1.680 de modificări
Monitorul Oficial 101/1990: Diferență între versiuni
Sari la navigare
Sari la căutare
→Anexa 2
Linia 350: | Linia 350: | ||
|9.|| Ceai și vanilie ||20 | |9.|| Ceai și vanilie ||20 | ||
|- | |- | ||
|10. Piper și cuișoare | |10.|| Piper și cuișoare ||10 | ||
|- | |- | ||
|11. Alune, arahide, susan, nucșoară | |11.|| Alune, arahide, susan, nucșoară||10 | ||
|- | |- | ||
|12. Preparate și conserve | |12. ||Preparate și conserve de pește, scoici și creveți ||10 | ||
și | |||
|- | |- | ||
|13. Sucuri de fructe | |13.|| Sucuri de fructe nefermentate fără adaos de alcool (suc de ananas - sucuri citrice) ||20 | ||
adaos de alcool (suc de ananas - | |||
sucuri citrice) | |||
|- | |- | ||
|14. Bere | |14.|| Bere ||30 | ||
|- | |- | ||
|15. Vin îmbuteliat, șampanie, vermut | |15. ||Vin îmbuteliat, șampanie, vermut ||10 | ||
|- | |- | ||
|16. Alte băuturi spirtoase: rachiuri de | |16.|| Alte băuturi spirtoase: rachiuri de struguri, coniac, rom, lichior, aperitive, gin, whisky|| 25 | ||
struguri, coniac, rom, lichior, aperitive, | |||
gin, whisky | |||
|- | |- | ||
|17. Țigarete | |17.|| Țigarete ||50 | ||
|- | |- | ||
|18. Medicamente neimp. | |18.|| Medicamente|| neimp. | ||
|- | |- | ||
|19. Produse de parfumerie sau toaletă și | |19.|| Produse de parfumerie sau toaletă și cosmetice|| 50 | ||
cosmetice | |||
|- | |- | ||
|20. Bandă de casetofon | |20.|| Bandă de casetofon ||50 | ||
|- | |- | ||
|21. Poșete, serviete, mape, valize | |21.|| Poșete, serviete, mape, valize ||10 | ||
|- | |- | ||
|22. Poșete din mătase naturală cu | |22. ||Poșete din mătase naturală cu mărgele și paiete ||40 | ||
|- | |||
|23. ||Haine din piele, mănuși, curele ||20 | |||
|- | |- | ||
| | |24. ||Blănuri artificiale ||10 | ||
|- | |- | ||
| | |25.|| Cărți, broșuri și tipărituri similare, inclusiv foi volante, ziare și publicații periodice, albume pentru desenat sau de colorat, broșate, cartonate sau legate ||40 | ||
|- | |- | ||
| | |26.||Țesături din mătase naturală și din mătase naturală în amestec|| 10 | ||
|- | |- | ||
| | |27. ||Țesături din fibre textile sintetice și artificiale||10 | ||
|- | |- | ||
| | |28.|| Țesături de lână sau din păruri de lână pentru costume sau rochii||20 | ||
|- | |- | ||
| | |29. ||Ață de cusut, de tricotat și brodat ||20 | ||
|- | |- | ||
| | |30.||Batist, popiin, semipoplin, damasc, șifon, satin, zefir din bumbac 100%||20 | ||
|- | |- | ||
| | |31.||Prosoape plușate ||10 | ||
|- | |- | ||
|32.||Doc, diftină, finet, barcliet, pânză, albița, tapițerie, olzmdină, decorative, inserție, blue jeans||20 | |32.||Doc, diftină, finet, barcliet, pânză, albița, tapițerie, olzmdină, decorative, inserție, blue jeans||20 | ||
|- | |- | ||
Linia 412: | Linia 400: | ||
|34.||Cuverturi, fete ale masă, carpete||20 | |34.||Cuverturi, fete ale masă, carpete||20 | ||
|- | |- | ||
|35.|| | |35.||Catifea, plușcord, stofă mobilă din bumbac 100% și, bumbac în amestec||20 | ||
|- | |- | ||
|36.||Perdele poliester||20 | |36.||Perdele poliester||20 | ||
|- | |- | ||
|37. Ciorapi, șosete, dresuri din bumbac 20 | |||
|38. Articole de îmbrăcăminte din fire artificiale sintetice sau alte materii prime 10 | |||
|39. Ciorapi, șosete, dresuri, din fire supraelastjce 40 | |||
|40. Îmbrăcăminte pentru bărbați și băieți||20 | |||
|41. Îmbrăcăminte pentru femei, fete și copii|| 20 | |||
|42. Lenjerie de corp pentru bărbați, băieți, femei, fete și copii 20 | |||
|43. Basmale, fulare, baticuri 25 | |||
|44. Sutiene, costume de baie, corsete, bretele, elastic, jartiere, portjartiere, centuri elastice 30 | |||
|45. Pături din lînă și pături, din alte materii prime 20 | |||
|46. încălțăminte fețe piele sau alte materii prime 20 | |||
|47.|| Pălării din fetru și pălării din împletituri||20 | |47.|| Pălării din fetru și pălării din împletituri||20 | ||
|- | |- | ||
Linia 424: | Linia 422: | ||
|56. ||Timbre poștale și similare|| 10 | |56. ||Timbre poștale și similare|| 10 | ||
|} | |} | ||
47. Pălării din fetru și pălării din împletituri 20 | 47. Pălării din fetru și pălării din împletituri 20 | ||
43. Pietre prețioase 30 | 43. Pietre prețioase 30 |