2.337 de modificări
Monitorul Oficial 163/1991: Diferență între versiuni
Sari la navigare
Sari la căutare
→Anexă
Lgall (discuție | contribuții) |
Lgall (discuție | contribuții) (→Anexă) |
||
Linia 359: | Linia 359: | ||
==== Anexă ==== | ==== Anexă ==== | ||
'''Avizarea şi aprobarea documentaţiilor de urbanism şi amenajare a teritoriului''' | |||
{| | |||
|<center> Nr. crt. </center>||<center> Categorii de documentaţii </center>||<center> Avizează </center>||<center> Aprobă </center> | |||
|- | |||
| A. || '''Plan de amenajare a teritoriului''' || || | |||
|- | |||
| 1. || Naţional || Guvernul || Parlamentul | |||
|- | |||
| 2. || Zonal || Departamentul pentru urbanism şi amenajarea teritoriului <br/>Organismele centrale interesate || Prefecturile interesate sau Primăria municipiului Bucureşti | |||
|- | |||
| 3. || Judeţean sau al municipiului Bucureşti || Departamentul pentru urbanism şi amenajarea teritoriului <br/>Organismele centrale interesate || Prefecturile sau Primăria municipiului Bucureşti | |||
|- | |||
| 4. || Interorăşenesc sau intercomunal || Departamentul pentru urbanism şi amenajarea teritoriului <br/>Organismele teritoriale interesate || Primăriile orăşeneşti sau comunale interesate | |||
|- | |||
| 5. || Municipal || Departamentul pentru urbanism şi amenajarea teritoriului <br/>Organismele teritoriale interesate || Primăriile municipale | |||
|- | |||
| 6. || Orăşenesc || Organismele teritoriale interesate || Primăriile orăşeneşti sau comunale interesate | |||
|- | |||
| 7. || Comunal || Organismele teritoriale interesate || Primăriile comunale | |||
|- | |||
| B. || '''Plan urbanistic general''' || || | |||
|- | |||
| 1. || Municipiul Bucureşti || Departamentul pentru urbanism şi amenajarea teritoriului <br/>Organismele centrale interesate || Primăria municipiului Bucureşti | |||
|- | |||
| 2. || Municipiu || Departamentul pentru urbanism şi amenajarea teritoriului <br/>Organismele teritoriale interesate || Primăriile municipale | |||
|- | |||
| 3. || Oraş || Organismele teritoriale interesate || Primăriile orăşeneşti | |||
|- | |||
| 4. || Staţiune balneară, climaterică, turistică || Departamentul pentru urbanism şi amenajarea teritoriului <br/>Ministerul Comerţului şi Turismului<br/>Ministerul Sănătăţii<br/>Organismele centrale interesate || Prefecturile | |||
|- | |||
| 5. || Sat || Organismele teritoriale interesate || Primăriile comunale | |||
|- | |||
| C. || '''Plan urbanistic zonal''' || || | |||
|- | |||
| 1. || Zona centrală a municipiului Bucureşti || Departamentul pentru urbanism şi amenajarea teritoriului <br/>Organismele centrale interesate || Primăria municipiului Bucureşti | |||
|- | |||
| 2. || Zona centrală a municipiului || Departamentul pentru urbanism şi amenajarea teritoriului <br/>Organismele teritoriale interesate || Primăriile municipale | |||
|- | |||
| 3. || Zona centrală a oraşului || Organismele teritoriale interesate || Primăriile orăşeneşti | |||
|- | |||
| 4. || Zona centrală a satului || Organismele teritoriale interesate || Primăriile comunale | |||
|- | |||
| 5. || Alte zone funcţionale din localităţi || Organismele teritoriale interesate || Primăriile locale | |||
|- | |||
| 6. || Zone protejate || Departamentul pentru urbanism şi amenajarea teritoriului <br/>Organismele centrale şi teritoriale interesate || Prefecturile sau Primăria municipiului Bucureşti | |||
|- | |||
| 7. || Aşezare de vacanţă || Departamentul pentru urbanism şi amenajarea teritoriului <br/>Organismele centrale şi teritoriale interesate || Prefecturile sau Primăria municipiului Bucureşti | |||
|- | |||
| D. || '''Plan urbanistic de detaliu''' || || | |||
|- | |||
| 1. || Investiţii din competenţa de aprobare a Guvernului, a altor organe ale administraşiei centrale de stat şi cele care se amplasează în zone protejate || Departamentul pentru urbanism şi amenajarea teritoriului <br/>Organismele centrale interesate || Prefecturile | |||
|- | |||
| 2. || Investiţii din competenţa de aprobare a organelor locale || Organismele teritoriale interesate || Primăriile locale | |||
|- | |||
| E. || '''Regulamente de urbanism''' || || | |||
|- | |||
| 1. || Regulament general de urbanism || Organismele centrale interesate || Guvernul | |||
|- | |||
| 2. || Regulament local de urbanism || Departamentul pentru urbanism şi amenajarea teritoriului || Primăriile locale | |||
|} | |||
=== Lege privind siguranța națională a României === | |||
'''Parlamentul României''' adoptă prezenta lege. | |||
{{SemnLege|dataSenat=5 decembrie 1991|presSenat=academician Alexandru Bîrlădeanu|dataAd=10 decembrie 1991|presAd=Marțian Dan|numeLege=Legea privind siguranța națională a României|presRom=Ion Iliescu|dataPres=13 decembrie 1991|nrLege=38}} |