3.484 de modificări
Monitorul Oficial 75/1992: Diferență între versiuni
Sari la navigare
Sari la căutare
fără descrierea modificării
Fără descriere a modificării |
Fără descriere a modificării |
||
Linia 8: | Linia 8: | ||
== Hotărâri ale Guvernului României == | == Hotărâri ale Guvernului României == | ||
'''Hotărâri cuprinse în anexa la Hotărârea Guvernului României nr. 102/1992, publicată în | '''Hotărâri cuprinse în anexa la Hotărârea Guvernului României nr. 102/1992, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 68 din 16 aprilie 1992''' | ||
'''Guvernul României''' | '''Guvernul României''' | ||
Linia 123: | Linia 123: | ||
|- | |- | ||
| colspan="9"|Cap. 1 | | colspan="9"|Cap. 1 | ||
|- | |- | ||
| a) Studii și cercetări de teren (topo, hidro, geo etc.) efectuate pentru pregătirea și realizarea investiției | | a) ||Studii și cercetări de teren (topo, hidro, geo etc.) efectuate pentru pregătirea și realizarea investiției | ||
| | | ... | ||
| X | | X | ||
| X | | X | ||
| X | | X | ||
| X | | X | ||
| | | ... | ||
|... | |||
|- | |- | ||
| b) Cheltuieli pentru documentare și experimentare | | b) ||Cheltuieli pentru documentare și experimentare | ||
| X | | X | ||
| X | | X | ||
Linia 146: | Linia 139: | ||
| X | | X | ||
| X | | X | ||
| | | ... | ||
|... | |||
|- | |- | ||
| c) Cheltuieli pentru proiectare și asistență tehnică din țară | | c) Cheltuieli pentru proiectare și asistență tehnică din țară | ||
Linia 155: | Linia 148: | ||
| X | | X | ||
| X | | X | ||
| | | ... | ||
| ... | |||
|- | |- | ||
| d) Cheltuieli pentru proiectul tehnologic (know-how), studierea și tratarea ofertelor, documentația tehnică și licența de fabricație și asistență tehnică din import | | d) Cheltuieli pentru proiectul tehnologic (know-how), studierea și tratarea ofertelor, documentația tehnică și licența de fabricație și asistență tehnică din import | ||
Linia 164: | Linia 157: | ||
| X | | X | ||
| X | | X | ||
| | | ... | ||
| ... | |||
|- | |- | ||
| colspan="9"|Cap. 2 | | colspan="9"|Cap. 2 | ||
|- | |- | ||
| a) Exproprieri, despăgubiri, strămutări, demolări, demontări | | a) ||Exproprieri, despăgubiri, strămutări, demolări, demontări | ||
| | | ... | ||
| X | |||
| X | | X | ||
| X | | X | ||
| X | | X | ||
| | | ... | ||
| | | ... | ||
|- | |- | ||
| b) Costul terenului | | b)|| Costul terenului | ||
| X | | X | ||
| X | | X | ||
Linia 191: | Linia 177: | ||
| X | | X | ||
| X | | X | ||
| ... ... | | ... | ||
| ... | |||
|- | |- | ||
| c) Amenajarea și nivelarea terenului (desecări, drenaje ele.) | | c)|| Amenajarea și nivelarea terenului (desecări, drenaje ele.) | ||
| | | ... | ||
| X | | X | ||
| X | | X | ||
| X | | X | ||
| X | | X | ||
| | | ... | ||
|... | |||
|- | |- | ||
| d) Dotarea teritoriului - plantarii, împrejmuiri etc. (pe obiecte) | | d)|| Dotarea teritoriului - plantarii, împrejmuiri etc. (pe obiecte) | ||
| | | ... | ||
| X | | X | ||
| X | | X | ||
| X | | X | ||
| X | | X | ||
| | | ... | ||
| ... | |||
|- | |- | ||
| e) Cheltuieli pentru protecția mediului- înconjurător | | e) ||Cheltuieli pentru protecția mediului- înconjurător | ||
| | | ... | ||
| | | ... | ||
| | | ... | ||
| | | ... | ||
| | | ... | ||
| | | ... | ||
| ... | |||
| | |||
|- | |- | ||
| Cap. 3 || Investiții destinate realizării producției, de bază (pe obiecte) | |||
| ... | |||
| ... | |||
| ... | |||
| ... | |||
| ... | |||
| ... | |||
| ...|- | |||
| Cap. 4 - Investiții destinate realizării producției auxiliare (pe obiecte) | | Cap. 4 - Investiții destinate realizării producției auxiliare (pe obiecte) | ||
| | | ... | ||
| | | ... | ||
| | | ... | ||
| | | ... | ||
| | | ... | ||
| | | ... | ||
| ...|- | |||
|- | |||
| Cap. 5 - Investiții pentru transporturi și telecomunicații (pe obiecte) | | Cap. 5 - Investiții pentru transporturi și telecomunicații (pe obiecte) | ||
| | | ... | ||
| | | ... | ||
| | | ... | ||
| | | ... | ||
| | | ... | ||
| | | ... | ||
| ...|- | |||
|- | |||
| Cap. 6 - Investiții pentru alimentare cu energie (pe obiecte)- | | Cap. 6 - Investiții pentru alimentare cu energie (pe obiecte)- | ||
| | | ... | ||
| | | ... | ||
| | | ... | ||
| | | ... | ||
| | | ... | ||
| | | ... | ||
| ...|- | |||
|- | |||
| Cap. 7 - Investiții privind utilitățile construcției și rețele pentru apă, canalizare etc. (pe obiecte) | | Cap. 7 - Investiții privind utilitățile construcției și rețele pentru apă, canalizare etc. (pe obiecte) | ||
| | | ... | ||
| | | ... | ||
| | | ... | ||
| | | ... | ||
| | | ... | ||
| | | ... | ||
| ...|- | |||
|- | |||
| Cap. 8. - Investiții pentru obiecte neproductive legate din punct- de vedere funcțional de producție (pe obiecte) | | Cap. 8. - Investiții pentru obiecte neproductive legate din punct- de vedere funcțional de producție (pe obiecte) | ||
| | | ... | ||
| | | ... | ||
| | | ... | ||
| | | ... | ||
| | | ... | ||
| | | ... | ||
| ...|- | |||
|- | |||
| Cap. 9 - Investiții pentru obiecte neproductive nelegate din punct de vedere funcțional de producție (pe obiecte) | | Cap. 9 - Investiții pentru obiecte neproductive nelegate din punct de vedere funcțional de producție (pe obiecte) | ||
| | | ... | ||
| | | ... | ||
| | | ... | ||
| | | ... | ||
| | | ... | ||
| | | ... | ||
| ...|- | |||
|- | |||
| Cap. 10 - Mijloace de ridicare -și transport independente -" automacarale, autocamioane, electrocare etc., piese de schimb, dotare inițială | | Cap. 10 - Mijloace de ridicare -și transport independente -" automacarale, autocamioane, electrocare etc., piese de schimb, dotare inițială | ||
| X | | X | ||
| X | | X | ||
| X | | X | ||
| | | ... | ||
| | | ... | ||
| X | | X | ||
|... | |||
|- | |- | ||
| Cap. 11 | | colspan="9"|Cap. 11 | ||
| | | | ||
| | | | ||
Linia 313: | Linia 281: | ||
|- | |- | ||
| a) Costul energiei electrice pentru iluminarea "locurilor de muncă Ia lucrările care se execută la lumină artificială | | a) ||Costul energiei electrice pentru iluminarea "locurilor de muncă Ia lucrările care se execută la lumină artificială | ||
| | | | ||
| X | | X | ||
Linia 322: | Linia 290: | ||
|- | |- | ||
| b) Cheltuieli necesare pentru executarea lucrărilor pe timp friguros | | b) ||Cheltuieli necesare pentru executarea lucrărilor pe timp friguros | ||
| | | | ||
| X | | X | ||
Linia 331: | Linia 299: | ||
|- | |- | ||
| c) Cheltuieli pentru constituirea fondului de tehnică nouă cu cota de 0,3% din care: | | c)|| Cheltuieli pentru constituirea fondului de tehnică nouă cu cota de 0,3% din care: | ||
| | | | ||
| X | | X | ||
Linia 358: | Linia 326: | ||
|- | |- | ||
| d) Sporuri prevăzute de lege pentru activitatea de construcții-montaj | | d) ||Sporuri prevăzute de lege pentru activitatea de construcții-montaj | ||
| | | | ||
| X | | X | ||
Linia 367: | Linia 335: | ||
|- | |- | ||
| e) Cheltuieli cu probe, încercări și expertize pe parcursul execuției și la recepție | | e) ||Cheltuieli cu probe, încercări și expertize pe parcursul execuției și la recepție | ||
| | | | ||
| | | | ||
Linia 376: | Linia 344: | ||
|- | |- | ||
| f) Comisionul de 0,1% aplicat la valoarea de construcții-montaj pentru finanțarea activității organelor Inspecției de Stat pentru Calitatea Construcțiilor | | f)|| Comisionul de 0,1% aplicat la valoarea de construcții-montaj pentru finanțarea activității organelor Inspecției de Stat pentru Calitatea Construcțiilor | ||
| X | | X | ||
| X | | X | ||
Linia 385: | Linia 353: | ||
|- | |- | ||
| g) Comisionul băncii finanțatoare | | g)|| Comisionul băncii finanțatoare | ||
| X | | X | ||
| X | | X | ||
Linia 394: | Linia 362: | ||
|- | |- | ||
| Cap. 12 | | Cap. 12|| Cheltuieli diverse și neprevăzute | ||
| X | | X | ||
| X | | X | ||
Linia 412: | Linia 380: | ||
|- | |- | ||
| Cap. 13 | | Cap. 13||Cheltuieli pentru întreprinderea care se construiește, aprobate potrivit legii | ||
| .X | | .X | ||
| X | | X | ||
Linia 421: | Linia 389: | ||
|- | |- | ||
| Cap. 14 | | Cap. 14 || Cheltuieli pentru supravegherea tehnică pe durata realizării investiției | ||
| X | | X | ||
| X | | X | ||
Linia 430: | Linia 398: | ||
|- | |- | ||
| Cap. 15 | | Cap. 15 || Cheltuieli pentru pregătirea cadrelor de exploatare | ||
| X | | X | ||
| X | | X | ||
Linia 448: | Linia 416: | ||
|- | |- | ||
| Cap. 16 | | Cap. 16 || Cheltuieli și lucrări pentru organizarea execuției lucrărilor de construcții-montaj | ||
| | | | ||
| X | | X | ||
Linia 466: | Linia 434: | ||
|- | |- | ||
| Cap. 17 - Cheltuieli nerecuperabile provenind din efectuarea probelor tehnologice" | | Cap. 17 ||- Cheltuieli nerecuperabile provenind din efectuarea probelor tehnologice" | ||
| X | | X | ||
| X | | X |