1.680 de modificări
Monitorul Oficial 69/1992: Diferență între versiuni
Sari la navigare
Sari la căutare
fără descrierea modificării
Fără descriere a modificării |
Fără descriere a modificării |
||
Linia 1: | Linia 1: | ||
====ANEXA Nr. 5/15==== | |||
''' | '''Ministerul agriculturii si alimentatiei''' | ||
{| | |||
| Cheltuieli — Total||154.140.825 | |||
|- | |||
| Cheltuieli curente||149.586.021 | |||
|- | |||
| Cheltuieli de personal||15,592.984 | |||
a | |- | ||
| Cheltuieli materiale şi servicii||8.637.432 | |||
|- | |||
| Subvenţii şi transferuri||125.355.605 | |||
|- | |||
| Subvenţii pentru Acoperirea diferenţelor de preţ şi tarif||124.309.565 | |||
|- | |||
| Transferuri -||1.046.040 | |||
|- | |||
| Cheltuieli de capital||4.554.804 | |||
|- | |||
| Partea I — Cheltuieli social-culturale||3.993.270 | |||
|- | |||
| învăţămînt||3.993.270 | |||
|- | |||
| Cheltuieli curente||3.991.670 | |||
|- | |||
| Cheltuieli de personal||2.502.730 | |||
|- | |||
| Cheltuieli materiale şi servicii||1.042.900 | |||
|- | |||
| Subvenţii şi transferuri||446.040 | |||
|- | |||
| Transferuri||446.040 | |||
|- | |||
| Cheltuieli de capital||1.600 | |||
|- | |||
| din total cheltuieli :|| | |||
|- | |||
| învăţămînt profesional||1.597.300 | |||
|- | |||
| învăţămînt liceal||2.395.970 | |||
|- | |||
| Partea a Vl-a — Autorităţile publice||493.247 | |||
|- | |||
| Cheltuieli pentru organele autorităţii executive||493.247 | |||
|- | |||
| Cheltuieli curente||493.247 | |||
|- | |||
| Cheltuieli de personal||405.549 | |||
|- | |||
| Cheltuieli materiale şi servicii||87.698 | |||
|- | |||
| din total cheltuieli :|| | |||
|- | |||
| Organele administraţiei publice centrale de specialitate||493.247 | |||
|- | |||
| Partea a VI-a — Acţiuni economice||149.654.308 | |||
|- | |||
| Cheltuieli curente||145.101.104 | |||
|- | |||
| Cheltuieli de personal||12.684.705 | |||
|- | |||
| Cheltuieli materiale şi servicii||7.506.834 | |||
|- | |||
| Subvenţii şi transferuri||124.909.565 | |||
|- | |||
| Subvenţii pentru acoperirea diferenţelor de preţ şi tarif||124.309.565 | |||
|- | |||
| || | |||
|- | |||
| Transferuri||600.000 | |||
|- | |||
| Cheltuieli de capital||4.553.204 | |||
|- | |||
| Agricultură; silvicultură, ape, mediu înconjurător||143.436.660 | |||
|- | |||
| Cheltuieli curente||139.186.660 | |||
|- | |||
| Cheltuieli de personal||12.671.205 | |||
|- | |||
| Cheltuieli materiale şi servicii||7.105.890 | |||
|- | |||
| Subvenţii şi transferuri||119.409.565 | |||
|- | |||
| Subvenţii pentru acoperirea diferenţelor de preţ şi tarif||118.809.565 | |||
|- | |||
| Transferuri||600.000 | |||
|- | |||
| Cheltuieli de capital||4.250.000 | |||
|- | |||
| din total cheltuieli:|| | |||
|- | |||
| Amendarea solurilor acide||50.000 | |||
|- | |||
| Acoperirea sumelor fixe stabilite la cantităţile de seminţe||147.000 | |||
|- | |||
| Combaterea dăunătorilor şi bolilor din sectorul vegetal||4,450.000 | |||
|- | |||
| Reproducţia şi selecţia animalelor||3.350.000 | |||
|- | |||
| Direcţii sanitar-veterinare, circumscripţii, spitale şi laboratoare veterinare, precum şi cheltuieli pentru combaterea epizootiilor||5.850.000 | |||
|- | |||
| Direcţii generale pentru agricultură şi alimentaţie||4.650.000 | |||
|- | |||
| Programe pentru susţinerea preţurilor la produsele agricole||119.409.565 | |||
|- | |||
| Irigaţii, desecări şi combaterea eroziunii solului||3.550.000 | |||
|- | |||
| Prevenirea şi combaterea inundaţiilor şi gheţurilor||100.000 | |||
|- | |||
| Alte unităţi şi acţiuni din domeniul agriculturii||3 580.095 | |||
|- | |||
| Supravegherea şi protecţia mediului||300.000 | |||
|- | |||
| Alte acţiuni economice||6.217.648 | |||
|- | |||
| Cheltuieli curente||5.914.444 | |||
|- | |||
| Cheltuieli de personal||13.500 | |||
|- | |||
| Cheltuieli materiale şi servicii||400.944 | |||
|- | |||
| Subvenţii şi transferuri||5.500.000 | |||
|- | |||
| Subvenţii pentru acoperirea diferenţelor de preţ şi tarif||5.500.000 | |||
|- | |||
| Cheltuieli de capital||303.204 | |||
|- | |||
| din total cheltuieli :|| | |||
|- | |||
| Rezerva de stat şi de mobilizare||717.648 | |||
|- | |||
| Exploatarea şi întreţinerea sistemelor de îmbunătăţiri funciare||5.500.000 | |||
|- | |||
| DETALIEREA PE ARTICOLE DE CHELTUIELI|| | |||
|- | |||
| Cheltuieli — Total||154.140.825 | |||
|- | |||
| Cheltuieli curente||149.586.021 | |||
|- | |||
| Cheltuieli de personal||15.592.984 | |||
|- | |||
| Cheltuieli materiale şi servicii||8.637.432 | |||
|- | |||
| Subvenţii şi transfer un||125.355.605 | |||
|- | |||
| Subvenţii pentru acoperirea diferenţelor de preţ şi tarif||124.309.565 | |||
|- | |||
| Transferuri||1.046.040 | |||
|- | |||
| Cheltuieli de capital||4.554.a04 | |||
|- | |||
| învăţămînt||3.993.270 | |||
|- | |||
| Cheltuieli curente||3.991.670 | |||
|- | |||
| Cheltuieli de personal||2.502.730 | |||
|- | |||
| Cheltuieli cu salariile||1.978.357 | |||
|- | |||
| Contribuţii pentru asigurări sociale de stat||435.238 | |||
|- | |||
| Cheltuieli pentru constituirea fondului pentru plata ajutorului de şomaj||79.135 | |||
|- | |||
| Deplasări, detaşări, transferări||10.000 | |||
|- | |||
| Cheltuieli materiale şi servicii||1.042.900 | |||
|- | |||
| Drepturi cu caracter social||43.000 | |||
|- | |||
| Medicamente şi materiale sanitare||2.700 | |||
|- | |||
| Cheltuieli pentru întreţinere şi gospodărie||520.800 | |||
|- | |||
| Materiale şi prestări de servicii cu caracter funcţional||43.000 | |||
|- | |||
| Obiecte de inventar de mică valoare sau scurtă durată şi echipament||61.000 | |||
|- | |||
| || | |||
|- | |||
| Reparaţii curente|| | |||
|- | |||
| Reparaţii capitale Cărţi şi publicaţii Alte cheltuieli||219.700 | |||
|- | |||
| ||9.800 | |||
|- | |||
| ||14.600 | |||
|- | |||
| Subventii si transferuri||446.040 | |||
|- | |||
| ||446.040 | |||
|- | |||
| Cheltuieli de capital||1.600 | |||
|- | |||
| investiţii aie instituţiilor publice||1.600 | |||
|- | |||
| Cheltuieli pentru organele autorităţii executive||493.247 | |||
|- | |||
| L-neituien curente||493.247 | |||
|- | |||
| uneituieu ae personal||405.549 | |||
|- | |||
| Cheltuieli cu salariile||290.118 | |||
|- | |||
| Contribuţii pentru asigurări sociale de stat||63:826 | |||
|- | |||
| Cheltuieli pentru constituirea fondului pentru plata ajutorului de . şomaj||11.605 | |||
|- | |||
| Deplasări, detaşări, transferări||40.000 | |||
|- | |||
| Cheltuieli materiale şi servicii||87.698 | |||
|- | |||
| Cheltuieli pentru întreţinere şi gospodărie||58.500 | |||
|- | |||
| Materiale şi prestări de servicii cu caracter funcţional||17.500 | |||
|- | |||
| Obiecte de inventar de mică valoare sau scurtă durată şi echipament||1.250 | |||
|- | |||
| Keparaţn curente||1.250 | |||
|- | |||
| Cărţi şi publicaţii||1.170 | |||
|- | |||
| Alte cheltuieli||8.028 | |||
|- | |||
| Agricultură, silvicultură, ape, mediu înconjurător||143.436.660 | |||
|- | |||
| Cheltuieli curente||139.186.660 | |||
|- | |||
| Cheltuieli de personal||12.671.205 | |||
|- | |||
| Cheltuieli cu salariile||10.000.000 | |||
|- | |||
| Contribuţii pentru asigurări sociale de stat||2.200.000 | |||
|- | |||
| Cheltuieli pentru constituirea fondului pentru plata ajutorului de şomaj||400.000 | |||
|- | |||
| Deplasări, detaşări, transferări||71.205 | |||
|- | |||
| Cheltuieli materiale şi servicii||7.105.890 | |||
|- | |||
| Drepturi cu caracter social||890 | |||
|- | |||
| Hrană||150.000 | |||
|- | |||
| Medicamente şi materiale sanitare||3.648.000 | |||
|- | |||
| Cheltuieli pentru întreţinere şi gospodărie||1.000.000 | |||
|- | |||
| Materiale şi prestări de servicii cu caracter funcţional||1.000.000 | |||
|- | |||
| Obiecte de inventar de mica valoare sau scurtă durată şi echipament||100.000 | |||
|- | |||
| Reparaţii curente||300.000 | |||
|- | |||
| Reparaţii capitale||200.000 | |||
|- | |||
| Cărţi şi publicaţii ,||7.000 | |||
|- | |||
| Alte cheltuieli f\\||700.000 | |||
|- | |||
| Subvenţii şi transferuri ||119.409.565 | |||
|- | |||
| Subvenţii pentru acoperirea diferenţelor de preţ şi tarif ||118.809.565 | |||
|- | |||
| Transferuri ||600.000 | |||
|- | |||
| Cheltuieli de capital ||4.250.000 | |||
|- | |||
| Investiţii ale instituţiilor publice||400.000 | |||
|- | |||
| Investiţii ale regiilor autonome şi societăţilor comerciale de stat||3.850.000 | |||
|- | |||
| Alte acţiuni economice||6.217.648 | |||
|- | |||
| Cheltuieli curente||5.914.444 | |||
|- | |||
| Cheltuieli de personal||13.500 | |||
|- | |||
| Deplasări,- detaşări, transferări||13.500 | |||
|- | |||
| Cheltuieli materiale şi servicii||400.944 | |||
|- | |||
| Materiale şi prestări de servicii cu caracter funcţionai||400.944 | |||
|- | |||
| Subvenţii şi transferuri||5.500.000 | |||
|- | |||
| Subvenţii pentru acoperirea diferenţelor de preţ şi tarif||5.500.000 | |||
|- | |||
| Cheltuieli de capital||303.204 | |||
|- | |||
| Stocuri pentru rezerva de siat şi de mobilizare||303.204 | |||
|- | |||
| | |||
|} |