1.150 de modificări
Monitorul Oficial 33-34/1990: Diferență între versiuni
Sari la navigare
Sari la căutare
Monitorul Oficial 33-34/1990 (vedeți sursa)
Versiunea de la data 8 aprilie 2012 12:30
, 8 aprilie 2012→Anexa Nr. 6
Linia 860: | Linia 860: | ||
==== Anexa Nr. 6 ==== | ==== Anexa Nr. 6 ==== | ||
'''Plan de conturi pentru activitățile economice organizate pe baza liberei inițiative de tip întreprinderi mici și asociații cu scop lucrativ | '''Plan de conturi pentru activitățile economice organizate pe baza liberei inițiative de tip întreprinderi mici și asociații cu scop lucrativ''' | ||
{| | {| | ||
Linia 1.045: | Linia 1.045: | ||
'''Metodologie privind înregistrarea în contabilitate a principalelor operațiuni economice privind activitățile organizate pe baza liberei inițiative potrivit Decretului-lege nr. 54/1990''' | |||
privind înregistrarea în contabilitate a principalelor operațiuni economice privind activitățile organizate pe baza liberei inițiative potrivit Decretului-lege nr. 54/1990 | |||
-------------------- | {| | ||
!rowspan="2" | Explicarea operațiunii | |||
!colspan="2" | Cont | |||
|- | |||
----------- | ! Debitor | ||
! Creditor | |||
--------------- | |- | ||
|colspan="3" | '''I. Mijloace fixe''' | |||
|- | |||
| 1. Mijloace fixe cumpărate din fonduri proprii, din credite bancare sau primite prin donație || 100 || 700 | |||
|- | |||
| 2. Uzura mijloacelor fixe, stabilită de întreprinzători || 700 || 101 | |||
|- | |||
| 3. Scoaterea din funcțiune a mijloacelor fixe || 101 || 100 | |||
|- | |||
|colspan="3" | '''II. Aprovizionarea cu materiale și mărfuri''' | |||
|- | |||
| 1. Aprovizionarea cu materii prime, materiale, piese de schimb și obiecte de inventar, inclusiv cheltuielile de transport-aprovizionare (pentru activitatea de bază, auxiliară și de interes general) || 200 || 410 | |||
|- | |||
3. | | 2. Achitarea furnizorilor || 410 || 310 | ||
|- | |||
| 3. Aprovizionarea cu mărfuri pentru a fi vândute prin magazinele proprii de desfacere, la prețul cu amănuntul, mai puțin rabatul aferent || 231 || 410<br/>239 | |||
4. | |- | ||
| 4. Ambalaje facturate distinct || 200 || 410 | |||
|- | |||
| 5. Cumpărarea bonurilor cantități fixe pentru carburanți (b.c.f.) || 399 || 410 | |||
|- | |||
| Aprovizionarea cu carburanți și lubrifianți cu și fără b.c.f. || 200 || 399<br/>410 | |||
|- | |||
|colspan="3" | '''III. Cheltuieli de producție (circulație), venituri și rezultate financiare''' | |||
|- | |||
|colspan="3" | a) Activitatea de producție (industrie mică) | |||
|- | |||
| 1. Înregistrarea cheltuielilor de producție pe baza documentelor de evidență primară (situații de consum de materiale, statele de salarii ș.a.) astfel: || 500 || % | |||
|- | |||
| - consumul de materii prime, materiale, combustibil, piese de schimb, obiecte de inventar, inclusiv cheltuielile de transport-aprovizionare || || 200 | |||
|- | |||
| - cheltuielile privind energia (termică, electrică), consumul de apă, lucrări și servicii prestate de terți etc. || || 410 | |||
|- | |||
| - amortizarea mijloacelor fixe stabilită de organizatori || || 719 | |||
|- | |||
| - salariile persoanelor asociate || || 719 | |||
|- | |||
| - contribuția la asigurările sociale aferente salariilor || || 431 | |||
|- | |||
| - impozitul pe clădiri și terenuri, taxe de timbru, de firmă, pentru viza registrelor, prime ADAS, impozitul aferent salariilor || || 430 | |||
|- | |||
| - chiria aferentă mijloacelor fixe luate cu chirie || || 499 | |||
|- | |||
| 2. Înregistrarea produselor finite obținute la costuri efective || 220 || 500 | |||
|- | |||
| 3. Vânzarea produselor finite obținute la preț de învoială. Concomitent, scăderea din gestiune a produselor finite vândute, la costuri efective || 600 || 220 | |||
|- | |||
| 4. Încasarea facturilor în contul de disponibil sau în numerar || 310 sau 300 || 400 | |||
|- | |||
| 5. Stabilirea beneficiului la produsele finite expediate și încasate (la sfârșitul lunii) || 600 || 750 | |||
|- | |||
|colspan="3" | b) Activitatea de lucrări și prestări de servicii | |||
|- | |||
| 1. Înregistrarea cheltuielilor efectuate pentru executarea de lucrări și prestări de servicii pe baza documentelor primare de evidență. Sunt valabile înregistrările prezentate mai sus la pct. a) 1 || || | |||
|- | |||
| 2. Facturarea lucrărilor executate și a prestărilor de servicii la preț de învoială || 400 || 600 | |||
|- | |||
| 3. Încasarea facturilor privind lucrările executate și serviciile prestate în contul de disponibil sau în numerar || 310 sau 300 || 400 | |||
|- | |||
| 4. Decontarea lucrărilor executate și a serviciilor prestate, facturate, la costuri efective || 600 || 500 | |||
|- | |||
| 5. Stabilirea beneficiului aferent lucrărilor executate și serviciilor prestate, la sfârșitul perioadei de raportare (lună) || 600 || 750 | |||
|- | |||
|colspan="3" | c) Activitatea de alimentație publică | |||
|- | |||
| 1. Înregistrarea cheltuielilor privind serviciile de alimentație publică pe baza documentelor de evidență primară. Sunt valabile înregistrările prezentate la pct. a) 1 || || | |||
|- | |||
| 2. Mărfuri din producție proprie predate pentru vânzare prin magazinele proprii, la preț cu amănuntul, mai puțin rabatul comercial || 231 || 500<br/>239 | |||
|- | |||
| 3. Vânzarea și încasarea mărfurilor din producție proprie și a celor aprovizionate prin magazinele proprii de desfacere la preț cu amănuntul || 300<br/>600 || 600<br/>231 | |||
|- | |||
| Concomitent scăderea din gestiune a mărfurilor vândute la preț cu amănuntul, mai puțin rabatul comercial || 239 || | |||
|- | |||
| 4. Stabilirea beneficiului la activitatea de alimentație publică || 600 || 750 | |||
|- | |||
|colspan="3" | Alte înregistrări contabile | |||
|- | |||
| 1. Rețineri din retribuții pentru: debite cuvenite bugetului de stat, contribuția privind asigurările sociale, debite, popriri, cumpărări cu plata în rate etc. || 420 || 430<br/>431<br/>498<br/>499 | |||
|- | |||
| 2. Plata salariilor: || || | |||
|- | |||
| - ridicarea numerarului din contul de disponibil || 300 || 310 | |||
|- | |||
| - achitarea salariilor || 420 || 300 | |||
|- | |||
| - salarii neridicate || 420 || 499 | |||
|- | |||
| 3. Virarea impozitului pe salarii și a pensiei suplimentare din contul de disponibil || 430 || 310 | |||
|- | |||
| 4. Virarea contribuției privind asigurările sociale din contul de disponibil || 431 || 310 | |||
|- | |||
| 5. Plata reținerilor făcute din salarii prin contul de disponibil || 499 || 310 | |||
|- | |||
|colspan="3" | '''IV. Fonduri, finanțări și credite bancare''' | |||
|- | |||
| 1. Constituirea unor fonduri speciale: || || | |||
|- | |||
| - din beneficii (la sfârșitul anului) || 750 || 719 | |||
|- | |||
| 2. Înregistrarea finanțărilor constituite din diverse surse (inclusiv cele din străinătate în lei): || || | |||
|- | |||
| - din încasări în numerar || 300 || 749 | |||
|- | |||
| - din încasări în contul de disponibil || 310 || 749 | |||
|- | |||
| 3. Plăți sau cheltuieli efectuate din finanțările constituite (pentru care s-a efectuat înregistrarea cheltuielilor pentru investiții, respectiv 500 = 200, 410, 420 etc.) || 749 || 500 | |||
|- | |||
| 4. Credite bancare pentru finanțarea mijloacelor circulante și investiții: || || | |||
|- | |||
| - credite bancare acordate pe termen de până la 12 luni || 310 || 800 | |||
|- | |||
| - credite bancare acordate pe termen de până la 5 ani || 310 || 803 | |||
|- | |||
| - rambursarea ratelor scadente la creditele acordate || 800<br/>803 || 310 | |||
|- | |||
| - trecerea la restanță a creditelor nerambursate la termen || || | |||
|- | |||
| - pentru credite până la 12 luni || 800 || 802 | |||
|- | |||
| - pentru credite până la 5 ani || 803 || 804 | |||
|- | |||
| - rambursarea creditelor restante || || | |||
|- | |||
| - pentru credite până la 12 luni || 802 || 310 | |||
|- | |||
| - pentru credite până la 5 ani || 803 || 310 | |||
|- | |||
| - plata dobânzilor aferente creditelor acordate || 500 || 310 | |||
|- | |||
|colspan="3" | '''V. Vânzarea directă a produselor la export''' | |||
|- | |||
| 1. Înregistrarea unui eventual avans în valută primit de la partenerul străin (înregistrarea se face în valută și în lei la cursul comercial) || 351 || 453 | |||
|- | |||
| 2. Înregistrarea sumei în valută a cotei-părți de 50% ce se decontează în lei întreprinderii, la cursul în vigoare la data încasării valutei || 310 || 351 | |||
|- | |||
| 3. Înregistrarea facturii externe a produselor finite expediate la extern la prețul extern tratat (înregistrarea se face în valută și în lei la cursul în vigoare la data înregistrării) || 452 || 600 | |||
|- | |||
| și concomitent<br/>- decontarea avansului în valută încasat || 453 || 452 | |||
|- | |||
| 4. Înregistrarea unor cheltuieli de circulație în lei sau în valută || 500 || %<br/>410 sau 454<br/> 200 etc. | |||
|- | |||
| 5. Încasarea facturilor de la clienți externi pentru mărfurile expediate la extern || 351 || 452 | |||
|- | |||
| și concomitent<br/>- înregistrarea cotei-părți de 50% ce se decontează în lei întreprinderii || 310 || 351 | |||
|- | |||
| 6. Decontarea cheltuielilor de producție și de circulație în lei și în valută la cursul în vigoare, aferente produselor finite vândute la extern || 220<br/>600 || 500 și 220 | |||
|- | |||
| 7. Stabilirea beneficiului la produsele finite expediate și încasate || 600 || 750 | |||
|- | |||
| 8. Stabilirea impozitului pe beneficiu datorat statului și achitarea acestuia la buget || 750<br/>430 || 430 și 310 | |||
|} | |||
==== Anexa Nr. 7 ==== | ==== Anexa Nr. 7 ==== |