2.337 de modificări
Monitorul Oficial 22/1992: Diferență între versiuni
Sari la navigare
Sari la căutare
→Precizări în legătură cu sistemul de stabilire a fondului de salarii la societățile comerciale cu capital majoritar de stat, aprobat prin Hotărârea Guvernului nr. 21/18 ianuarie 1992
Lgall (discuție | contribuții) (Pagină nouă: __FORCETOC__ *1992 0022 = Monitorul Oficial al României = Anul IV, Nr. issue::22 - Partea I - Marți, 18 februarie year::1992 == Hotărâri a...) |
Lgall (discuție | contribuții) |
||
Linia 122: | Linia 122: | ||
:e) La suma salariilor de bază (lit. a), a sporurilor (lit c) și a adaosurilor Și premiilor (lit. d), de mai sus, se adaugă indemnizațiile acordate membrilor consiliului împuterniciților statului, consiliului de administrație, cenzorilor și comitetului de direcție în luna octombrie 1991. | :e) La suma salariilor de bază (lit. a), a sporurilor (lit c) și a adaosurilor Și premiilor (lit. d), de mai sus, se adaugă indemnizațiile acordate membrilor consiliului împuterniciților statului, consiliului de administrație, cenzorilor și comitetului de direcție în luna octombrie 1991. | ||
:f) Fondul de salarii determinat conform lit. e) se diminuează cu fondul rezultat din însumarea | :f) Fondul de salarii determinat conform lit. e) se diminuează cu fondul rezultat din însumarea diferențelor | ||
în plus dintre salariile de bază stabilite prin contractele individuale de muncă și limitele salariilor de bază prevăzute în anexa nr. 1 la Hotărârea Guvernului nr. 127/1991, astfel cum au fost modificate prin Hotărârea Guvernului nr. 219/1991 și Hotărârea Guvernului nr. 579/1991, pentru care se datora impozit suplimentar potrivit anexei nr. 2 la Hotărârea Guvernului nr. 127/1991, precum și cu valoarea medie lunară a fondului de salarii din lunile august, septembrie și octombrie 1991, pentru care se datora impozit suplimentar, potrivit anexei nr. 4 la Hotărârea Guvernului nr. 127/1991. | în plus dintre salariile de bază stabilite prin contractele individuale de muncă și limitele salariilor de bază prevăzute în anexa nr. 1 la Hotărârea Guvernului nr. 127/1991, astfel cum au fost modificate prin Hotărârea Guvernului nr. 219/1991 și Hotărârea Guvernului nr. 579/1991, pentru care se datora impozit suplimentar potrivit anexei nr. 2 la Hotărârea Guvernului nr. 127/1991, precum și cu valoarea medie lunară a fondului de salarii din lunile august, septembrie și octombrie 1991, pentru care se datora impozit suplimentar, potrivit anexei nr. 4 la Hotărârea Guvernului nr. 127/1991. | ||
Linia 293: | Linia 293: | ||
22. Potrivit art. 18 din Hotărârea Guvernului nr. 21/1992, nerespectarea prevederilor acesteia atrage răspunderea, după caz, disciplinară, materială sau penală, potrivit dispozițiilor legale. | 22. Potrivit art. 18 din Hotărârea Guvernului nr. 21/1992, nerespectarea prevederilor acesteia atrage răspunderea, după caz, disciplinară, materială sau penală, potrivit dispozițiilor legale. | ||
Ministrul muncii și protecției sociale, '''Dan Mircea Popescu''' | |||
Ministrul bugetului, veniturilor statului și controlului financiar, '''Florian Bercea''' | Ministrul bugetului, veniturilor statului și controlului financiar, '''Florian Bercea''' | ||
==== Anexa nr. 1 ==== | |||
'''Exemplu de calcul al impozitului suplimentar pentru depășirea Fondului total destinat plății salariilor și de regularizare a acestuia, pe parcursul unei perioade''' | |||
{| | |||
|1. Fondul de salarii de referință||13.800 mii lei | |||
|- | |||
|2. Coeficientul pe baza căruia se calculează fondul total de salarii pentru care societatea comercială nu plătește impozit suplimentar||1,25 | |||
|- | |||
|3. Fondul total de salarii pentru care nu se plătește impozit suplimentar||17.250 mii lei | |||
|- | |||
|colspan="2"|<center>'''A. Luna ianuarie'''</center> | |||
|- | |||
|4. Fondul total de salarii consumat||18.025 | |||
|- | |||
|5. Depășirea fondului prevăzut la rândul 3|| | |||
|- | |||
| - în lei (rd. 4 - rd. 3)||775 mii lei | |||
|- | |||
| - în % (rd. 5 : rd. 3) x 100||4,5% | |||
|- | |||
|6. Cota de impozit prevăzută în anexa nr. 2 la Hotărârea Guvernului nr. 21/1992||20% | |||
|- | |||
|7. Impozitul suplimentar datorat și plătit de unitate (rd. 5 x rd 6)||155 mii lei | |||
|- | |||
|colspan="2"|<center>'''B. Cumulat ianuarie-februarie'''</center> | |||
|- | |||
|1. Fondul total de salarii pentru care nu se plătește impozit suplimentar||34.500 mii lei | |||
|- | |||
|2. Fondul total de salarii consumat||35.225 mii lei<ref>Fondul de salarii plătit în luna februarie este mal mic fața de luna ianuarie ca urma a numărului diferit de zile lucrătoare sau ca urmare a reducerii numărului de personal, dacă s-a optat pentru o astfel de soluție</ref> | |||
|- | |||
|3. Depășirea fondului prevăzut la rândul 1|| | |||
|- | |||
| - în lei (rd. 2 - rd. 1)||725 mii lei | |||
|- | |||
| - în % (rd. 3 : rd. 1) x 100||2,1% | |||
|- | |||
|4. Cota de impozit prevăzută în anexa nr. 2 la Hotărârea Guvernului nr. 21/1992||20% | |||
|- | |||
|5. Impozitul suplimentar datorat pe perioada ianuarie-februarie (rd. 3 X rd. 4)||145 mii lei | |||
|- | |||
|6. Impozitul suplimentar plătit în luna ianuarie||155 mii lei | |||
|- | |||
|7. Impozitul suplimentar de regularizat în luna martie (rd. 6 - rd. 5)||10 mii lei | |||
|- | |||
|colspan="2"|<center>'''C. Cumulat ianuarie-martie'''</center> | |||
|- | |||
|1. Fondul total de salarii pentru care nu se plătește impozit suplimentar||51.750 mii lei | |||
|- | |||
|2. Fondul total de salarii consumat||55.500 mii lei<ref>Ipotetic, s-a avut în vedere că în luna martie va avea loc o majorare a salariilor, față de luna ianuarie cu circa 12,4%.</ref> | |||
|- | |||
|3. Depășirea fondului prevăzut la rândul 1|| | |||
|- | |||
| - în lei(rd.2 - rd. 1)||3.750 mii lei | |||
|- | |||
| - în % (rd. 3 : rd. 1)x100||7,2% | |||
|- | |||
|4. Cota de impozit prevăzută în anexa nr. 2 la Hotărârea Guvernului nr. 21/1992, corespunzătoare:|| | |||
|- | |||
|a) tranșei de depășire a fondului cu până la 5%||20% | |||
|- | |||
|b) tranșei de depășire a fondului între 5-10%||50% | |||
|- | |||
|5. Depășirea fondului prevăzut la rândul 1, care se impozitează:|| | |||
|- | |||
|a) cu 20% (rd. 1 x 5%)||2.588 mii lei | |||
|- | |||
|b) cu 50%||1.162 mii lei | |||
|- | |||
|Total||3.750 mii lei | |||
|- | |||
|6. Impozitul suplimentar datorat pe perioada ianuarie-martie - total||1.098,6 mii lei | |||
|- | |||
|din care:|| | |||
|- | |||
|a) calculat cu cota de 20% [rd. 5 a) x rd. 4 a)]||517,6 mii lei | |||
|- | |||
|b) calculat cu cota de 50% [rd. 5 b) x rd. 4 b)]||581 mii lei | |||
|- | |||
|7. Impozitul suplimentar datorat de unitate pe perioada ianuarie-februarie||145 mii lei | |||
|- | |||
|8. Impozitul suplimentar plătit de unitate în luna ianuarie||155 mii lei | |||
|- | |||
|9. Impozitul suplimentar plătit ce se regularizează în luna martie||10 mii lei | |||
|- | |||
|10. Impozitul suplimentar ce se plătește în luna martie (rd. 6 - rd. 8)||943,6 mii lei | |||
|- | |||
|colspan="2"|<center>'''D. cumulat ianuarie-aprilie'''</center> | |||
|- | |||
|1. Fondul total de salarii pentru care nu se plătește impozit suplimentar||69.000 mii lei | |||
|- | |||
|2. Fondul total de salarii consumat||72,750 mii lei | |||
|- | |||
|3. Depășirea fondului prevăzut la rândul 1|| | |||
|- | |||
| - în lei (rd. 2 - rd. 1)||3.750 mii lei | |||
|- | |||
| - în % (rd. 3 : rd. 1) x 100||5,4% | |||
|- | |||
|4. Cota de impozit prevăzută în anexe nr. 2 la Hotărârea Guvernului nr. 21/1992, corespunzătoare:|| | |||
|- | |||
|a) tranșei de depășire a fondului cu până la 5%||20% | |||
|- | |||
|b) tranșei de depășire a fondului între 5-10%||50% | |||
|- | |||
|5. Depășirea fondului prevăzut la rândul 1, care se va impozita:|| | |||
|- | |||
|a) cu 20% (rd. 1 x 5%)||3.450 mii lei | |||
|- | |||
|b) cu 50%||300 mii lei | |||
|- | |||
|Total||3.750 mii lei | |||
|- | |||
|6. Impozit suplimentar datorat pe perioada ianuarie-aprilie - total||840 mii lei | |||
|- | |||
|din care:|| | |||
|- | |||
|a) calculat cu cota de 20% [rd. 5 a) x rd. 4 a)]||690 mii lei | |||
|- | |||
|b) calculat cu cota de 50% [rd. 5 b) x rd. 4 b)]||150 mii lei | |||
|- | |||
|7. Impozit suplimentar plătit de unitate în perioada ianuarie-martie||943,6 mii lei | |||
|- | |||
|8. Impozit suplimentar de regularizat în luna mai (rd. 7 - rd. 6)||103,6 mii lei | |||
|- | |||
|colspan="2"|<center>'''E.Regularizarea fondului total destinat plății salariilor în funcție de indicele prețurilor de consum efectiv realizat la sfârșitul lunii aprilie'''</center> | |||
|- | |||
|1. Coeficientul pe baza căruia se recalculează fondul total de salarii pentru care societatea comercială nu plătește impozit suplimentar ||1,28 | |||
|- | |||
|2. Fondul total de salarii pentru care nu se plătește impozit suplimentar pe perioada ianuarie-aprilie ||70.656 mii lei | |||
|- | |||
|3. Fondul de salarii consumat|| 72.750 mii lei | |||
|- | |||
|4. Depășirea fondului prevăzut la rândul 2|| | |||
|- | |||
| - în lei (rd. 3 - rd. 2)|| 2.094 mii lei | |||
|- | |||
| - în % (rd. 4 : rd. 2)|| 3,0% | |||
|- | |||
|5. Cota de impozit prevăzută în anexa nr. 2 la Hotărârea Guvernului nr. 21/1992 ||20% | |||
|- | |||
|6. Impozitul suplimentar datorat pe perioada ianuarie-aprilie (rd. 4 X rd. 5)|| 418,8 mii lei | |||
|- | |||
|7. Impozitul suplimentar plătit în perioada ianuarie-martie ||943,6 mii | |||
|- | |||
|8. Impozitul suplimentar de regularizat în luna mai (rd. 7 - rd. 6)|| 524,8 mii | |||
|} |