2.337 de modificări
Monitorul Oficial 65/1991: Diferență între versiuni
Sari la navigare
Sari la căutare
→Anexa nr. 2
Lgall (discuție | contribuții) |
Lgall (discuție | contribuții) |
||
Linia 797: | Linia 797: | ||
1. Pentru administrația centrală de stat | 1. Pentru administrația centrală de stat | ||
{| | |||
|<center> Denumirea impozitelor, taxelor sau celorlalte venituri </center>||<center> Acte normative care reglementează încasarea impozitelor, taxelor sau celorlalte venituri </center> | |||
|- | |||
| I. '''Venituri curente''' || | |||
|- | |||
| A. ''Venituri fiscale'' || | |||
|- | |||
| A.1. Impozite directe || | |||
|- | |||
| - impozitul pe profit || Legea privind impozitul pe profit | |||
|- | |||
| - impozitul pe salarii || Legea privind impozitul pe salarii | |||
|- | |||
| - alte impozite directe<br/> a) taxa pentru folosirea terenurilor ce se scot din fondul forestier în vederea executării unor lucrări || Legea fondului funciar | |||
|- | |||
| b) impozitul pe veniturile realizate de persoanele fizice şi juridice nerezidente || Decretul nr. 276/1973 pentru reglementarea impunerii unor venituri realizate în România de persoanele fizice şi juridice nerezidente, cu modificările aduse prin Decretul nr. 125/1977 | |||
|- | |||
| c) alte încasări din impozite directe<br/> - venituri din expertize în domeniul navigaţiei || Decretul nr. 212/1981 privind expertizele în domeniul navigaţiei civile | |||
|- | |||
| A.2. Impozite indirecte || | |||
|- | |||
| - impozitul pe circulaţia mărfurilor || Hotărârea Guvernului nr. 1109/1990 cu privire la liberalizarea preţurilor şi măsuri de protecţie socială | |||
|- | |||
| - taxe vamale<br/>a) taxe vamale de la persoane juridice || Legea nr. 30/1978 privind Codul vamal al României <br/> Decretul nr. 337/1981 privind aprobarea Regulamentului vamal | |||
|- | |||
| b) taxe vamale şi alte venituri încasate de la persoane fizice de unităţile vamale || - idem - <br/> Hotărârile Guvernului nr. 685, 1048, 1194 şi 1274 din 1990 | |||
|- | |||
| - alte impozite indirecte<br/> a) taxe de timbru de la persoane juridice || Decretul nr. 199/1955 privind taxele de timbru, cu modificările ulterioare;<br/>H.C.M. nr. 911/1955 şi Hotărârea Guvernului nr. 1295/1990 | |||
|- | |||
| b) majorări şi penalizări de întârziere pentru venituri nevărsate la termen || Actul normativ care reglementează venitul în cauză | |||
|- | |||
| c) alte încasări din impozite indirecte<br/> - venituri din rezerve pentru cheltuieli preliminate rămase neconsumate în anul precedent şi constatate în anul în curs, la regiile autonome sau societăţile comerciale de stat || Instrucţiunile Ministerului Finanţelor de aplicare a planului de conturi | |||
|- | |||
| - contravaloarea ambalajelor şi paleţilor care însoţesc mărfurile importate de regiile autonome sau societăţile comerciale de stat, incluse în preţul acestora || Decretul nr. 146/1980 privind unele măsuri de îmbunătăţire a circulaţiei, utilizării şi recuperării ambalajelor pentru mărfurile ce se desfac prin comerţul cu amănuntul | |||
|- | |||
| B. ''Venituri nefiscale'' || | |||
|- | |||
| - vărsăminte din profitul net al regiilor autonome || Legea privind impozitul pe profit | |||
|- | |||
| - dividende pentru participarea statului la capitalul social al societăţilor comerciale || Legea nr. 15/1990 privind reorganizarea unităţilor economice de stat ca regii autonome şi societăţi comerciale<br/>Legea privind impozitul pe profit | |||
|- | |||
| - vărsăminte de la instituţiile publice<br/> a) veniturile creşelor || Decretul nr. 65/1982 privind organizarea creşelor şi grădiniţelor şi stabilirea contribuţiei părinţilor pentru copiii din aceste unităţi | |||
|- | |||
| b) taxe de spitalizare, analize, consultaţii, tratamente, înregistrare medicamente şi proteze || Decretul nr. 246/1958 privind reglementarea acordării asistenţei medicale şi a medicamentelor modificat prin Decretul nr. 279/1983 privind reglementarea asistenţei medicale cu plată şi Decretul-lege nr.132/1990 | |||
|- | |||
| c) taxe de brevete de invenţii şi înregistrarea mărcilor de fabrică || Legea nr. 62/1974 privind invenţiile şi inovaţiile<br/>Decretul nr. 363/1976 privind taxele pentru cererile de brevete de invenţii şi pentru brevete de invenţii acordate<br/>Legea nr. 28/1967 privind mărcile de fabrică de comerţ şi de servicii | |||
|- | |||
| d) taxe de metrologie || Legea nr. 27/1978 a metrologiei | |||
|- | |||
| e) veniturile sanatoriilor balneoclimaterice || Decretul nr. 246/1958 privind reglementarea acordării asistenţei medicale şi a medicamentelor | |||
|- | |||
| f) venituri din activitatea de navigaţie şi alte prestări de servicii în porturi şi taxe pentru folosirea drumurilor || Decretul nr. 311/1987 privind aprobarea tarifelor în transport, poştă şi telecomunicaţii<br/>Decretul nr. 297/1983 privind stabilirea taxei de trecere cu autovehiculele pe podul de peste Dunăre de la Giurgeni-Vadu Oii<br/>Decretul nr. 250/1981 privind stabilirea regimului de folosire a drumurilor de către vehiculele înmatriculate în alte state care transportă mărfuri în trafic internaţional pe teritoriul României cu modificările aduse prin Decretul nr. 91/1984 | |||
|- | |||
| g) taxe consulare || Hotărârea Guvernului României nr. 443/1990 privind stabilirea taxelor consulare | |||
|- | |||
| h) taxe şi alte venituri din protecţia mediului || Hotărârea Guvernului nr. 938/1990 privind organizarea Ministerului Mediului | |||
|- | |||
| i) venituri ce se încasează de către instituţii drept regie de cămin şi cantină || Legea nr. 9/1971 privind cantinele-restaurant pentru salariaţi<br/>Hotărârea Guvernului nr. 440/1990 privind atribuirea burselor de şcolarizare pe bază de contract şi altor forme de sprijin material elevilor şi studenţilor de la învăţământul de zi | |||
|- | |||
| j) taxe pentru analize efectuate de laboratoare, altele decât cele sanitare de pe lângă instituţii || Decretul nr. 446/1966 privind organizarea instituţiilor şi serviciilor medicale | |||
|- | |||
| k) taxe pentru examinarea conducătorilor de autovehicule, eliberarea de permise de conducere şi alte venituri privind circulația pe drumurile publice || Decretul nr. 328/1966 privind circulaţia pe drumurile publice republicat în anul 1984 | |||
|- | |||
| l) Venituri din activitatea de gospodărire a apelor || Hotărârea Guvernului nr. 1001/1990 privind stabilirea unui sistem unitar de plăţi pentru produsele şi serviciile de gospodărire a apelor | |||
|- | |||
| m) venituri din încasarea contravalorii lucrărilor de combatere a dăunătorilor și bolilor din sectorul vegetal || Legea pomiculturii nr. 11/1974<br/>Decretul nr. 697/1956 privind protecţia plantelor cultivate şi a pădurilor | |||
|- | |||
| n) veniturile unităților de reproducție și selecție a animalelor || Legea nr. 8/1971 pentru organizarea, administrarea pajiştilor, loturilor zootehnice şi semincere, precum şi a staţiunilor comunale de montă<br/>Legea nr. 40/1975 privind creşterea şi ameliorarea animalelor | |||
|- | |||
| o) veniturile circumscripţiilor, laboratoarelor și dispensarelor veterinare || Decretul nr. 217/1957 privind stabilirea modului de acordare a asistenţei sanitar-veterinare şi a materialelor de uz veterinar | |||
|- | |||
| p) vărsăminte din disponibilitățile instituțiilor publice și activităților autofinanțate || Decretul nr. 151/1975 privind autofinanţarea unor activităţi ale instituţiilor de stat cu completările ulterioare | |||
|- | |||
| r) vărsăminte din veniturile instituțiilor publice și activităților autofinanțate || Decretul nr. 151/1975 privind autofinanţarea unor activităţi ale instituţiilor de stat cu completările ulterioare | |||
|- | |||
| s) Alte venituri de la instituțiile publice<br/> - venituri din vânzarea reportajelor şi din serviciile de ştiri realizate de Rompres || Decretul nr. 474/1977 privind organizarea şi funcţionarea Agenţiei Române de Presă > | |||
|- | |||
| ''Diverse venituri'' || | |||
|- | |||
| a) venituri din aplicarea prescripţiei extinctive || Decretul nr. 167/1958 privind prescripţia extinctivă<br/>Decretul nr. 219/1960 privind obligaţiile unităţilor debitoare urmare a prescripţiei extinctive | |||
|- | |||
| b) venituri din recuperarea cheltuielilor de judecată, imputații și despăgubiri || Codul penal, Codul civil şi Codul muncii<br/>Decretul nr. 208/1976 privind evaluarea pagubelor aduse avutului obştesc, republicat | |||
|- | |||
| c) venituri din amenzile aplicate conform dispoziţiilor legale || Legea nr. 32/1968 privind stabilirea şi sancţionarea contravenţiilor<br/>Hotărârile elaborate în baza Legii nr. 32/1968 | |||
|- | |||
| d) încasări din cota reținută, conform Legii nr. 6/1973 || Legea nr. 6/1973 pentru modificarea Codului penal al României | |||
|- | |||
| e) restituirea de fonduri din finanțarea bugetară a anilor precedenți || Legea finanţelor publice | |||
|- | |||
| f) încasarea ratelor scadente la creditele externe acordate de la buget || Acorduri guvernamentale | |||
|- | |||
| g) încasarea dobânzilor aferente creditelor externe acordate de la buget || Acorduri guvernamentale | |||
|- | |||
| h) vărsăminte de la unitățile economice comerciale din sectorul public, reprezentând plusuri de mărfuri și produse constatate cu ocazia inventarierilor, rămase definitive || H.C.M. nr. 1397/1974 privind unele măsuri pentru realizarea de economii la cheltuielile unităților economice din sectorul public | |||
|- | |||
| i) venituri din concesiuni || Hotârlrea Guvernului nr. 1228/1990 pentru aprobarea metodologiei concesionării, închirierii și locației gestiunii | |||
|- | |||
| j) încasări din alte surse<br/> - venituri din penalizări de către furnizorii de gaze naturale || Decretul nr. 232/1982 privind modificarea prețurilor de producție și de livrare în industrie, a tarifelor în transporturi și a prețurilor de deviz pentru activitatea de construcții-montaj (art. 4) | |||
|- | |||
| II. '''Venituri din capital''' || | |||
|- | |||
| - venituri din valorificarea unor bunuri ale statului || Legea finanţelor publice | |||
|- | |||
| - venituri din valorificarea stocurilor de la rezerva de stat şi de mobilizare || Decretul nr. 357/1979 privind regimul rezervelor de stat | |||
|} | |||
==== 2. Pentru bugetele locale pe anul 1991 ==== | |||
==== Referinţe ==== | ==== Referinţe ==== | ||
<references/> | <references/> |