1.680 de modificări
Monitorul Oficial 69/1992: Diferență între versiuni
Sari la navigare
Sari la căutare
fără descrierea modificării
Fără descriere a modificării |
Fără descriere a modificării |
||
Linia 5: | Linia 5: | ||
{| | {| | ||
! | |||
! | |||
|- | |||
| Cheltuieli — Total||154.140.825 | | Cheltuieli — Total||154.140.825 | ||
|- | |- | ||
Linia 294: | Linia 297: | ||
|- | |- | ||
| | | | ||
|} | |||
====Anexa 5/16==== | |||
'''Ministerul comertului si turismului''' | |||
Bugetul pe anul 1992 | |||
{| | |||
! | |||
! | |||
|- | |||
| Cheltuieli — Total||16.141.515 | |||
|- | |||
| Cheltuieli curente||16.134.995 | |||
|- | |||
| Cheltuieli de personal||1.458.808 | |||
|- | |||
| Cheltuieli materiale şi servicii||919.736 | |||
|- | |||
| Subvenţii şi transferuri||13.756.451 | |||
|- | |||
| Subvenţii pentru acoperirea diferenţelor de preţ şi tarif||6.556.451 | |||
|- | |||
| Transferuri||7.200.000 | |||
|- | |||
| Cheltuieli de capital||6.520 | |||
|- | |||
| Partea a Vl-a — Autorităţile publice||2.385.064 | |||
|- | |||
| Cheltuieli pentru organele autorităţii executive||2.385.064 | |||
|- | |||
| Cheltuieli curente||2.378.544 | |||
|- | |||
| Cheltuieli de personal||1.458.808 | |||
|- | |||
| Cheltuieli materiale şi servicii||919.738 | |||
|- | |||
| Cheltuieli de capital||6.520 | |||
|- | |||
| din total cheltuieli :|| | |||
|- | |||
| Organele administraţiei publice centrale de specialitate||2.385.064 | |||
|- | |||
| Partea a Vll-a — Acţiuni economice||13.756.451 | |||
|- | |||
| Cheltuieli curente||13.756.451 | |||
|- | |||
| Subvenţii şi transferuri||13.756.451 | |||
|- | |||
| Subvenţii pentru acoperirea diferenţelor de preţ şi tarif||8.556.451 | |||
|- | |||
| Transferuri||7.200.000 | |||
|- | |||
| Agricultură, silvicultură, ape, mediu înconjurător||6.556.451 | |||
|- | |||
| Cheltuieli curente||6.558.451 | |||
|- | |||
| Subvenţii şi transferuri||6.556.451 | |||
|- | |||
| Subvenţii pentru acoperirea diferenţelor de preţ şi tarif||6.556.451 | |||
|- | |||
| Programe pentru susţinerea preţurilor Ia produsele agricole||6.556.451 | |||
|- | |||
| Alte acţiuni economice.||7.200.000 | |||
|- | |||
| Cheltuieli curente||7.200.000 | |||
|- | |||
| Subvenţii şi transferuri||7.200.000 | |||
|- | |||
| Transferuri||7 200:000 | |||
|- | |||
| Stimularea şi asigurarea activităţii de export||7 200.000 | |||
|- | |||
| DETALIEREA PE ARTICOLE DE CHELTUIELI|| | |||
|- | |||
| Cheltuieli — Total||16.141.515 | |||
|- | |||
| Cheltuieli curente||16.134.995 | |||
|- | |||
| Cheltuieli de personal||1.458.808 | |||
|- | |||
| Cheltuieli materiale şi servicii||919.736 | |||
|- | |||
| Subvenţii şi transferuri||13.756.451 | |||
|- | |||
| Subvenţii pentru acoperirea diferenţelor de preţ şi tarif||6.556.451 | |||
|- | |||
| Transferuri||7.200.000 | |||
|- | |||
| Cheltuieli de capital||6.520 | |||
|- | |||
| Cheltuieli pentru organele autorităţii executive||2 385.064 | |||
|- | |||
| Cheltuieli curente||2.378.544 | |||
|- | |||
| Cheltuieli de personal||1.458.808 | |||
|- | |||
| Cheltuieli cu salariile||1.041.157 | |||
|- | |||
| Contribuţii pentru asigurări sociale de stat||93.909 | |||
|- | |||
| Cheltuieli pentru constituirea fondului pentru plata ajutorului de şomaj||i 18.742 | |||
|- | |||
| Deplasări, detaşări, transferări||300.000 | |||
|- | |||
| Cheltuieli materiale şi servicii||919.736 | |||
|- | |||
| Cheltuieli pentru întreţinere şi gospodărie||267,736 | |||
|- | |||
| Materiale şi prestări de servicii cu caracter funcţional||6.200 | |||
|- | |||
| Obiecte de inventar de mică valoare sau scurtă durată şi echipament||4.800 | |||
|- | |||
| Reparaţii curente||27.000 | |||
|- | |||
| | |||
|- | |||
| Cărţi şi publicaţii||14.000 | |||
|- | |||
| Alte cheltuieli||600.000 | |||
|- | |||
| Cheltuieli de capital||6.520 | |||
|- | |||
| Investiţii ale instituţiilor publice||6.520 | |||
|- | |||
| Agricultură, silvicultură, ape, mediu înconjurător||6.556.451 | |||
|- | |||
| Cheltuieli curente||6.556.451 | |||
|- | |||
| Subvenţii şi transferuri||6.556.451 | |||
|- | |||
| Subvenţii pentru acoperirea diferenţelor de preţ şi tarif||6.556.451 | |||
|- | |||
| Alte acţiuni economice||7.200.000 | |||
|- | |||
| Cheltuieli curente||7.200.000 | |||
|- | |||
| Subvenţii şi transferuri||7.200.000 | |||
|- | |||
| Transferuri||7.200.000 | |||
|} | |||
====ANEXA Nr. 5/17==== | |||
'''MINISTERUL TRANSPORTURILOR''' | |||
BUGETUL PE ANUL 1992 | |||
{| | |||
! | |||
! | |||
|- | |||
| Cheltuieli — Total||59.040.174 | |||
|- | |||
| Cheltuieli curente||50.967.305 | |||
|- | |||
| Cheltuieli de personal||11.385.769 | |||
|- | |||
| Cheltuieli materiale şi servicii||14.727.344 | |||
|- | |||
| Subvenţii şi transferuri||24.854.192 | |||
|- | |||
| Subvenţii pentru regii autonome şi societăţi comerciale de stat||12.477.545 | |||
|- | |||
| Subvenţii pentru acoperirea diferenţelor de preţ şi tarif||12.222.987 | |||
|- | |||
| Transferuri||153.660 | |||
|- | |||
| Cheltuieli de capital||8.072.869 | |||
|- | |||
| Partea I — Cheltuieli social-culturale||4.549.756 | |||
|- | |||
| Cheltuieli curente||4.450.256 | |||
|- | |||
| Cheltuieli de personal||3.084.696 | |||
|- | |||
| Cheltuieli materiale şi servicii||1.211.900 | |||
|- | |||
| Subvenţii şi transferuri||153 660 | |||
|- | |||
| Transferuri||153.660 | |||
|- | |||
| Cheltuieli de capital||99.500 | |||
|- | |||
| învăţămînt||1.618.756 | |||
|- | |||
| Cheltuieli curente||1.618.756 | |||
|- | |||
| Cheltuieli de personal||1.020.096 | |||
|- | |||
| Cheltuieli materiale şi servicii||445 000 | |||
|- | |||
| Subvenţii şi transferuri||153.660 | |||
|- | |||
| Transferuri||153.660 | |||
|- | |||
| din total cheltuieli :|| | |||
|- | |||
| învăţămînt profesional||622,756 | |||
|- | |||
| învăţămînt liceal||934.000 | |||
|- | |||
| Alte instituţii şi acţiuni de învăţămînt||62 000 | |||
|- | |||
| Sănătate||2.931.000 | |||
|- | |||
| Cheltuieli curente||2.831.500 | |||
|- | |||
| Cheltuieli de personal||2.064t600 | |||
|- | |||
| Cheltuieli materiale şi servicii||766.900 | |||
|- | |||
| Cheltuieli de capital||99 500 | |||
|- | |||
| din total cheltuieli :|| | |||
|- | |||
| Dispensare||1.061.000 | |||
|- | |||
| Spitale||1,591 5dG | |||
|- | |||
| Creşe||2 931 | |||
|- | |||
| Centre de recoltare şi conservare a sîngelxii||2.931 | |||
|- | |||
| Staţii de salvare||11.728 | |||
|- | |||
| Alte instituţii şi acţiuni sanitare||260.8643 | |||
|- | |||
| | |||
|- | |||
| Partea a Vl-a — Autorităţile publice||532.080 | |||
|- | |||
| Cheltuieli pentru organele autorităţii executive||532.080 | |||
|- | |||
| Cheltuieli curente||529.280 | |||
|- | |||
| Cheltuieli de personal||351.283 | |||
|- | |||
| Cheltuieli materiale şi servicii||174.997 | |||
|- | |||
| Cheltuieli de capital||2.800 | |||
|- | |||
| din total cheltuieli :|| | |||
|- | |||
| Organele administraţiei publice cent fale de specialitate||532.080 | |||
|- | |||
| Partea a VH-a — Acţiuni economice||-53.958.338 | |||
|- | |||
| Cheltuieli curente||45.987.769 | |||
|- | |||
| Cheltuieli de personal||7.948.790 | |||
|- | |||
| Cheltuieli materiale şi servicii||13.340.447 | |||
|- | |||
| Subvenţii şi transferuri||24.700.532 | |||
|- | |||
| Subvenţii pentru regii autonome şi societăţi comerciale de stat||12.477.545 | |||
|- | |||
| Subvenţii pentru acoperirea diferenţelor de preţ şi tarif||12.222.987 | |||
|- | |||
| Cheltuieli de capital||7.9/0.569 | |||
|- | |||
| Prospecţiuni şi lucrări geologice de cercetare pentru descoperiri de zăcăminte noi||15.172 | |||
|- | |||
| Cheltuieli curente||15.172 | |||
|- | |||
| Cheltuieli materiale şi servicii||15.172 | |||
|- | |||
| Transporturi şi comunicaţii||53.508.693 | |||
|- | |||
| Cheltuieli curente||45.858.693 | |||
|- | |||
| Cheltuieli de personal||7.948.790 | |||
|- | |||
| Cheltuieli materiale şi servicii||13.211.371 | |||
|- | |||
| Subvenţii şi transferuri||24.700.532 | |||
|- | |||
| Subvenţii pentru regii autonome şi societăţi comerciale de stat||12.477.545 | |||
|- | |||
| Subvenţii pentru acoperirea diferenţelor de preţ şi tarif||12.222.987 | |||
|- | |||
| Cheltuieli de capital||7.650.000 | |||
|- | |||
| din total cheltuieli :|| | |||
|- | |||
| Aviaţia civilă||5.100.000 | |||
|- | |||
| Navigaţia civilă||6.200.000 | |||
|- | |||
| Drumuri şi poduri||20.359.248 | |||
|- | |||
| Transportul feroviar||17.881.545 | |||
|- | |||
| Transportul în comun||2.967.000 | |||
|- | |||
| Alte acţiuni economice||434.473 | |||
|- | |||
| Cheltuieli curente||113.904 | |||
|- | |||
| Cheltuieli materiale şi servicii||113.904 | |||
|- | |||
| Cheltuieli de capital||320.569 | |||
|- | |||
| din total cheltuieli :|| | |||
|- | |||
| Rezerva de stat şi de mobilizare||434.473 | |||
|- | |||
| Detalierea pe articole de cheltuieli|| | |||
|- | |||
| Cheltuieli — Total||59.040.174 | |||
|- | |||
| Cheltuieli curente||50.967.305 | |||
|- | |||
| Cheltuieli de personal||11.385.769 | |||
|- | |||
| Cheltuieli materiale şi servicii Subvenţii şi transferuri||24.854.192 | |||
|- | |||
| Subvenţii pentru regii autonome şi societăţi comerciale de stat ||12.477.545 | |||
|- | |||
| Subvenţii pentru acoperirea diferenţelor de preţ şi tarif||12.222 987 | |||
|- | |||
| Transferuri ||8.072.869 | |||
|- | |||
| Cheltuieli de capital||153.660 | |||
|- | |||
| învăţămînt||1.618.756,00 | |||
|- | |||
| Cheltuieli curente||1 618 756 | |||
|- | |||
| Cheltuieli de personal||1.020.096 | |||
|- | |||
| Cheltuieli cu salariile||808.965 | |||
|- | |||
| Contribuţii pentru asigurări sociale de stat||177.962 | |||
|- | |||
| Cheltuieli pentru constituirea-fondului pentru plata ajutorului de şomaj||32.359 | |||
|- | |||
| Deplasări, detaşări, transferări||800 | |||
|- | |||
| Cheltuieli materiale şl servicii||445.000 | |||
|- | |||
| Drepturi cu caracter social||31.000 | |||
|- | |||
| | |||
|- | |||
| Medicamente şi materiale sanitare||1.000 | |||
|- | |||
| Cheltuieli pentru întreţinere şi gospodărie||195.000 | |||
|- | |||
| Materiale şi prestări de servicii cu caracter funcţional||14.000 | |||
|- | |||
| Obiecte de inventar de mică valoare sau scurtă durată şi echipament||25.000 | |||
|- | |||
| Reparaţii curente||48.000 | |||
|- | |||
| Reparaţii capitale||50.000 | |||
|- | |||
| Cărţi şi publicaţii||1.000 | |||
|- | |||
| Alte cheltuieli||80.000 | |||
|- | |||
| Subvenţii şi transferuri||153.660 | |||
|- | |||
| Transferuri||153.660 | |||
|- | |||
| Sănătate||2.931.000 | |||
|- | |||
| Cheltuieli curente||2.831.500 | |||
|- | |||
| Cheltuieli de personal||2.064.600 | |||
|- | |||
| Cheltuieli cu salariile||1.640.000 | |||
|- | |||
| Contribuţii pentru asigurări sociale de stat||360.000 | |||
|- | |||
| Cheltuieli pentru constituirea fondului pentru plata ajutorului de şomaj||63.000 | |||
|- | |||
| Deplasări, detaşări, transferări||1.600 | |||
|- | |||
| Cheltuieli materiale şi servicii||766.900 | |||
|- | |||
| Diepturi cu caracter social||500 | |||
|- | |||
| Hrană||182.000 | |||
|- | |||
| Medicamente şi materiale sanitare||306.400 | |||
|- | |||
| Cheltuieli pentru întreţinere şi gospodărie||200.000 | |||
|- | |||
| Materiale şi prestări de servicii cu caracter funcţional||20.000 | |||
|- | |||
| Obiecte de inventar de mică valoare Sau scurtă durată şi echipament||20.000 | |||
|- | |||
| Reparaţii curente||30.000 | |||
|- | |||
| Reparaţii capitale||5.000 | |||
|- | |||
| Cărţi şi publicaţii||1.000 | |||
|- | |||
| Alte cheltuieli||2.000 | |||
|- | |||
| Cheltuieli de capital||99.500 | |||
|- | |||
| Investiţii ale instituţiilor publice||99.500 | |||
|- | |||
| Cheltuieli pentru organele autorităţii executive||532.030 | |||
|- | |||
| Cheltuieli curente||529.280 | |||
|- | |||
| Cheltuieli de personal||354.283 | |||
|- | |||
| Cheltuieli cu salariile||229.590 | |||
|- | |||
| Contribuţii pentru asigurări sociale de stat||50.510 | |||
|- | |||
| Cheltuieli pentru constituirea fondului pentru plata ajutorului de şomaj||9.183 | |||
|- | |||
| Deplasări, detaşări, transferări||65.000 | |||
|- | |||
| Cheltuieli materiale şi servicii||174.997 | |||
|- | |||
| Cheltuieli pentru întreţinere şi gospodărie||61.000 | |||
|- | |||
| Materiale şi prestări de servicii cu caracter fungţional||42.800 | |||
|- | |||
| Obiecte de inventar de mică valoare sau scurtă durată şi echipament||1100 | |||
|- | |||
| Reparaţii curente||4.900 | |||
|- | |||
| Reparaţii capitale||50.300 | |||
|- | |||
| Cărţi şi publicaţii||960 | |||
|- | |||
| Alte cheltuieli||13.937 | |||
|- | |||
| Cheltuieli de capital||2.800 | |||
|- | |||
| Investiţii ale instituţiilor publice||2.800 | |||
|- | |||
| Prospecţiuni şi lucrări geologice de cercetare pentru descoperiri de zăcăminte noi||15.172 | |||
|- | |||
| Cheltuieli curente||15.172 | |||
|- | |||
| Cheltuieli materiale şi servicii||15.172 | |||
|- | |||
| Alte cheltuieli||15.172 | |||
|- | |||
| Transporturi şi comunicaţii||53.508.693 | |||
|- | |||
| Cheltuieli curente||45.858.693 | |||
|- | |||
| Cheltuieli de personal||7.946.790 | |||
|- | |||
| Cheltuieli cu salariile||6.243.850 | |||
|- | |||
| Contribuţii pentru asigurări sociale de stat||1.373.621 | |||
|- | |||
| | |||
|- | |||
| Cheltuieli pentru constituirea fondului pentru plata ajutorului de somaj||249.703 | |||
|- | |||
| Deplasări, detaşări, transferări||79.616 | |||
|- | |||
| Cheltuieli materiale şi servicii||13.211.371 | |||
|- | |||
| Drepturi cu caracter social||29.175 | |||
|- | |||
| Hrană||16.000 | |||
|- | |||
| Medicamente şi materiale sanitare||2.100 | |||
|- | |||
| Cheltuieli pentru întreţinere şi gospodărie||537.795 | |||
|- | |||
| Materiale şi prestări de servicii cu caracter funcţional||571.119 | |||
|- | |||
| Obiecte de inventar de mică valoare sau scurtă durată şi|| | |||
|- | |||
| echipament||181.148 | |||
|- | |||
| Reparaţii curente||5.924.000 | |||
|- | |||
| Reparaţii capitale||5.678.770 | |||
|- | |||
| Cărţi şi publicaţii||5.240 | |||
|- | |||
| Alte cheltuieli||266.024 | |||
|- | |||
| Subvenţii şi transferuri||24.700.532 | |||
|- | |||
| Subvenţii pentru regii autonome şi societăţi comerciale de stat||12.477.545 | |||
|- | |||
| Subvenţii pentru acoperirea diferenţelor de preţ şi tarif||12.222.937 | |||
|- | |||
| Cheltuieli de capital||7 650.000 | |||
|- | |||
| Investiţii ale regiilor autonome şi societăţilor comerciale de stat||7.650.000 | |||
|- | |||
| Alte acţiuni economice||434.473 | |||
|- | |||
| Cheltuieli curente||113.904 | |||
|- | |||
| Cheltuieli materiale şi servicii||113.904 | |||
|- | |||
| Cheltuieli pentru întreţinere şi gospodărie||11.235 | |||
|- | |||
| Materiale şi prestări de servicii cu caracter funcţionai||71.188 | |||
|- | |||
| Obiecte de inventar de mică valoare sau scurtă durată şi|| | |||
|- | |||
| echipament||384 | |||
|- | |||
| Reparaţii curente||27.980 | |||
|- | |||
| Alte cheltuieli||3.117 | |||
|- | |||
| Cheltuieli de capital||320.569 | |||
|- | |||
| Stocuri pentru rezerva de stat şi de mobilizare||320.569 | |||
|} | |} |