2.337 de modificări
Monitorul Oficial 50/1992: Diferență între versiuni
Sari la navigare
Sari la căutare
→Anexa nr. 1
Lgall (discuție | contribuții) |
Lgall (discuție | contribuții) |
||
Linia 213: | Linia 213: | ||
|colspan="8"|din care: | |colspan="8"|din care: | ||
|- | |- | ||
| - subvenții pentru regii autonome și societăți comerciale cu capital de stat | | | ||
:- subvenții pentru regii autonome și societăți comerciale cu capital de stat | |||
|28.265,6 ||20.201,5 ||7.288,6 ||2.950,5|| - ||9.962,4 ||48.467,1 | |||
|- | |- | ||
| - subvenții pentru acoperirea diferențelor de preț și tarif | | | ||
:- subvenții pentru acoperirea diferențelor de preț și tarif | |||
|36.459,4 ||62.219,1 ||61.263,0 || - ||823,1 ||133,0 ||98.678,5 | |||
|- | |- | ||
| - subvenții pentru instituții publice | | | ||
:- subvenții pentru instituții publice | |||
|1.365,4 ||3.051,8 ||2.413,8 ||44,3 ||169,4 ||424,3 ||4.417,2 | |||
|- | |- | ||
| - transferuri | | | ||
:- transferuri | |||
|60.171,2 ||29.380,8 ||11.861,6 ||6.089,7 ||7.914,4 ||3.515,1 ||39.552,0 | |||
|- | |- | ||
|II. ''Cheltuieli de capital'' ||34.660,7 ||48.290,5 ||5.168,0|| - ||30.954,3 ||12.168,2 ||82.951,2 | |II. ''Cheltuieli de capital'' ||34.660,7 ||48.290,5 ||5.168,0|| - ||30.954,3 ||12.168,2 ||82.951,2 | ||
Linia 226: | Linia 234: | ||
|- | |- | ||
|IV. ''Fond de rezervă la dispoziția Guvernului '' ||2.800,0 || -1.448,6 ||2.190,2|| - || - || -3.638,8 ||1.351,4 | |IV. ''Fond de rezervă la dispoziția Guvernului '' ||2.800,0 || -1.448,6 ||2.190,2|| - || - || -3.638,8 ||1.351,4 | ||
|- | |||
|TOTAL VENITURI FISCALE (I+II)|| 322.122,8 ||181.857,4 ||l11.17l,1 ||53.259,8 || - ||17.426,5 ||503.980,2 | |||
|- | |||
|I. ''Impozite directe'' ||159.760,9 ||107.609,8 ||36.600,0 ||53.259,8 || - || 17.750,0 ||267.370,7 | |||
|- | |||
|colspan="8"|din care: | |||
|- | |||
|1. Impozitul pe profit ||66.000,0 ||36.600,0 ||36.600,0 || - || - || - || 102.600,0 | |||
|- | |||
|2. Impozitul pe salarii ||93.474,7 ||70.259,8|| - || 53.259,8|| - ||17.000.0 ||163.734,5 | |||
|- | |||
|3. Alte impozite directe ||286,2 ||750,0|| - || - || - ||750,0 ||1.036,2 | |||
|- | |||
|II. ''Impozite indirecte'' ||162.361,9 ||74.247,6 ||74.571,1|| - || - || -323,5 ||236.609,5 | |||
|- | |||
|1. Impozitul pe circulația mărfurilor ||157,002,9 ||66.971,1 ||66.971,1 || - || - || - ||223.974,0 | |||
|- | |||
|2. Taxe vamale ||2.200,0 ||7.600,0 ||7.600,0 || - || - || - ||9.800,0 | |||
|- | |||
| | |||
:2.1. Taxe vamale de la persoane juridice | |||
|1.000,0 ||6.000,0 ||6.000,0|| - || - || - ||7.000,0 | |||
|- | |||
| | |||
:2.2. Taxe vamale de la persoane fizice | |||
|1.200,0 ||1.600,0 ||1.600,0|| - || - || - ||2.800,0 | |||
|- | |||
|3. Taxa de timbru de la persoane juridice ||850,0 || -373,5|| - || - || - || -373,5 ||476,5 | |||
|- | |||
|4. Penalități și majorări pentru venituri nevărsate în termen ||100,0 ||50,0|| - || - || - ||50,0 ||150,0 | |||
|- | |||
|5. Alte încasări din impozite indirecte ||2.209,0|| - || - || - || - || - ||2.209,0 | |||
|- | |||
|TOTAL VENITURI NEFISCALE ||9.203,9 ||2.859,5|| - || - || - ||2.859,5 ||12.063,4 | |||
|- | |||
|1. Vărsăminte de la instituțiile publice (a-s) ||4.707,1 ||290,0|| - || - || - ||290,0 ||4.997,1 | |||
|- | |||
| | |||
:a) Veniturile creșelor | |||
|42,1|| - || - || - || - || - ||42,1 | |||
|- | |||
| | |||
:b) Taxe de spitalizare, analize, consultații, tratamente, înregistrarea medicamentelor și proteze | |||
|257,5|| - || - || - || - || - ||257,5 | |||
|- | |||
| | |||
:c) Veniturile sanatoriilor balneo-climaterice | |||
|38,5|| - || - || - || - || - ||38,5 | |||
|- | |||
| | |||
:d) Taxe de metrologie | |||
| 36,5|| - || - || - || - || - ||30,5 | |||
|- | |||
| | |||
:e) Taxe pentru brevete de invenții și înregistrarea mărcilor de fabrică | |||
|60,0|| - || - || - || - || - || 60,0 | |||
|- | |||
| | |||
:f) Venituri din activitatea de navigație și alte prestări de servicii în porturi și taxe pentru folosirea drumurilor | |||
|575,0 ||230,0 || - || - || - ||230,0 ||805,0 | |||
|- | |||
| | |||
:g) Taxe consulare | |||
|1.100,0 ||60,0 || - || - || - ||60,0 ||1.160,0 | |||
|- | |||
| | |||
:h) Venituri din sumele ce se încasează de către instituții drept regie de cămin și cantină | |||
|72,6|| - || - || - || - || - ||72,6 | |||
|- | |||
| | |||
:i) Taxe pentru analize efectuate de laboratoare, altele decât cele sanitare, de pe lângă instituții | |||
|38,5|| - || - || - || - || - ||38,5 | |||
|- | |||
| | |||
:j) Taxe pentru examinarea conducătorilor de autovehicule, eliberarea permiselor de conducere și alte venituri privind circulația pe drumurile publice | |||
|208,9 || - || - || - || - || - ||208,9 | |||
|- | |||
| | |||
:k) Venituri din activitatea de gospodărire a apelor | |||
|20,0|| - || - || - || - || - ||20,0 | |||
|- | |||
| | |||
:l) Venituri din încasarea contravalorii lucrărilor de combatere a dăunătorilor și bolilor în sectorul vegetal | |||
|300,0|| - || - || - || - || - ||300,0 | |||
|- | |||
| | |||
:m) Veniturile unităților de reproducție și selecție a animalelor | |||
|24,0 || - || - || - || - || - ||24,0 | |||
|- | |||
| | |||
:n) Veniturile circumscripțiilor, laboratoarelor și dispensarelor veterinare | |||
|89,7|| - || - || - || - || - ||89,7 | |||
|- | |||
| | |||
:o) Taxe și alte venituri din protecția mediului | |||
|300,0|| - || - || - || - || - ||300,0 | |||
|- | |||
| | |||
:p) Vărsăminte din disponibilitățile instituțiilor publice și activităților autofinanțate | |||
|390,0|| - || - || - || - || - ||390,0 | |||
|- | |||
| | |||
:r) Vărsăminte din veniturile instituțiilor publice și activităților autofinanțate | |||
|342,0|| - || - || - || - || - ||342,0 | |||
|- | |||
| | |||
:s) Alte venituri de la instituțiile publice | |||
|811,8|| - || - || - || - || - ||811,8 | |||
|- | |||
|2. Veniturile din aplicarea prescripției extinctive ||500,0|| - || - || - || - || - ||500,0 | |||
|- | |||
|3. Venituri din recuperarea cheltuielilor de judecată, imputații și despăgubiri ||176,0 || -110,7|| - || - || - || -110,7 ||65,3 | |||
|- | |||
|4. Venituri din amenzile aplicate, potrivit dispozițiilor legale ||303,0 || -74.0 || - || - || - || -74,0 ||229,0 | |||
|- | |||
|5. Încasări din cota reținută, conform Legii nr. 6/1973 ||60,0|| - || - || - || - || - ||60,0 | |||
|- | |||
|6. Restituiri de fonduri din finanțarea bugetară a anilor precedenți ||1.200,0|| - || - || - || - || - ||1.200,0 | |||
|- | |||
|7. Încasarea ratelor scadente la creditele externe acordate de la buget ||958,0 ||1.134,0 || - || - || - ||1.134,0 ||2.092,0 | |||
|- | |||
|8. Încasarea dobânzilor aferente creditelor externe acordate de la buget ||83,8 ||66,0 || - || - || - ||66,0 ||149,8 | |||
|- | |||
|9. Vărsăminte de la unitățile economice comerciale din sectorul public reprezentând plusuri de mărfuri și produse constatate cu ocazia inventarierilor rămase definitive ||335,0|| - || - || - || - || - ||335,0 | |||
|- | |||
|10. Încasări din alte surse ||881,0 ||1.554,2 || - || - || - || 1.554,2 ||2.435,2 | |||
|- | |||
|TOTAL VENITURI DIN CAPITAL ||1.166,3|| - || - || - || - || - ||1.166,3 | |||
|- | |||
|1. Venituri am valorificarea unor bunuri ale instituțiilor publice ||552,3|| - || - || - || - || - ||552,3 | |||
|- | |||
|2. Venituri din valorificarea stocurilor de la rezerva de stat și de mobilizare ||614,0|| - || - || - || - || - ||614,0 | |||
|- | |||
|} | |} | ||