2.337 de modificări
Monitorul Oficial 179/1991: Diferență între versiuni
Sari la navigare
Sari la căutare
→Anexa nr. 2
Lgall (discuție | contribuții) |
Lgall (discuție | contribuții) |
||
Linia 180: | Linia 180: | ||
cu începere de la 1 septembrie 1991 | cu începere de la 1 septembrie 1991 | ||
'''1. Pensii și indemnizații''' | |||
{| | |||
|'''1. Pensii și indemnizații'''||lei | |||
|- | |||
| - pensia minimă pentru munca depusă și limită de vârstă cu vechime integrală ||align="right"| 4.305 | |||
|- | |||
| - pensia minimă pentru munca depusă și limită de vârstă cu vechime incompletă și pensia de invaliditate gradul II ||align="right"| 3.490 | |||
|- | |||
| - pensia minimă de invaliditate gradul I ||align="right"| 4.070 | |||
|- | |||
| - pensia minimă de invaliditate gradul III ||align="right"| 2.445 | |||
|- | |||
| - indemnizația de îngrijire pentru invalizi de război de gradul I și marii mutilați ||align="right"| 1.020 | |||
|- | |||
| - indemnizația de îngrijire pentru pensionarii de asigurări sociale de stat încadrați în gradul I de invaliditate ||align="right"| 610 | |||
|- | |||
|'''2. Ajutoare sociale plătite din fondurile de asigurări sociale de stat'''||align="right"| 2.545 | |||
|- | |||
|'''3. Indemnizații și sporuri acordate potrivit Legii nr. 49/1991'''|| | |||
|- | |||
| - indemnizații pentru invalizii de război:|| | |||
|- | |||
| - gradul I de invaliditate ||align="right"| 2.325 | |||
|- | |||
| - gradul II de invalidituh ||align="right"| 1.745 | |||
|- | |||
| - gradul III de invaliditate ||align="right"| 1.395 | |||
|- | |||
| - indemnizații pentru veteranii de război ||align="right"| 1.165 | |||
|- | |||
| - indemnizații pentru văduvele de război ||align="right"|1.165 | |||
|- | |||
| - sporuri pentru invalizii și veteranii de război:|| | |||
|- | |||
| - pentru primul an de participare la război ||align="right"| 276 | |||
|- | |||
| - pentru fiecare lună de participare la război ce depășește un an calendaristic ||align="right"| 23 | |||
|} |