3.484 de modificări
Monitorul Oficial 257/1992: Diferență între versiuni
Sari la navigare
Sari la căutare
Monitorul Oficial 257/1992 (vedeți sursa)
Versiunea de la data 9 februarie 2012 15:26
, 9 februarie 2012fără descrierea modificării
(Şters conținutul paginii) |
Fără descriere a modificării |
||
Linia 1: | Linia 1: | ||
__FORCETOC__ | |||
[[Category:Monitorul Oficial|*1992 0257]] | |||
= Monitorul Oficial al României = | |||
Anul IV, Nr. [[issue::257]] - Partea I - Joi, 15 octombrie [[year::1992]] | |||
==Rezultatul alegerilor pentru Camera Deputaților și Senat din 27 septembrie 1992== | |||
'''România''' | |||
'''Biroul Electoral Central 584/13.10.1992''' | |||
===Proces-verbal<ref>Conform art. 63 din Legea nr. 68/1992.</ref>privind alegerile generale pentru Camera Deputaților - 27 septembrie 1992 - === | |||
1. Numărul total al alegătorilor potrivit listelor electorale permanente: 16.380.663 | |||
2. Numărul total al alegătorilor care s-au prezentat la urne: 12.496.430 | |||
3. Numărul total al voturilor valabil exprimate: 10.880.252 | |||
4. Numărul total al voturilor nule: 1.591.071 | |||
5. Numărul total al voturilor valabil exprimate pentru partidele, formațiunile politice sau coalițiile acestora care au întrunit pragul (conform art. 66.1, art. 66.2 și art. 91 din Legea nr. 68/1992) și pentru candidații independenți: 8.765.014 | |||
6. Numărul de mandate conform normei de reprezentare (pct. 6.1 + 6.2): 328 | |||
6.1. Repartizate la nivelul circumscripțiilor electorale: 216 | |||
6.2. Repartizate la nivel de țară: 112 | |||
7. Numărul de mandate atribuite organizațiilor cetățenilor aparținând minorităților naționale conform art. 4 din Legea nr. 68/1992: 13 Anexele nr. 1, 2, 3 și 4 fac parte integrantă din prezentul proces-verbal. | |||
====Anexa Nr. 1==== | |||
România | |||
'''Biroul Electoral Central''' | |||
'''Lista deputaților aleși''' | |||
{| | |||
| | |||
| | |||
| Etapa obținerii mandatelor | |||
| Apartenența politică | |||
|- | |||
| | |||
| '''Convenția Democratică din România''' | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| | |||
| Alba | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| 1. | |||
| Ion Berciu | |||
| 1 | |||
| P.N.Ț.-C.D. | |||
|- | |||
| 2. | |||
| Mircea Ioan Popa | |||
| 2 | |||
| P.N.Ț.-C.D. | |||
|- | |||
| | |||
| Arad | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| 3. | |||
| Nicolae Alexandrescu | |||
| 1 | |||
| P.N.Ț.-C.D. | |||
|- | |||
| 4. | |||
| Emil Livius Nicolae Puțin | |||
| 1 | |||
| P.S.D.R. | |||
|- | |||
| 5. | |||
| Ion Hui | |||
| 2 | |||
| P.N.Ț.-C.D. | |||
|- | |||
| | |||
| Argeș | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| 6. | |||
| Barbu Pițigoi | |||
| 1 | |||
| P.N.Ț.-C.D. | |||
|- | |||
| 7. | |||
| Sergiu George Rizescu | |||
| 1 | |||
| P.N.Ț.-C.D. | |||
|- | |||
| | |||
| Bacău | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| 8. | |||
| Ion Corniță | |||
| 1 | |||
| P.N.Ț.-C.D. | |||
|- | |||
| 9. | |||
| Cornel Protopopescu | |||
| 2 | |||
| P.E.R. | |||
|- | |||
| | |||
| Bihor | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| 10. | |||
| Gabriel Țepelea | |||
| 1 | |||
| P.N.Ț.-C.D. | |||
|- | |||
| 11. | |||
| Octavian - Bot | |||
| 2 | |||
| P.A.C. | |||
|- | |||
| | |||
| Bistrița-Năsăud | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| 12. | |||
| Dorel Coc | |||
| 1 | |||
| P.A.C. | |||
|- | |||
| | |||
| Botoșani | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| 13. | |||
| Alexandru Simionovici | |||
| 2 | |||
| P.N.Ț.-C.D. | |||
|- | |||
| | |||
| Brașov | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| 14. | |||
| Sorin Victor Lepșea | |||
| 1 | |||
| P.N.Ț.-C.D. | |||
|- | |||
| 15. | |||
| Ioan Ghișe | |||
| 1 | |||
| P.A.C. | |||
|- | |||
| 16. | |||
| Îoan Victor Pica | |||
| 2 | |||
| P.N.Ț.-C.D. | |||
|- | |||
| | |||
| Brăila | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| 17. | |||
| Liviu Neculai Marcu | |||
| 1 | |||
| p.N.Ț.-C.D. | |||
|- | |||
| | |||
| Buzău | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| 18. | |||
| Florian Ion-Angelo | |||
| i | |||
| P.N.Ț.-C.D. | |||
|- | |||
| | |||
| Caraș-Severin | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| 19. | |||
| Mircea Popescu | |||
| 1 | |||
| P.S.D.R. | |||
|- | |||
| 20. | |||
| Cornel Sturza Popovici | |||
| 1 | |||
| P.N.Ț.-C.D. | |||
|- | |||
| | |||
| Călărași | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| 21. | |||
| Aurelian Paul Alecu | |||
| 2 | |||
| P.N.Ț.-C.D. | |||
|- | |||
| | |||
| Cluj | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| 22. | |||
| Ion Rațiu | |||
| 1 | |||
| P.N.Ț.-C.D. | |||
|- | |||
| 23. | |||
| Petru Lițiu | |||
| 1 | |||
| P.A.C. | |||
|- | |||
| | |||
| Constanța | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| 24. | |||
| Mircea Ciumara | |||
| 1 | |||
| P.N.Ț.-C.D. | |||
|- | |||
| 25. | |||
| Romulus loan Joca | |||
| 1 | |||
| P.A.C. | |||
|- | |||
| 26. | |||
| loan Sorin Marinescu | |||
| 1 | |||
| P.S.D.R. | |||
|- | |||
| | |||
| Dâmbovița | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| 27. | |||
| Dinu Patriciu | |||
| 1 | |||
| P.N.L.-A.T. | |||
|- | |||
| 28. | |||
| Constantin-Șerban Rădulescu Zonner | |||
| 1 | |||
| P.A.C. | |||
|- | |||
| | |||
| Dolj | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| 29. | |||
| Emil-Teodor Popescu | |||
| 1 | |||
| P.N.Ț.-C.D. | |||
|- | |||
| 30. | |||
| Doru-Mihai Dobrescu | |||
| 1 | |||
| P.S.D.R. | |||
|- | |||
| 31. | |||
| Constantin-Romeo Dragomir | |||
| 2 | |||
| P.N.L.-A.T. | |||
|- | |||
| | |||
| Galați | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| 32. | |||
| Leonida Lari-Iorga | |||
| 1 | |||
| P.N.Ț.-C.D. | |||
|- | |||
| 33. | |||
| Nestor Călin | |||
| 1 | |||
| P.S.D.R. | |||
|- | |||
| | |||
| Giurgiu | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| 34. | |||
| Laurențiu Priceputu | |||
| 2 | |||
| P.N.L.-A.T. | |||
|- | |||
| 35. | |||
| Viorel Pavel | |||
| 2 | |||
| P.N.Ț.-C.D. | |||
|- | |||
| | |||
| Gorj | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| 36. | |||
| Gheorghe Gorun | |||
| 2 | |||
| P.A.C. | |||
|- | |||
| | |||
| Hunedoara | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| 37. | |||
| Mihail Bucur | |||
| 1 | |||
| P.N.Ț.-C.D. | |||
|- | |||
| 38. | |||
| Dumitru Ifrim | |||
| 2 | |||
| P.S.D.R. | |||
|- | |||
| | |||
| Ialomița | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| 39. | |||
| Gheorghe Cristea | |||
| 2 | |||
| P.N.Ț.-C.D. | |||
|- | |||
| | |||
| Iași | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| 40. | |||
| Vasile Lupu | |||
| 1 | |||
| P.N.Ț.-C.D. | |||
|- | |||
| 41. | |||
| Ion Străchinaru | |||
| 1 | |||
| P.S.D.R. | |||
|- | |||
| 42. | |||
| Dan-Flofin Trepcea | |||
| 1 | |||
| P.N.L.-A.T. | |||
|- | |||
| | |||
| Maramureș | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| 43. | |||
| Tudor Gavril Dunca | |||
| 1 | |||
| P.N.Ț.-C.D. | |||
|- | |||
| 44. | |||
| Teodora Bertzi | |||
| 2 | |||
| P.N.L..-A.T. | |||
|- | |||
| | |||
| Mehedinți | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| 45. | |||
| Mihail Nica | |||
| 1 | |||
| P.E.R. | |||
|- | |||
| | |||
| Mureș | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| 46. | |||
| Ioan Mureșan | |||
| 2 | |||
| P.N.Ț.-C.D. | |||
|- | |||
| | |||
| Neamț | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| 47. | |||
| Smaranda Dobrescu | |||
| 1 | |||
| P.S.D.R. | |||
|- | |||
| 48. | |||
| Valentin Vasilescu | |||
| 2 | |||
| P.E.R. | |||
|- | |||
| | |||
| Olt | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| 49. | |||
| Valentin Argeșanu | |||
| 1 | |||
| P.N.Ț.-C.d. | |||
|- | |||
| | |||
| Prahova | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| 50. | |||
| Remus-Constantin Opriș | |||
| 1 | |||
| P.N.Ț.-C.D. | |||
|- | |||
| 51. | |||
| Mircea-Mihai Munteanu | |||
| 1 | |||
| P.N.Ț.-C.D. | |||
|- | |||
| 52. | |||
| Ion Dobrescu | |||
| 1 | |||
| P.N.L..-A.T. | |||
|- | |||
| | |||
| Satu-Mare | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| 53. | |||
| Gheorghe Toduț | |||
| 1 | |||
| P.N.L.-A.T. | |||
|- | |||
| | |||
| Sălaj | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| 54. | |||
| Vasile Gheorghe Victor | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| | |||
| Pop | |||
| 2 | |||
| P.N.Ț.-C.D. | |||
|- | |||
| | |||
| Sibiu | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| 55. | |||
| Gavril Dejeu | |||
| 1 | |||
| P.N.Ț.-C.D. | |||
|- | |||
| 56. | |||
| Raymond Luca | |||
| 1 | |||
| P.N.L.-A.T. | |||
|- | |||
| | |||
| Suceava | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| 57. | |||
| Emilian Bratu | |||
| 1 | |||
| P.N.T-C.D. | |||
|- | |||
| 58. | |||
| Vasile Mandroviceanu | |||
| 1 | |||
| P.A.C. | |||
|- | |||
| | |||
| Teleorman | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| 59. | |||
| Sorin Pantiș | |||
| 1 | |||
| P.N.L.-A.T. | |||
|- | |||
| | |||
| Timiș | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| 60. | |||
| Vasile Popovici | |||
| 1 | |||
| P.A.C. | |||
|- | |||
| 61. | |||
| Horia Mircea Rusu | |||
| 1 | |||
| P.N.L.-A.T. | |||
|- | |||
| 62. | |||
| George Stănescu | |||
| 1 | |||
| P.N.Ț.-C.D. | |||
|- | |||
| 63. | |||
| Petre Dugulescu | |||
| 1 | |||
| P.N.Ț.-C.D. | |||
|- | |||
| 64. | |||
| Teodor Vintilescu | |||
| 1 | |||
| P.N.L.-C.D. | |||
|- | |||
| | |||
| Tulcea | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| 65. | |||
| George Crin Laurențiu Antonescu | |||
| 2 | |||
| P.A.C. | |||
|- | |||
| | |||
| Vaslui | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| 66. | |||
| Mihnea-Tudor Ioniță | |||
| 1 | |||
| P.N.L.-A.T. | |||
|- | |||
| | |||
| Vâlcea | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| 67. | |||
| Radu Livezeanu | |||
| 1 | |||
| P.N.Ț.-C.D. | |||
|- | |||
| | |||
| Vrancea | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| 68. | |||
| Călin Emil Anastasia | |||
| l | |||
| P.A.C. | |||
|- | |||
| | |||
| Municipiul București | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| 69. | |||
| Ion Diaconescu | |||
| 1 | |||
| P.N.Ț.-C.D. | |||
|- | |||
| 70. | |||
| Sergiu Cunescu | |||
| 1 | |||
| P.S.D.R. | |||
|- | |||
| 71. | |||
| Niculae Cerveni | |||
| 1 | |||
| P.N.L.-C.D. | |||
|- | |||
| 72. | |||
| Stelian Tănase | |||
| 1 | |||
| P.A.C. | |||
|- | |||
| 73. | |||
| Otto-Ernest Weber | |||
| 1 | |||
| P.E.R. | |||
|- | |||
| 74. | |||
| Ion Dinu | |||
| 1 | |||
| P.N.Ț.-C.D. | |||
|- | |||
| 75. | |||
| Alexandru Athanasiu | |||
| 1 | |||
| P.A.C. | |||
|- | |||
| 76. | |||
| Răzvan Dobrescu | |||
| 1 | |||
| P.N.Ț.-C.D. | |||
|- | |||
| 77. | |||
| Horia Radu Pascu | |||
| 1 | |||
| P.N.L.-C.D. | |||
|- | |||
| 78. | |||
| Constantin Gheorghe Avramescu | |||
| 1 | |||
| P.S.D.R. | |||
|- | |||
| 79. | |||
| Vasile Nicolae Constantin lonescu Galbeni | |||
| 1 | |||
| P.N.Ț.-C.D. | |||
|- | |||
| 80. | |||
| Constantin Ionescu | |||
| 2 | |||
| P.N.Ț.-C.D. | |||
|- | |||
| | |||
| Sectorul Agricol Ilfov | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| 81. | |||
| Gheorghe Comănescu | |||
| 1 | |||
| P.N.Ț.-C.D. | |||
|- | |||
| 82. | |||
| Costel Păunescu | |||
| 2 | |||
| P.N.Ț.-C.D. | |||
|} |