2.178 de modificări
Monitorul Oficial 77/1991: Diferență între versiuni
Sari la navigare
Sari la căutare
fără descrierea modificării
Lgall (discuție | contribuții) |
Gall (discuție | contribuții) Fără descriere a modificării |
||
Linia 4: | Linia 4: | ||
= Monitorul Oficial al României = | = Monitorul Oficial al României = | ||
Anul III, Nr. [[issue::0077]] - Partea I - Sâmbătă, 13 aprilie [[year::1991]] | Anul III, Nr. [[issue::0077]] - Partea I - Sâmbătă, 13 aprilie [[year::1991]] | ||
== Hotărâri ale Guvernului României == | == Hotărâri ale Guvernului României == | ||
=== Hotărâre privind organizarea Institutului de modă pentru industria ușoară București, din subordinea Ministerului Resurselor și Industriei, ca societate comercială pe acțiuni === | === Hotărâre privind organizarea Institutului de modă pentru industria ușoară București, din subordinea Ministerului Resurselor și Industriei, ca societate comercială pe acțiuni === | ||
'''Guvernul României''' hotărăște: | :'''Guvernul României''' hotărăște: | ||
Art. 1. - Se înființează Societatea comercială „Imod" - S.A. București, persoană juridică, cu sediul, obiectul de activitate și capitalul social prevăzute în anexa nr. 1. | Art. 1. - Se înființează Societatea comercială „Imod" - S.A. București, persoană juridică, cu sediul, obiectul de activitate și capitalul social prevăzute în anexa nr. 1. | ||
Linia 31: | Linia 29: | ||
București. | București. | ||
Personalul care trece la Societatea comercială „Imod” | Personalul care trece la Societatea comercială „Imod” - S.A. București se consideră transferat în interesul | ||
- S.A. București se consideră transferat în interesul | |||
serviciului și beneficiază, timp de trei luni, de salariul | serviciului și beneficiază, timp de trei luni, de salariul | ||
tarifar avut și de sporul de vechime, după caz, dacă | tarifar avut și de sporul de vechime, după caz, dacă | ||
Linia 38: | Linia 35: | ||
mai mici. | mai mici. | ||
Art 5. - Anexele nr. 1 și nr. 2 fac parte integrantă | Art. 5. - Anexele nr. 1 și nr. 2 fac parte integrantă | ||
din prezenta hotărâre. | din prezenta hotărâre. | ||
{{SemnPm|Petre Roman|București|22 martie 1991|186}} | {{SemnPm|Petre Roman|București|22 martie 1991|186}} | ||
Linia 47: | Linia 43: | ||
==== Anexa Nr. 1 ==== | ==== Anexa Nr. 1 ==== | ||
'''Lista societăților comerciale care se înființează în baza Legii nr. 15/1990''' | <center>'''Lista societăților comerciale care se înființează în baza Legii nr. 15/1990'''</center> | ||
{| | {| | ||
Linia 53: | Linia 49: | ||
|Denumirea societății comerciale | |Denumirea societății comerciale | ||
|Forma juridică | |Forma juridică | ||
|Sediul | |Sediul<br/>——————<br/>localitatea, județul | ||
|Obiectul de activitate | |Obiectul de activitate | ||
|width="10"|<center><small>Capitalul social inițial<br/>——————<br/>structura<ref name="MF1">Mijloace fixe + mijloace circulante.</ref> conform bilanțului la 30.06.1990<br/>(mil. lei)</small></center> | |width="10"|<center><small>Capitalul social inițial<br/>——————<br/>structura<ref name="MF1">Mijloace fixe + mijloace circulante.</ref> conform bilanțului la 30.06.1990<br/>(mil. lei)</small></center> | ||
Linia 70: | Linia 66: | ||
==== Anexa Nr. 2 ==== | ==== Anexa Nr. 2 ==== | ||
'''Statutul Societății comerciale „Imod” - S.A. București''' | <center>'''Statutul Societății comerciale „Imod” - S.A. București'''</center> | ||
:::Capitolul I | :::Capitolul I | ||
Linia 743: | Linia 739: | ||
Consiliul împuterniciților statului va executa atribuțiile adunării generale a acționarilor, pe perioada cât | Consiliul împuterniciților statului va executa atribuțiile adunării generale a acționarilor, pe perioada cât | ||
societatea comercială are capital integral de stat. | societatea comercială are capital integral de stat. | ||
=== Hotărâre privind reorganizarea unor întreprinderi din subordinea Ministerului Resurselor și Industriei, ca societăți comerciale pe acțiuni === | === Hotărâre privind reorganizarea unor întreprinderi din subordinea Ministerului Resurselor și Industriei, ca societăți comerciale pe acțiuni === | ||
În temeiul Legii nr. 15/1990 privind reorganizarea unităților economice de stat ca regii autonome | :În temeiul Legii nr. 15/1990 privind reorganizarea unităților economice de stat ca regii autonome și societăți comerciale, | ||
și societăți comerciale, | |||
'''Guvernul României''' hotărăște: | :'''Guvernul României''' hotărăște: | ||
Art. 1. - Se înființează societățile comerciale pe | Art. 1. - Se înființează societățile comerciale pe | ||
Linia 775: | Linia 771: | ||
Art. 5. - Anexele nr. 1 și nr. 2.1-2.3 fac parte | Art. 5. - Anexele nr. 1 și nr. 2.1-2.3 fac parte | ||
integrantă din prezenta hotărâre. | integrantă din prezenta hotărâre. | ||
{{SemnPm|Petre Roman|București|22 martie 1991|193}} | {{SemnPm|Petre Roman|București|22 martie 1991|193}} | ||
Linia 782: | Linia 777: | ||
==== Anexa Nr. 1 ==== | ==== Anexa Nr. 1 ==== | ||
'''Lista societăților comerciale care se înființează în baza Legii nr. 15/1990''' | <center>'''Lista societăților comerciale care se înființează în baza Legii nr. 15/1990'''</center> | ||
{| | {| | ||
Linia 788: | Linia 783: | ||
|Denumirea societății comerciale | |Denumirea societății comerciale | ||
|Forma juridică | |Forma juridică | ||
|Sediul | |Sediul<br/>——————<br/>localitatea, județul | ||
|Principalul obiect de activitate | |Principalul obiect de activitate | ||
|width="10"|<center><small>Capitalul social inițial<br/>——————<br/>structura<ref name="MF2">Mijloace fixe + mijloace circulante.</ref> conform bilanțului la 31.12.1990<br/>-mil. lei-</small></center> | |width="10"|<center><small>Capitalul social inițial<br/>——————<br/>structura<ref name="MF2">Mijloace fixe + mijloace circulante.</ref> conform bilanțului la 31.12.1990<br/>-mil. lei-</small></center> | ||
Linia 796: | Linia 791: | ||
|„Geomold" - S.A. | |„Geomold" - S.A. | ||
|Societate comercială pe acțiuni | |Societate comercială pe acțiuni | ||
| | |Câmpulung Moldovenesc, str. 22 Decembrie nr. 2 A, județul Suceava | ||
|Executarea de lucrări de prospecțiuni și explorări geologice pentru substanțe minerale utile și protecția mediului; executarea de lucrări de foraj pentru studii hidrogeologice și alimentarea cu apă, executarea de lucrări de deschidere și pregătire de noi mine; executarea de lucrări de exploatare minieră și valorificarea de substanțe minerale utile; realizarea de documentații și studii geologice, prestarea de servicii specifice domeniului de activitate al societății, precum și în | |Executarea de lucrări de prospecțiuni și explorări geologice pentru substanțe minerale utile și protecția mediului; executarea de lucrări de foraj pentru studii hidrogeologice și alimentarea cu apă, executarea de lucrări de deschidere și pregătire de noi mine; executarea de lucrări de exploatare minieră și valorificarea de substanțe minerale utile; realizarea de documentații și studii geologice, prestarea de servicii specifice domeniului de activitate al societății, precum și în domeniul turismului și alimentației publice; executarea de operațiuni de import-export, cooperare internațională și consulting în domeniul de activitate. | ||
domeniul turismului și alimentației publice; executarea de operațiuni de import-export, cooperare internațională și consulting în domeniul de activitate. | |||
|<center>293,2<br/>——————<br/>195,3+131,5</center> | |<center>293,2<br/>——————<br/>195,3+131,5</center> | ||
|Întreprinderea de prospecțiuni și explorări geologice "Suceava" | |Întreprinderea de prospecțiuni și explorări geologice "Suceava" Câmpulung Moldovenesc | ||
|- | |- | ||
|2. | |2. | ||
Linia 822: | Linia 816: | ||
==== Anexa Nr. 2 ==== | ==== Anexa Nr. 2 ==== | ||
'''Statutul<ref>Denumirea, obiectul de activitate, sediul și capitalul social pentru fiecare societate în parte sunt cele prevăzute în anexa nr. 1 la hotărâre.</ref> Societății comerciale „................" - S.A.''' | <center>'''Statutul<ref>Denumirea, obiectul de activitate, sediul și capitalul social pentru fiecare societate în parte sunt cele prevăzute în anexa nr. 1 la hotărâre.</ref> Societății comerciale „................" - S.A.'''</center> | ||
:::Capitolul I | :::Capitolul I | ||
Linia 882: | Linia 876: | ||
Obiectul de activitate al societății este: | Obiectul de activitate al societății este: | ||
.......................................................................................... | .......................................................................................... | ||
.......................................................................................... | .......................................................................................... | ||
Linia 1.501: | Linia 1.497: | ||
funcționează în conformitate cu prevederile referitoare | funcționează în conformitate cu prevederile referitoare | ||
la organizarea și funcționarea acestuia. | la organizarea și funcționarea acestuia. | ||
=== Hotărâre privind înființarea Regiei autonome a apelor „Apele române” - R.A. === | === Hotărâre privind înființarea Regiei autonome a apelor „Apele române” - R.A. === | ||
'''Guvernul României''' hotărăște: | :'''Guvernul României''' hotărăște: | ||
Art. 1. - Pe data de 1 aprilie 1991 se înființează | Art. 1. - Pe data de 1 aprilie 1991 se înființează | ||
Linia 1.572: | Linia 1.569: | ||
{{SemnPm|Petre Roman|București|22 martie 1991|196}} | {{SemnPm|Petre Roman|București|22 martie 1991|196}} | ||
==== Anexa Nr. 1 ==== | ==== Anexa Nr. 1 ==== | ||
'''Regia autonomă - „Apele române” - R.A. - care se înființează în conformitate cu prevederile Legii nr. 15/1990''' | <center>'''Regia autonomă - „Apele române” - R.A. - care se înființează în conformitate cu prevederile Legii nr. 15/1990'''</center> | ||
{| | {| | ||
Linia 1.591: | Linia 1.589: | ||
| - Oradea ||Direcția de ape Oradea | | - Oradea ||Direcția de ape Oradea | ||
|- | |- | ||
| - | | - Târgu Mureș ||Direcția de ape Târgu Mureș | ||
|- | |- | ||
| - Timișoara ||Direcția de ape Timișoara | | - Timișoara ||Direcția de ape Timișoara | ||
Linia 1.597: | Linia 1.595: | ||
| - Craiova ||Direcția de ape Craiova | | - Craiova ||Direcția de ape Craiova | ||
|- | |- | ||
| - | | - Râmnicu Vâlcea ||Direcția de ape Râmnicu Vâlcea | ||
|- | |- | ||
| - Pitești ||Direcția de ape Pitești | | - Pitești ||Direcția de ape Pitești | ||
Linia 1.613: | Linia 1.611: | ||
| - București ||Întreprinderea pentru exploatarea lucrărilor hidrotehnice București | | - București ||Întreprinderea pentru exploatarea lucrărilor hidrotehnice București | ||
|- | |- | ||
| - | | - Stânca Costești ||Întreprinderea Stânca | ||
|- | |- | ||
| - Institutul național de meteorologie și hidrologie ||Institutul de meteorologie și hidrologie | | - Institutul național de meteorologie și hidrologie ||Institutul de meteorologie și hidrologie | ||
Linia 1.625: | Linia 1.623: | ||
| - Revista Hidrotehnica ||Revista Hidrotehnica | | - Revista Hidrotehnica ||Revista Hidrotehnica | ||
|} | |} | ||
==== Anexa Nr. 2 ==== | ==== Anexa Nr. 2 ==== | ||
'''Regulament de organizare și funcționare a Regiei autonome „Apele române” - R.A.''' | <center>'''Regulament de organizare și funcționare a Regiei autonome „Apele române” - R.A.'''</center> | ||
:::I. Dispoziții generale | :::I. Dispoziții generale | ||
Linia 1.990: | Linia 1.989: | ||
dispozițiile Legii nr. 15/1990 și cu celelalte reglementări în vigoare, care se referă la activitatea regiilor | dispozițiile Legii nr. 15/1990 și cu celelalte reglementări în vigoare, care se referă la activitatea regiilor | ||
autonome. | autonome. | ||