2.337 de modificări
Monitorul Oficial 175/1992: Diferență între versiuni
Sari la navigare
Sari la căutare
→Referinţe
Lgall (discuție | contribuții) (Pagină nouă: __FORCETOC__ *1992 0175 = Monitorul Oficial al României = Anul IV, Nr. issue::175 - Partea I - Vineri, 24 iulie year::1992 == Hotărâri ale ...) |
Lgall (discuție | contribuții) |
||
Linia 233: | Linia 233: | ||
și controlului financiar, | și controlului financiar, | ||
'''Florian Bercea''' | '''Florian Bercea''' | ||
==== Anexa nr. 1 ==== | |||
'''Situaţia valorii de înlocuire a mijloacelor fixe aflate în patrimonial societăţilor comerciale cu capital integral sau majoritar de stat la 31.12.1991''' | |||
- lei - | |||
{| | |||
|rowspan="2"|Nr. crt. | |||
|rowspan="2"|Denumirea mijlocului fix | |||
|rowspan="2"|Nr. de inventar | |||
|rowspan="2"|Valoarea de inventar la 31.12.1991 | |||
|rowspan="2"|Valoarea de înlocuire a mijlocului fix în preţuri negociate conform H.G. nr. 776/1991 | |||
|colspan="5"|din care: | |||
|- | |||
|Preţul de vânzare cu ridicata | |||
|Taxa vamală | |||
|Comision importator | |||
|Impozitul pe circulaţia mărfurilor | |||
|Cheltuieli de achiziţie-montaj | |||
|- | |||
|0||1||2||3||4||5||6||7||8||9 | |||
|- | |||
|I.||Mijloace fixe|| || || || || || || || | |||
|- | |||
|1.||Utilaj agricol||350||170.000||1.445.000||1.400.000|| - || - || - ||45.000 | |||
|- | |||
|2.||Utilaj aşchiere||500||2.500.000||22.000.000||16.256.400||1.453.600||930.000||1.400.000||2.000.000 | |||
|- | |||
|II.||Materiale şi utilaje pentru investiţii şi investiţii în curs de execuţie|| || || || || || || || | |||
|- | |||
|1.||Materiale şi utilaje pentru investiţii|| || || || || || || || | |||
|- | |||
|2.||Investiţii în curs de execuţie|| || || || || || || || | |||
|} | |||
==== Anexa nr. 2 ==== | |||
'''Situaţia valorii rămase a mijloacelor fixe, rezultată din acţiunile de reevaluare''' | |||
- lei - | |||
{| | |||
|Nr. crt. | |||
|Denumirea mijlocului fix | |||
|Nr. de inventar | |||
|Valoarea de inventar la 31.12.1991 | |||
|Valoarea de înlocuire a mijlocului fix în preţuri negociate conform H.G. nr. 776/1991 | |||
|Gradul de uzură la 31.III.1992<br/>% | |||
|Uzura scriptică la 31.III.1992<br/>(4X5)<br/>————<br/>100 | |||
|Uzura efectivă la 31.III.1992<br/>(3Xcota de amortizare)<br/>————<br/>100 | |||
|Valoarea de inventar recalculată la 31.III.1992<br/>(4+7-6) | |||
|Valoarea rămasă actualizată la 31.III.1992<br/>(8-7) | |||
|- | |||
|0||1||2||3||4||5||6||7||8||9 | |||
|- | |||
|1.||Utilaj agricol||350||170.000||1.445.000||45%|| 650.105 ||76.500 || 871.395 ||794.895 | |||
|- | |||
|2.||Utilaj aşchiere||500||2.500.000||22.000.000||60%||13.200.000||1.500.000||10.300.000||8.800.000 | |||
|} | |||
==== Anexa nr. 3 ==== | |||
'''Situaţia modificării patrimoniului şi a capitalului social ca urmare a reevaluării mijloacelor fixe''' | |||
- lei - | |||
{| | |||
|nr. crt. | |||
| | |||
|Situaţia la 30.VI.1992 înainte de reevaluare | |||
|Situaţia la 30.VI.1992 după reevaluare | |||
|Diferenţa cu care se majorează patrimoniul şi capitalul social | |||
|- | |||
|0||1||2||3||4 | |||
|- | |||
|1.||Mijloace fixe la valoarea de inventar||170.000||871.395||+701.395 | |||
|- | |||
|2.||Amortizarea mijloacelor fixe||76.500||76.500|| - | |||
|- | |||
|3.||Mijloace fixe la valoarea rămasă||93.500||794.895||+701.395 | |||
|- | |||
|4.||Investiţii în curs de execuţie|| || || | |||
|- | |||
|5.||Alte investiţii|| || || | |||
|- | |||
|6.||Materiale şi utilaje pentru investiţii|| || || | |||
|- | |||
|7.||Total active fixe|| || || | |||
|- | |||
|8.||Obiecte de inventar nedate în folosinţă|| || || | |||
|- | |||
|9.||Baracamente şi amenajări provizorii|| || || | |||
|- | |||
|10.||Total activ||50.000.000||50.701.395||+701.395 | |||
|- | |||
|11.||Capital social||40.000.000||40.701.395||+701.395 | |||
|- | |||
|12.||Capital propriu||45.000.000||45.701.395||+701.395 | |||
|- | |||
|13.||Total pasiv||50.000.000||50.701.395||+701.395 | |||
|} | |||
==== Anexa nr. 4 ==== | |||
'''Indicii medii de actualizare ai valorii clădirilor şi construcţiilor speciale din grupele de obiecte cuprinse în categoria 1 "clădiri" şi 2 "construcţii speciale", conform "Clasificării" aprobate prin H.C.M. nr. 260/1967 şi Legii nr. 62/1968, diferenţiaţi pe perioade de execuţie, de dare în funcţiune şi de înscriere în inventar a obiectelor respective''' | |||
Tabelul nr. 1 | |||
{| | |||
|rowspan="2"|Cod | |||
|rowspan="2"|Denumirea categoriei şi grupei de obiecte | |||
|colspan="4"|Indici de actualizare pentru valoarea clădirilor şi construcţiilor speciale executate, date în funcţiune şi înscrise în inventar in perioada: | |||
|- | |||
|Anterior datei de 01.07.1990 şi reevaluate la 30.06.1990 şi în perioada 01.07.1990-01.11.1990 | |||
|01.11.1990-01.04.1991 | |||
|01.04.1991-01.07.1991 | |||
|01.07.1991-15.11.1991 | |||
|- | |||
|1||2||3||4||5||6 | |||
|- | |||
|} | |||