1.150 de modificări
Monitorul Oficial 52/1990: Diferență între versiuni
Sari la navigare
Sari la căutare
→Ordin privind autorizarea operațiunilor de export și import
Linia 278: | Linia 278: | ||
{{Autor|Ministrul Comerțului Exterior|Alexandru Mărgăritescu|București|27 martie 1990|18}} | {{Autor|Ministrul Comerțului Exterior|Alexandru Mărgăritescu|București|27 martie 1990|18}} | ||
==== Precizări privind modul de completare a cererilor de autorizații de export și import de către solicitanți ==== | |||
Rubricile din cererile de autorizații se vor completa în clar și/sau codificat conform sistemului informațional și anume: | |||
{| | |||
|4.||Se va trece denumirea completă a solicitantului conform autorizației de funcționare. | |||
|- | |||
|5.||Se va trece în clar numărul intern și data de înregistrare la solicitant. | |||
|- | |||
|6.||Se va trece în clar adresa sediului solicitantului. | |||
|- | |||
|7, 8, 9 și 10.||Se vor completa de către cei autorizați conform Decretului-lege nr. 54/1990 astfel: | |||
|- | |||
|7.||Numărul autorizației de funcționare a solicitantului. | |||
|- | |||
|8 și 9.||Datele calendaristice în cifre (exemplu: 5 martie 1990 se va trece sub forma 050390). | |||
|- | |||
|10.||Numărul contului în valută al solicitantului la B.R.C.E. | |||
|- | |||
|11.||Data calendaristică în cifre (exemplu: 31 decembrie 1990 se va trece sub forma 311290). | |||
|- | |||
|14.||Se va completa cu codul mărfii prevăzut în nomenclatorul unic de mărfuri (N.U.M.). | |||
|- | |||
|15.||Se va completa în clar în limba română denumirea mărfii sau operațiunii corespunzătoare. | |||
|- | |||
|16, 17 și 18.||Se vor trece în clar denumirea țărilor respective, precum și codul cifric al acestora din lista anexată. | |||
|- | |||
|19.||Se va completa cu cifra 2 pentru contractele ce se vor încheia în cadrul cliringului cu țări socialiste și cu cifra 3 pentru celelalte contracte. | |||
|- | |||
|20.||Se vor trece în clar denumirea valutei în care se va încheia contractul, precum și codul corespunzător din lista anexată. | |||
|- | |||
|21.||Se va trece în clar denumirea condiției de plată și de credit. | |||
|- | |||
|22.||Se va trece în clar condiția de livrare. | |||
|- | |||
|23.||Se vor trece în clar unitatea de măsură și codul corespunzător din lista anexată. | |||
|- | |||
|24, 25, 26, 27 și 28.||Se vor completa pe an și pe fiecare trimestru, conform rubricilor, cantitățile în unitatea de măsură de la rubrica 23, valoarea în valută de la rubrica 20, precum și echivalentul acesteia în ruble în cazul relației 2 sau dolari S.U.A. în cazul relației 3. | |||
|- | |||
|29.||Se vor completa de către solicitant orice alte mențiuni considerate de către acesta ca utile în vederea eliberării autorizației. | |||
|} | |||
Se | |||
L I S 'l' A | L I S 'l' A | ||
codurilor pentru completarea cererilor de autorizații de export și import | codurilor pentru completarea cererilor de autorizații de export și import |