1.150 de modificări
Monitorul Oficial 33-34/1990: Diferență între versiuni
Sari la navigare
Sari la căutare
Monitorul Oficial 33-34/1990 (vedeți sursa)
Versiunea de la data 8 aprilie 2012 12:01
, 8 aprilie 2012→Anexa Nr. 6
m (→Anexa Nr. 5) |
|||
Linia 859: | Linia 859: | ||
==== Anexa Nr. 6 ==== | ==== Anexa Nr. 6 ==== | ||
pentru activitățile economice organizate pe baza liberei inițiative de tip întreprinderi mici și asociații cu scop lucrativ | '''Plan de conturi pentru activitățile economice organizate pe baza liberei inițiative de tip întreprinderi mici și asociații cu scop lucrativ | ||
{| | |||
!rowspan="2" | Clasa | |||
!rowspan="2" | Grupa | |||
!colspan="2" | Cont | |||
!rowspan="2" | Denumire | |||
|- | |||
! Sintetic | |||
! Analitic | |||
|- | |||
| 1 || || || || mijloace fixe | |||
|- | |||
| || 10 || || || mijloace fixe | |||
|- | |||
| || || 100 || || mijloace fixe | |||
|- | |||
| || || 101 || || uzura mijloacelor fixe | |||
|- | |||
| || || || || materiale | |||
|- | |||
| || 20 || || || materiale și obiecte de inventar | |||
|- | |||
| || || 200 || || materiale | |||
|- | |||
| || 22 || || || produse | |||
|- | |||
| || || 220 || || produse finite | |||
|- | |||
| || 23 || || || mărfuri | |||
|- | |||
| || || 231 || || mărfuri | |||
|- | |||
| || || 239 || || rabat sau adaos comercial | |||
|- | |||
| 3 || || || || mijloace bănești | |||
|- | |||
| || 30 || || || disponibil în casă | |||
|- | |||
| || || 300 || || casă | |||
|- | |||
| || 31 || || || disponibil la bancă | |||
|- | |||
| || || 310 || || disponibil la bancă | |||
|- | |||
| || 35 || || || disponibil în valută | |||
|- | |||
| || || 351 || || disponibil în valută | |||
|- | |||
| || 39 || || || alte mijloace bănești | |||
|- | |||
| || || 390 || || carnete de cecuri cu limita de sumă | |||
|- | |||
| || || 391 || || acreditive | |||
|- | |||
| || || 399 || || alte valori | |||
|- | |||
| 4 || || || || decontări | |||
|- | |||
| || 40 || || || decontări cu clienții | |||
|- | |||
| || || 400 || || clienți | |||
|- | |||
| || 41 || || || decontări cu furnizorii | |||
|- | |||
| || || 410 || || furnizori | |||
|- | |||
| || 42 || || || decontări privind salariile | |||
|- | |||
| || || 420 || || decontări cu salariații | |||
|- | |||
| || 43 || || || decontări cu bugetul statului și asigurările sociale | |||
|- | |||
| || || 430 || || decontări cu bugetul statului | |||
|- | |||
| || || || 430.01 || decontări privind impozitul pe beneficiu | |||
|- | |||
| || || || 430.02 || decontări privind impozitul pe fondul total de salarii | |||
|- | |||
| || || || 430.03 || decontări privind impozitul pe clădiri și terenuri | |||
|- | |||
| || || || 430.09 || alte decontări cu bugetul statului (taxe de timbru, de firmă, prime ADAS etc.) | |||
|- | |||
| || || 431 || || decontări cu asigurările sociale | |||
|- | |||
| || || || 431.01 || decontări privind contribuția unității la asigurările sociale | |||
|- | |||
| || || || 431.02 || decontări privind contribuția personalului pentru pensia suplimentară | |||
|- | |||
| || 45 || || || decontări externe | |||
|- | |||
| || || 452 || || clienți externi | |||
|- | |||
| || || 453 || || avansuri încasate de la clienții | |||
|- | |||
| || || || || externi | |||
|- | |||
| || || 454 || || furnizori externi | |||
|- | |||
| || || 455 || || avansuri acordate furnizorilor externi | |||
|- | |||
| || 49 || || || alte decontări | |||
|- | |||
| || || 498 || || debitori | |||
|- | |||
| || || || 498.01 || avansuri spre decontare | |||
|- | |||
| || || || 498.03 || debitori din pagube | |||
|- | |||
| || || || 498.09 || alți debitori | |||
|- | |||
| || || 499 || || creditori | |||
|- | |||
| || || || 499.01 || salarii neridicate | |||
|- | |||
| || || || 499.02 || rețineri din retribuții pentru plata ratelor | |||
|- | |||
| || || || 499.03 || rețineri din retribuții pentru terți (inclusiv popriri) | |||
|- | |||
| || || || 499.04 || avansuri de la clienți | |||
|- | |||
| || || || 499.05 || chirii la mijloace fixe | |||
|- | |||
| || || || 499.09 || alți creditori | |||
|- | |||
| 5 || || || || cheltuieli | |||
|- | |||
| || 50 || || || cheltuielile activității de bază | |||
|- | |||
| || || 500 || || cheltuielile producției de bază | |||
|- | |||
| 6 || || || || venituri | |||
|- | |||
| || 60 || || || venituri realizate | |||
|- | |||
| || || 600 || || venituri din activitatea de baza | |||
|- | |||
| 7 || || || || fonduri, rezerve, finanțări și rezultate | |||
|- | |||
| || 70-71 || || || fonduri pentru activitatea de bază | |||
|- | |||
| || || 700 || || fondul mijloacelor fixe | |||
|- | |||
| || || 701 || || fondul mijloacelor circulante | |||
|- | |||
| || || 719 || || alte fonduri | |||
|- | |||
| || 74 || || || finanțări | |||
|- | |||
| || || 749 || || alte finanțări | |||
|- | |||
| || || || 749.01 || finanțări din străinătate în valută | |||
|- | |||
| || || || 749.02 || finanțări din străinătate în lei | |||
|- | |||
| || 75 || || || rezultate financiare | |||
|- | |||
| || || 750 || || beneficii și pierderi | |||
|- | |||
| || || || 750.01 || beneficii și pierderi din activitatea de bază | |||
|- | |||
| || || || 750.09 || alte beneficii și pierderi | |||
|- | |||
| 8 || || || || credite | |||
|- | |||
| || 80 || || || credite pentru producție | |||
|- | |||
| || || 800 || || credite pe termen până la 12 luni | |||
|- | |||
| || || 802 || || credite pe termen până la 12 luni nerambursate la scadență | |||
|- | |||
| || || 803 || || credite pe termen până la 5 ani | |||
|- | |||
| || || 804 || || credite pe termen până la 5 ani nerambursate la scadență | |||
|- | |||
| 0 || || || || conturi în afara bilanțului | |||
|- | |||
| || 00-03 || || || conturi comune | |||
|- | |||
| || || 001 || || mijloace fixe luate cu chirie | |||
|- | |||
| || || 010 || || valori materiale primite spre prelucrare sau reparare | |||
|} | |||
Metodologie | Metodologie | ||
Linia 1.137: | Linia 1.211: | ||
și achitarea acestuia la buget 430 310 | și achitarea acestuia la buget 430 310 | ||
------------------------------------------------------------------------------- | ------------------------------------------------------------------------------- | ||
==== Anexa Nr. 7 ==== | ==== Anexa Nr. 7 ==== |