,00 || 8,00 || 6,00 | |||
|- | |||
| 16 - 30 iunie || 7,00 || 5,00 || 7,00 || 5,00 | |||
|- | |||
| 1 - 30 iulie || 6,00 || 4,50 || 6,00 || 4,50 | |||
|- | |||
| după 1 august || 4,00 || 2,50 || 4,00 || 2,50 | |||
|- | |||
|rowspan="4" | 31. | |||
|colspan="5" | Castraveți tip cornișon (toată perioada - calitate unică) | |||
|- | |||
| 3 - 6 cm | |||
|colspan="4" | 12,00 | |||
|- | |||
| 6,1 - 9 cm | |||
|colspan="4" | 11,00 | |||
|- | |||
| 9,1 - 12 cm | |||
|colspan="4" | 10,00 | |||
|- | |||
| 32. || Praz (toată perioada) || 6,00 || 4,00 || 6,00 || 4,00 | |||
|- | |||
|rowspan="8" | 33. | |||
|colspan="5" | Ardei gras - seră, solarii și câmp | |||
|- | |||
| 1 ianuarie - 15 iunie || 18,00 || 16,00 || 18,00 || 16,00 | |||
|- | |||
| 16 iunie - 15 iulie || 15,00 || 13,00 || 15,00 || 13,00 | |||
|- | |||
| 16 - 31 iulie || 11,00 || 7,00 || 12,00 || 8,00 | |||
|- | |||
| 1 - 15 august || 8,00 || 5,50 || 9,00 || 6,00 | |||
|- | |||
| 16 august - 30 septembrie || 6,00 || 4,00 || 6,00 || 4,00 | |||
|- | |||
| 1 - 31 octombrie || 14,00 || 10,00 || 14,00 || 10,00 | |||
|- | |||
| 1 noiembrie - 31 decembrie || 16,00 || 14,00 || 16,00 || 14,00 | |||
|- | |||
| 34. || Ardei gogoșar roșu (toată perioada) || 6,00 || 4,50 || 6,00 || 4,50 | |||
|- | |||
| 35. || Ardei gogoșar verde (toată perioada) || 4,00 || 3,00 || 4,00 || 3,00 | |||
|- | |||
| 36. || Ardei Kapia roșu (toată perioada) || 6,00 || 4,50 || 6,00 || 4,50 | |||
|- | |||
| 37. || Ardei lung și Kapia verde (toată perioada) || 5,50 || 4,00 || 5,50 || 4,00 | |||
|- | |||
|rowspan="2" | 38. | |||
| Ardei de boia, crud, înșirat pe sfoară (calitate unică - toată perioada) | |||
|colspan="4" | 9,00 | |||
|- | |||
| Ardei de boia, crud, neînșirat (calitate unică - toată perioada) | |||
|colspan="4" | 7,50 | |||
|- | |||
|rowspan="5" | 39. | |||
|colspan="5" | Ardei iute | |||
|- | |||
| până la 15 aprilie (lei/buc.) || 1,00 || - || 1,00 || - | |||
|- | |||
| 16 aprilie - 30 iunie (lei/buc.) || 0,70 || - || 0,70 || - | |||
|- | |||
| 1 iulie - 15 august (lei/kg) || 12,00 || 9,00 || 12,00 || 9,00 | |||
|- | |||
| după 15 august (lei/kg) || 9,00 || 6,00 || 9,00 || 6,00 | |||
|- | |||
|rowspan="6" | 40. | |||
|colspan="5" | Vinete | |||
|- | |||
| până la 15 iulie || 10,00 || 8,00 || 11,00 || 9,00 | |||
|- | |||
| 16 - 31 iulie || 8,50 || 6,00 || 9,50 || 7,00 | |||
|- | |||
| 1 - 15 august || 7,00 || 5,00 || 7,50 || 5,50 | |||
|- | |||
| 16 - 31 august || 5,00 || 3,50 || 5,00 || 3,50 | |||
|- | |||
| după 31 august || 4,00 || 3,00 || 4,00 || 3,00 | |||
|- | |||
| 41. || Dovlecei cu floare - până la 7 cm lungime (toată perioada - calitate unică) | |||
|colspan="2" | 5,00 | |||
|colspan="2" | 5,00 | |||
|- | |||
|rowspan="3" | 42. | |||
|colspan="5" | Dovlecei mijlocii și mari | |||
|- | |||
| până la 30 iunie || 3,00 || 2,50 || 3,00 || 2,50 | |||
|- | |||
| după 30 iunie || 2,50 || 2,00 || 2,50 || 2,00 | |||
|- | |||
| 43. || Bame până la 7 cm lungime (calitate unică) | |||
|colspan="2" | 12,00 | |||
|colspan="2" | 12,00 | |||
|- | |||
| 44. || Dovleac de copt (toată perioada - calitate unică) | |||
|colspan="2" | 1,50 | |||
|colspan="2" | 1,50 | |||
|} | |||
{| | |||
!rowspan="3" | Nr. crt. | |||
!rowspan="3" | Produsul<br/>Perioada | |||
!colspan="6" | Prețuri pe calități (lei/kg) | |||
|- | |||
!colspan="3" | Zona I | |||
!colspan="3" | Zona II | |||
|- | |||
! Extra || I || II || Extra || I || II | |||
|- | |||
| 45. || Porumb de fiert și copt (toată perioada - lei/buc.) | |||
|colspan="3" | 1,50 | |||
|colspan="3" | 1,50 | |||
|- | |||
| 46. || Ciuperci cultivate (toată perioada) || 36,00 || 34,00 || 28,00 || 36,00 || 34,00 || 28,00 | |||
|- | |||
|rowspan="5" | 47. | |||
|colspan="7" | Salată verde, seră, solarii și câmp | |||
|- | |||
| 1 decembrie - 31 martie (lei/buc.) || || 2,50 || 2,00 || || 2,50 || 2,00 | |||
|- | |||
| 1 aprilie - 31 mai (lei/buc.) || || 2,00 || 1,50 || || 2,00 || 1,50 | |||
|- | |||
| după 31 mai || || 3,00 || - || || 3,00 || - | |||
|- | |||
| 1 - 30 noiembrie (lei/buc.) || || 2,00 || 1,50 || || 2,00 || 1,50 | |||
|- | |||
|rowspan="5" | 48. | |||
|colspan="7" | Spanac | |||
|- | |||
| până la 15 aprilie || || 4,00 || - || || 4,00 || - | |||
|- | |||
| 16 - 30 aprilie || || 3,50 || 2,50 || || 3,50 || 2,50 | |||
|- | |||
| 1 mai - 31 octombrie || || 2,50 || 2,00 || || 2,50 || 2,00 | |||
|- | |||
| 1 noiembrie - 31 decembrie || || 3,50 || 2,50 || || 3,50 || 2,50 | |||
|- | |||
|rowspan="9" | 49. | |||
|colspan="7" | Ceapă verde | |||
|- | |||
|colspan="7" | a) Ceapă verde cu frunze - legătura minimum 100 grame | |||
|- | |||
| 1 noiembrie - 31 martie (lei/leg.) || || 1,50 || - || || 1,50 || - | |||
|- | |||
| 1 aprilie - 31 octombrie (lei/leg.) || || 1,00 || - || || 1,00 || - | |||
|- | |||
|colspan="7" | b) Ceapă verde cu frunze | |||
|- | |||
| 16 - 31 mai || || 3,00 || - || || 3,00 || - | |||
|- | |||
| 1 - 30 iunie || || 2,50 || - || || 2,50 || - | |||
|- | |||
|colspan="7" | c) Ceapă verde cu frunze retezate - maximum 25 cm | |||
|- | |||
| după 30 iunie || || 2,00 || - || || 2,00 || - | |||
|- | |||
|rowspan="2" | 50. | |||
| Usturoi verde (calitate unică - toată perioada) legătura minimum 60 g | |||
|colspan="3" | 1,50 | |||
|colspan="3" | 1,50 | |||
|- | |||
| Usturoi verde cu frunze retezate (calitate unică - toată perioada) | |||
|colspan="3" | 14,00 | |||
|colspan="3" | 14,00 | |||
|} | |||
'''Notă:''' | |||
Încadrarea județelor pe zone: | |||
Zona I: Arad, Bihor, Brăila, Buzău, Călărași, Constanța, Dolj, Galați, Giurgiu, Ialomița, Olt, Teleorman, Timiș, Tulcea și municipiul București. | |||
Zona II: Celelalte județe. | |||
==== Anexa Nr. 9 ==== | ==== Anexa Nr. 9 ==== |